Rychlost.cz Články Umělá inteligence pro špiony? Microsoft vytvořil AI odříznutou od internetu

Umělá inteligence pro špiony? Microsoft vytvořil AI odříznutou od internetu

Autor článku: Jakub Janíček | 13.05.2024

Svět špionáže vstupuje do nové éry. Microsoft představil AI systém, který funguje zcela bez internetu a umožňuje analýzu přísně tajných informací. Technologie otevírá dveře k efektivnější a bezpečnější práci zpravodajských služeb a může zásadně změnit způsob, jakým se zpracovávají citlivá data.

Ilustrační obrázek

Společnost Microsoft představila unikátní projekt – umělou inteligenci, která funguje zcela nezávisle na internetu. Tento průlomový systém otevírá dveře k analýze přísně tajných informací bez rizika úniku dat. Jak je to možné a jaké jsou potenciální dopady nově vzniklé technologie?

Offline AI: Bezpečnost na prvním místě

Obavy z kybernetických útoků a úniku citlivých dat jsou v dnešní době na denním pořádku. Právě proto Microsoft vyvinul AI model, který je zcela izolován od internetového prostředí. Tento systém, založený na technologii GPT-4, je umístěn v zabezpečeném cloudovém prostředí, takzvaném „air-gapped“ systému, který znemožňuje jakýkoliv kontakt s vnějším světem.

Microsoft pro tento projekt upravil svůj superpočítač v Iowě, a vytvořil tak prostředí, kde AI model může pracovat s utajovanými informacemi. Model je statický, což znamená, že dokáže číst a analyzovat data, ale ne se z nich učit. Tím je zaručeno, že se tajné informace nedostanou mimo systém a nehrozí jejich zneužití.

Revoluce ve světě špionáže

Americké zpravodajské agentury již delší dobu toužily po využití generativní AI pro analýzu obrovského množství dat, které denně zpracovávají. Microsoft jim nyní poskytl nástroj, který jim umožní pracovat efektivněji a bezpečněji. AI model dokáže odpovídat na otázky, analyzovat data a dokonce psát kódy, to vše bez rizika úniku informací.

Zatímco systém prochází testováním a schvalováním zpravodajskou komunitou, je jasné, že tato technologie má potenciál zásadně změnit způsob, jakým zpravodajské služby pracují. Otázkou zůstává, jak se k ní postaví ostatní země a zda se spustí závod ve vývoji offline AI systémů.

Hledáte rychlý a spolehlivý internet? Zadejte adresu a vyberte si.
Vyplňte adresu přípojky (ulice a č.p.):

Vodafone jako jediný operátor v ČR spojil síly s Prima+. V souvislosti s tím 21. května přejmenoval svou internetovou televizi na Vodafone TV+. Uživatelé automaticky získají tarif Prima+ PREMIUM s přístupem k více než 2 000 českým i zahraničním titulům. Předplatné je vyjde na 220 až 390 Kč měsíčně.

Fanouškové kvalitní filmové a seriálové zábavy mají k dispozici další kanál plný nestárnoucích titulů, a to Warner TV. Za jeho spuštěním stojí mediální gigant Warner Bros. Discovery, který divákům přináší to nejlepší ze své bohaté knihovny. Těšit se můžete na trháky, jako je Blade Runner, ale i oblíbené superhrdiny z dílny DC. Jak Warner TV naladíte a co vše od ní můžete očekávat?

Internet se mění a hrozí, že se z něj stane „zombie“ plné automaticky generovaného obsahu. Tento fenomén, označovaný jako „slop“, je tvořen texty a obrázky generovanými umělou inteligencí bez lidského dohledu. Slop je nebezpečný zejména proto, že často obsahuje nepravdivé informace, které mohou být matoucí a zavádějící.

Google Bard (Gemini) a ChatGPT-4 jsou dva nejpokročilejší jazykové modely umělé inteligence. Jak se od sebe liší a co vše dokážou? Přečtěte si naše porovnání obou AI nástrojů a zjistěte, který z nich je pro vás tím pravým pomocníkem, ať už se chystáte AI využívat při práci nebo jste jen zvědaví, co vše umí. Prozkoumejte dostupné funkce, kvalitu výstupů i cenové rozdíly.

T-Mobile hlásí silný růst spotřeby dat a další investice do 5G sítě. Zákazníci T-Mobile stále více využívají mobilní data, jejichž spotřeba meziročně vzrostla o 33,2 %. Společnost pokračuje v masivních investicích do digitalizace a výstavby ultrarychlých 5G sítí, kdy pokrytí obyvatel 5G signálem dosáhlo 85 %, a do konce roku 2024 plánuje pokrýt přes 90 % populace.