Rychlost.cz Články Co to je ping a jak ho zmenšit?

Co to je ping a jak ho zmenšit?

Autor článku: Lukáš Benzl | 20.09.2017

Ověření kvality připojení

Zkratka ping vychází z anglického označení Packet InterNet Groper, což ve volném překladu znamená „ověření po internetu přenášených souborů dat“. Slouží skutečně ke kontrole funkčnosti a rychlosti internetového spojení mezi dvěma danými síťovými rozhraními v počítačové síti. Má velký význam pro to, abyste měli neustále aktuální přehled o rychlosti a kvalitě navázaného a využívaného spojení. Jeho hodnota se může průběžně lišit. Nikdy se nebude pevně držet na dané hodnotě. Ovšem i s určitou mírou tolerance vám výborně poslouží k ověření skutečné kvality připojení. Po přijmutí odezvy dokáže vhodný program určit délku zpoždění a zobrazit výsledek jako statistický údaj.

Jaká hodnota pingu je dostačující?

Ping sledují velmi úzkostlivě hlavně hráči multiplayerových počítačovách her. S vyšším pingem je reakce hráče „zpomalená“, a proto je ve velké nevýhodě. Abyste měli šanci uspět, optimální ping pro tyto hry je v rozmezí 0 až 50 ms (milisekund).

O něco horší, ale i pro méně náročné herní tituly přijatelný ping, je 50 až 100 ms

Při hodnotě pingu v rozmezí 100 až 200 ms budete pořád vcelku bez problémů surfovat, přijímat a odesílat soubory. Na bezproblémové hraní online her a videokonference to však není.

Hodnota 200 až 1000 milisekund je vysoký ping, který je pro online hráče jen nepoužitelnou noční můrou.

Zoufalý ping s odezvou vyšší než 1000 milisekund, to už je jen k zlosti. I zadarmo je takové připojení nepřiměřeně drahé.

Jak se ping vlastně měří?

Mnohé multiplayerové hry mají průběžné měření pingu zabudováno přímo v zobrazení ovládacích prvků. Jinak si tuto hodnotu v případě podezřele líného připojení můžete pochopitelně kdykoli ověřit. Je zde náš ping test - test pingu/odezvy. Stačí kliknout na tlačítko Start ping test a během chvilky víte, jaký má vaše připojení ping.

Jak můžete výrazně zmenšit ping?

Latenci (reakční čas neboli zpoždění) signálu pochopitelně nejvíc ovlivňuje váš poskytovatel a provozovatel internetového připojení. Nedávejte si rozhodně do přímé úměry rychlost uploadu a downloadu s hodnotou pingu. Jistá provázanost tu je, ale cesta tudy prostě nevede. Nechcete-li změnit poskytovatele, nebo si připlatit za lepší připojení se zárukou nízkého pingu, věnujte první pozornost kontrole hardwaru.

Někdy je totiž vhodný upgrade možnou cestou ke zlepšení výkonu počítače současně s výrazným snížením hodnoty pingu (především u nízké kapacity RAM nebo nedostatečném výkonu grafické karty). Problém zkuste hledat i v zastaralém routeru. Vyzkoušejte jiný a uvidíte-li zlepšení, jste na správné cestě. Negativní vliv na ping mohou mít i malware nebo viry, provádějte pravidelnou kontrolu počítače.

Hledáte rychlý a spolehlivý internet? Zadejte adresu a vyberte si.
Vyplňte adresu přípojky (ulice a č.p.):