Rychlost.cz Články Budeme platit za hledání na Googlu? Společnost chce zpoplatnit AI vyhledávání na internetu

Budeme platit za hledání na Googlu? Společnost chce zpoplatnit AI vyhledávání na internetu

Autor článku: Jakub Janíček | 12.04.2024

Internet směřuje k zásadnímu posunu. Google a další technologické firmy údajně plánují zpoplatnit své prémiové vyhledávací služby využívající pokročilou umělou inteligenci (AI). Jedná se o reakci na enormní náklady spojené s provozem výkonných AI systémů, jako je například nákladný trénink modelů. Přechod k předplatnému by mohl být nakonec férovějším modelem, kdy uživatelé zaplatí za skutečnou hodnotu AI služeb a firmy pokryjí veškeré své investice.

Ilustrační obrázek

Internet, jak ho známe, směřuje k významné proměně. Technologičtí giganti jako Google údajně zvažují zavedení poplatků za prémiové vyhledávací služby využívající pokročilé umělé inteligence (AI). Tento krok by mohl znamenat největší změnu v obchodním modelu internetových vyhledávačů v jejich historii.

Obrovské náklady na AI změní pravidla hry

Hlavním důvodem pro tuto revoluci v přístupu k internetu jsou enormní náklady na provoz výkonných AI systémů. Vývoj a provoz pokročilých modelů vyžaduje obrovské výpočetní kapacity a investice v řádu miliard dolarů. Například společnost Amazon loni utratila 65 milionů dolarů pouze za jeden trénink svého AI modelu.

Zpoplatnění je tedy přirozenou reakcí na vysoké náklady, které jsou pro společnosti neúnosné. Experti předpokládají, že všichni hlavní hráči na poli AI budou nuceni přejít na nějakou formu předplatného, aby své náklady pokryli. Google plánuje zpřístupnit svůj nový AI vyhledávací režim pouze předplatitelům svých placených služeb.

Soukromí a bezpečnost jako výhoda?

Zatímco bezplatné vyhledávání Google zůstane zřejmě i nadále k dispozici, placená verze přinese výhodu přizpůsobených a detailnějších odpovědí od AI asistenta, který funguje podobně jako ChatGPT. Placená varianta by mohla nabídnout také vyšší míru soukromí a bezpečnosti.

Ačkoliv přechod ke zpoplatněným službám může vyvolávat kontroverze, možná se nakonec ukáže jako férovější model pro všechny zúčastněné. Uživatelé zaplatí za skutečnou hodnotu, kterou jim AI služby přinášejí, a firmy pokryjí své obrovské investice do rozvoje této technologie, která se bude moci dále zlepšovat.

Hledáte rychlý a spolehlivý internet? Zadejte adresu a vyberte si.
Vyplňte adresu přípojky (ulice a č.p.):

Vodafone jako jediný operátor v ČR spojil síly s Prima+. V souvislosti s tím 21. května přejmenoval svou internetovou televizi na Vodafone TV+. Uživatelé automaticky získají tarif Prima+ PREMIUM s přístupem k více než 2 000 českým i zahraničním titulům. Předplatné je vyjde na 220 až 390 Kč měsíčně.

Fanouškové kvalitní filmové a seriálové zábavy mají k dispozici další kanál plný nestárnoucích titulů, a to Warner TV. Za jeho spuštěním stojí mediální gigant Warner Bros. Discovery, který divákům přináší to nejlepší ze své bohaté knihovny. Těšit se můžete na trháky, jako je Blade Runner, ale i oblíbené superhrdiny z dílny DC. Jak Warner TV naladíte a co vše od ní můžete očekávat?

Internet se mění a hrozí, že se z něj stane „zombie“ plné automaticky generovaného obsahu. Tento fenomén, označovaný jako „slop“, je tvořen texty a obrázky generovanými umělou inteligencí bez lidského dohledu. Slop je nebezpečný zejména proto, že často obsahuje nepravdivé informace, které mohou být matoucí a zavádějící.

Google Bard (Gemini) a ChatGPT-4 jsou dva nejpokročilejší jazykové modely umělé inteligence. Jak se od sebe liší a co vše dokážou? Přečtěte si naše porovnání obou AI nástrojů a zjistěte, který z nich je pro vás tím pravým pomocníkem, ať už se chystáte AI využívat při práci nebo jste jen zvědaví, co vše umí. Prozkoumejte dostupné funkce, kvalitu výstupů i cenové rozdíly.

T-Mobile hlásí silný růst spotřeby dat a další investice do 5G sítě. Zákazníci T-Mobile stále více využívají mobilní data, jejichž spotřeba meziročně vzrostla o 33,2 %. Společnost pokračuje v masivních investicích do digitalizace a výstavby ultrarychlých 5G sítí, kdy pokrytí obyvatel 5G signálem dosáhlo 85 %, a do konce roku 2024 plánuje pokrýt přes 90 % populace.