Čína je podezřelá z rozsáhlé špionážní aktivity na internetu prostřednictvím kybernetické hrozby s názvem „Muddling Meerkat“. Využívá k tomu systém doménových jmen (DNS), s jejichž pomocí sleduje globální internetové aktivity a obchází bezpečnostní opatření. Experti varují před mapováním internetu ze strany čínské vlády či tajným výzkumem.
Představte si, že by někdo dokázal sledovat váš pohyb na internetu, aniž byste o tom měli sebemenší tušení. Přesně to se děje v globálním měřítku prostřednictvím tajemné kybernetické hrozby s názvem Muddling Meerkat. Bezpečnostní experti z firmy Infoblox odhalili, že Muddling Meerkat už od roku 2019 zneužívá systém doménových jmen (DNS) k mapování sítí po celém světě a obcházení bezpečnostních opatření.
Muddling Meerkat funguje tak trochu jako špión v přestrojení. Využívá otevřené DNS servery, což si můžete představit jako jakési internetové informační kiosky, které ochotně odpovídají na dotazy kohokoli.
Muddling Meerkat se vydává za běžného uživatele z Číny a zasypává tyto servery dotazy na domény, které mu nepatří, ale které vypadají důvěryhodně, protože končí známými příponami jako .com nebo .org. Bezpečnostní experti odhalili přes 20 domén, které Muddling Meerkat zneužil.
Aby mohl tuto špionážní operaci provádět, musí mít podle viceprezidentky Infobloxu Dr. Renée Burton velmi blízké vztahy s čínskými úřady, které kontrolují tamní „velký firewall" neboli složitý systém cenzury a kontroly internetu.
Velký firewall funguje jako přísný internetový bodyguard. Když se někdo z Číny pokusí přistoupit na stránku nebo vyhledat frázi, která je na černé listině, Velký firewall mu místo zamýšlené stránky podstrčí falešnou odpověď. Ta uživatele přesměruje buď na neexistující adresu, nebo úplně jinam. Výsledek? Zmatený uživatel, který se nedostane k hledaným informacím, a narušení fungování internetových služeb v Číně.
Nikdo přesně neví, co je skutečným cílem několikaleté špionážní aktivity Muddling Meerkat. Odborníci z Infobloxu se domnívají, že by mohlo jít o snahu zmapovat celosvětový internet nebo o nějaký tajný výzkum. Zároveň ale přiznávají, že není možné odhalit celý rozsah aktivit, které program provádí.
Američtí vládní experti na kybernetickou bezpečnost neustále upozorňují na nebezpečí skrytých čínských špionážních aktivit na internetu. Použití DNS jako špionážního nástroje ukazuje, jak obratně dokáží protivníci zneužít i ty nejzákladnější stavební kameny internetu.