České uživatele ohrožují nebezpečné počítačové viry. Mezi ty nejrozšířenější patří spyware Agent Tesla, Formbook kradoucí hesla, malware Rescoms pro vzdálené ovládání a adware Andreed s otravnou reklamou. Zjistěte s námi, jak se před nimi bránit.
Kybernetičtí zločinci neustále vymýšlejí nové způsoby, jak proniknout do vašich počítačů, mobilů a tabletů. Škodlivé viry se šíří především prostřednictvím nevyžádaných e-mailů a falešných aplikací. Jaké viry aktuálně představují pro české uživatele největší hrozbu? A jak se před nimi účinně bránit?
Dlouhodobě nejrozšířenějším malwarem v Česku je spyware Agent Tesla. Tento nenápadný špion se zaměřuje na odcizení hesel, zejména těch uložených ve webových prohlížečích. Útočníci následně profitují z prodeje citlivých přihlašovacích údajů či požadují výkupné za opětovné zpřístupnění služeb. Agent Tesla se nejčastěji šíří přílohou s názvem "ESTADO DE CUENT...HL - 695026972 exe". Pokud takový e-mail obdržíte, rozhodně jej neotvírejte!
Druhým nejčastějším škodlivým kódem je další spyware zvaný Formbook. Ten se převážně šíří přílohami typu "0053_PO29000224 exe" nebo "Účtenka exe". Útočníci se tak snaží zmást uživatele a vydávají malware za důležité faktury či účtenky. Opět tedy platí, že byste neměli otevírat e-maily od neznámých odesílatelů.
Obávaný je také špionážní malware Rescoms. Ten dokáže útočníkovi umožnit vzdáleně ovládat a sledovat napadený systém. Mezi jeho schopnosti patří zaznamenávání stisknutých kláves, pořizování snímků obrazovky i manipulace s klávesnicí a myší. Rescoms se vydává za legitimní nástroj pro vzdálenou správu, ve skutečnosti však jde o lstivý malware určený k odcizení dat a špehování obětí.
Zatímco počítačové viry se šíří hlavně přes e-maily, v případě systému Android jsou velkou hrozbou falešné aplikace. Ty si uživatelé sami neopatrně instalují do svých smartphonů a tabletů. Nejčastějším nezvaným hostem je adware Andreed, který sice nekrade data, ale otravuje uživatele agresivní reklamou. Tento malware se vyskytoval například ve falešné hře Car Factory Simulator. Podobně zrádné jsou i trojské koně Triada a Hiddad maskující se jako užitečné aplikace.
Abyste se nestali obětí kybernetických útoků, je třeba dodržovat základní bezpečnostní pravidla:
S trochou obezřetnosti a zdravého rozumu se dokážete před útoky škodlivých virů efektivně chránit. Buďte ve střehu a nenechte se napálit vychytralými taktikami počítačových pirátů. Jen tak si udržíte své digitální soukromí v bezpečí.