Vědci udělali obrovský krok směrem ke kvantovému internetu, což by mohlo výrazně zvýšit rychlost a bezpečnost online komunikace. Klíčovým průlomem je schopnost ukládat a znovu získávat qubity – základní jednotky kvantového výpočtu – při pokojové teplotě, což otevírá dveře k širšímu využití této technologie. Vědci se však musí poprat i s dalšími překážkami.
V roce 2023 T-Mobile navzdory ekonomickým výzvám investoval do své infrastruktury více než 3 miliardy Kč. To mu umožnilo rozšířit síť do více než 140 měst a obcí. Zároveň mohl zahájit testování vysokorychlostního internetu s rychlostí až 8 Gb/s. V průběhu roku se zaměřil také na své zákazníky, díky čemuž jejich počet meziročně vzrostl o 1,6 %.
Evropská unie přijala zákon Digital Services Act (DSA), který má za cíl zvýšit bezpečnost na internetu tím, že se bude vztahovat jak na velké technologické giganty, tak i na malé online podniky. Nová pravidla zahrnují rozšířenou odpovědnost za boj proti škodlivému obsahu a zlepšení transparentnosti. Pokuty budou moci dosahovat až 6 % ročního obratu nezodpovědných podniků.
Amazon se chystá ke konci roku konkurovat Starlinku službou Kuiper Systems poskytující širokopásmový internet z orbitu. Nový projekt přináší odolnou síť proti kyberútokům a podporu národní bezpečnosti s rychlostí 25,000 km/h a přenosy 100 Gb/s. Vláda USA i Pentagon již projevily zájem o využití jeho služeb.
Budoucí kolonizace Marsu přináší výzvy v komunikaci, vědci proto testují nové technologie pro zajištění internetu. Vývoj je komplikovaný kvůli zpoždění signálu a sluneční konjunkci. Přelomovým řešením by mohla být laserová komunikace a projekt MARCONI od ESA zaměřující se na posílení komunikační infrastruktury.
SpaceX pod vedením Elona Muska plánuje přeměnit své dálkově ovládané lodě na pozemní stanice pro rozšíření satelitního internetu Starlink na moři. Společnost požádala FCC o licenci k testování antén na lodích, které by měly zlepšit pokrytí a kvalitu internetového připojení. Tento krok představuje významný milník v poskytování internetu v odlehlých oblastech.
Společnost O2 jako první v ČR získala certifikát SOC 2 Typ II. Tento mezinárodně uznávaný standard zaručuje, že jsou data zákazníků v bezpečí, a to díky přísným bezpečnostním normám a pravidelným kontrolám. O2 tímto posouvá ochranu dat na novou úroveň, což mu otevírá dveře také k větším zakázkám a posiluje důvěru ze strany veřejnosti a podnikatelů.
T-Mobile otevírá v pražském Magenta Experience Centre nový „Upload Hotspot“. S jeho pomocí si uživatelé mohou vyzkoušet internet T Fiber s rychlostí nahrávání a stahování až 8 GB/s. Vysoké rychlosti dosahuje pomocí nové technologie XGS-PON. Služba je zaměřená především na uživatele a tvůrce, kteří potřebují rychle sdílet velký objem dat.
O2 ve spolupráci s CETIN dosáhlo v roce 2023 úspěchu v modernizaci mobilní sítě výměnou 5G vysílačů. K ní došlo například na Pradědu a v dalších 1074 lokalitách. S novou technologií od Ericssonu plánuje rozšířit 5G pokrytí do dalších oblastí, včetně Brna. Aktuálně je 5G od O2 dostupné pro 81 % českých domácností.
V posledních letech se trh s internetovým připojením v České republice hýbe více než kdy dříve. Máme za sebou nejen rozvoj optického internetu, ale i několik významných akvizic. Velkým hráčem se stala mimo jiné společnost CETIN vlastněná skupinou PPF. Jejím cílem je maximální navýšení rychlosti internetu. Prozatím na konci roku nabídla průměrnou rychlost 289 Mb/s.
Vodafone 22. ledna oznámil zahájení prodeje svého nového modemu Vodafone Station Wi-Fi 6. S jeho pomocí chce uživatelům nabídnout rychlejší a stabilnější internet i po připojení více zařízení. Kromě toho představil také nový set-top box Vodafone TV 3. Nově je možné sledovat Vodafone TV i bez externího zařízení pouze prostřednictvím mobilní aplikace.
Internetové připojení je neodmyslitelnou součástí našeho života. Bohužel stále existují místa, kde je internet nedostupný, včetně některých oblastí v naší republice. Novou nadějí však mohou být autonomní letadla poháněná vodíkem, která by mohla hravě nahradit běžné telekomunikační věže kdekoliv na světě.