Rychlost.cz Články Bezpečnost na internetu: 9 pravidel, jak ochránit vaše osobní údaje online

Bezpečnost na internetu: 9 pravidel, jak ochránit vaše osobní údaje online

Autor článku: Jakub Janíček | 16.05.2024
Bezpečnost na internetu: 9 pravidel, jak ochránit vaše osobní údaje online

Máme pro vás devět základních pravidel pro bezpečnost na internetu. Naučíte se například vytvářet silná a unikátní hesla, zapnout dvoufázové ověření a zjistíte, jak bezpečně používat internetové bankovnictví. Kromě toho jsme pro vás připravili i pár tipů, jako je používání VPN či výběr kvalitního antiviru.

V dnešní digitální éře trávíme stále více času online. Pomocí internetu spolu komunikujeme, pracujeme, nakupujeme, ale také „vyrážíme“ za zábavou. Spolu s tím však do online prostoru často nevědomky vypouštíme spoustu dat, včetně citlivých údajů. Stačí menší chyba, a hned se můžete stát obětí hackerů. Níže jsme pro vás sepsali hned 9 pravidel, se kterými své osobní údaje na internetu ochráníte.

 1. Nastavte silná a unikátní hesla

První linií obrany jsou silná a unikátní hesla, kterými byste měli opatřit veškeré své účty, a to i ty, které se vám nezdají zas tak důležité. Pokud nevíte, jak vytvořit opravdu silné heslo, držte se následujících pravidel:

 • Kombinujte velká a malá písmena.
 • Začleňte do hesla čísla a speciální znaky.
 • Vytvořte heslo, které má minimálně 12 znaků.
 • Nikdy nepoužívejte vaše osobní informace, jako jsou jména, narozeniny nebo adresa.
 • Vyhněte se snadno uhodnutelným heslům jako „12345“ či „heslo“.

Hesla pravidelně měňte, ideálně každé tři měsíce, a nikdy nepoužívejte stejné heslo na více webech. S tvorbou či správou hesel vám dokáže pomoci generátor či správce hesel. Nejznámější je nepochybně nástroj od Googlu, který se vám při tvorbě hesla sám nabídne. Využít můžete i další online služby, které by měly být vždy ověřené a důvěryhodné.

 1. Zapněte dvoufázové ověření

Kdekoliv je to možné, zapněte dvoufaktorové ověření, které je známé jako 2FA a two-factor authentication. Ve zkratce se jedná o metodu, která vyžaduje další ověření vaší identity, čímž ke svému účtu přidáte další vrstvu zabezpečení.

Může se jednat například o SMS kód či biometrické údaje, což stíží hackerům přístup k vašemu účtu. Kromě hesla budete muset zadat jednorázový kód generovaný mobilní aplikací nebo biometrickým údajem, jako je například otisk prstu či FaceID. V případě aplikací můžete využít například:

 • Google Authenticator,
 • Authy,
 • Microsoft Authenticator.

I kdyby hackeři získali vaše heslo, bez přístupu k vašemu mobilnímu telefonu či jiné formě ověření se do účtu nedostanou. Zapněte si 2FA všude, kde to jde, včetně služeb od Google, Facebooku či Apple.

 1. Dávejte pozor na internetové bankovnictví

Samostatnou kapitolou je internetové bankovnictví, které by mělo být doslova nedobytné. Bohužel údaje spojené s financemi a platebními kartami jsou lákadlem pro kyberzločince. Přihlášení do internetového bankovnictví tedy provádějte pouze z důvěryhodných zařízení – vyhněte se veřejným počítačům a sítím.

Zároveň se vždy ujistěte, že adresa stránky začíná „https://“ a obsahuje přesný a správný název vaší banky. Platí, že by vás banka nikdy neměla e-mailem žádat o přihlašovací údaje či jiné citlivé informace. Pokud vám přijde podobná zpráva, jde pravděpodobně o phishing. Na odkazy neklikejte a raději kontaktujte banku. Pro větší bezpečnost si aktivujte zmíněné 2FA ověření.

 1. Myslete na aktualizace softwaru

Ujistěte se, že váš operační systém, aplikace a prohlížeče jsou vždy aktualizované na nejnovější verze. Budete tak mít jistotu, že jsou opraveny veškeré známé bezpečnostní chyby, které by mohli hackeři zneužít. Nejlepším řešením je zapnout automatické aktualizace u všech používaných zařízení a služeb.

 1. Zaměřte se na bezpečné surfování na internetu

Při brouzdání na internetu dbejte na to, aby webové stránky používaly HTTPS, což je mnohem bezpečnějším protokolem než starší HTTP. Vyhněte se stahování neznámého softwaru a buďte opatrní na phishingové útoky, které se snaží získat vaše osobní údaje. Základem je nezadávat své osobní údaje na webech, ale ani platformách, které nemáte prověřené.

 1. Používejte VPN služby

Veřejně dostupná Wi-Fi v kavárnách či na letištích je sice praktická, ale také pořádně riziková. Útočníci mohou sledovat váš pohyb na internetu a krást vaše citlivá data, včetně hesel či informací o platebních kartách.

Možným řešením je virtuální privátní síť (VPN), která šifruje veškerá přenášená data. Opravdu spolehlivá VPN dokáže skrýt vaši IP adresu a polohu. Vhodným řešením je i pro domácí použití, a to zejména v případě, že navštěvujete rizikové webové stránky.

 1. Zálohujte svá data

Bezpečnost na internetu není pouze o obraně, ale i o prevenci. Jedním z důležitých kroků je nepochybně pravidelné zálohování dat. To vás ochrání před ztrátou cenných dat nejen při útoku, ale i při selhání zařízení, které používáte. Využít můžete některé z dostupných služeb, jako je:

 • Google Disk,
 • Dropbox,
 • iCloud.

Zajímavou vychytávkou je nastavení automatické synchronizace důležitých souborů. Opravdu citlivé dokumenty a údaje raději nezálohujte online, ale na externí disk, který bezpečně uložíte.

 1. Dvakrát si rozmyslete, co sdílíte online

Sdílení fotek z dovolené či rodinných oslav je lákavé, ale i takovou maličkostí se můžete vystavit riziku. Příspěvky prozradí zlodějům, že nejste doma a také je nechtěně informujete o tom, co vše máte pro ně doma „připravené“.

Velkým problémem současnosti je krádež identity, kterou můžete zlodějům usnadnit například sdílením informací o vašem datu narození či přesné adrese vašeho bydliště. Pozor si dejte též na nahrávání kopií dokladů totožnosti do cloudu.

 1. Nainstalujte si spolehlivý antivirus

I přes všechna opatření se může stát, že se do vašeho zařízení dostane škodlivý soubor či program. Pro takové případy je dobré mít v zařízení nainstalovaný kvalitní antivirus. I když jej ne každý IT odborník doporučuje, stále se jedná o poslední vrstvu, která dokáže předejít tomu nejhoršímu.

Pokud dodržujete veškerá pravidla bezpečnosti na internetu, pravděpodobně antivirus nevyužijete. Jestliže chcete mít 100 % jistotu, že vás nenapadne malware či jiný virus, vyplatí se do antivirového programu investovat. V základní verzi vás bude stát pár stovek korun na rok.

V dnešní digitální době je bezpečnost na internetu klíčová. Naše osobní údaje jsou cenným artiklem, který je třeba chránit. Devět pravidel, která jsme si představili, vám pomohou vyhnout se nechtěnému vyzrazení citlivých dat, díky čemuž už nebudete pro kyberzločince lehkým cílem. Bohužel jejich praktiky jsou stále sofistikovanější, a proto je třeba se v této oblasti aktivně vzdělávat.

Hledáte rychlý a spolehlivý internet? Zadejte adresu a vyberte si.
Vyplňte adresu přípojky (ulice a č.p.):