Svět se probudil do digitálního chaosu, když aktualizace bezpečnostního softwaru CrowdStrike vyvolala masivní výpadek systémů Windows. Letiště rušila lety, vlaky se zastavovaly a firmy po celém světě se potýkaly s nefunkčními počítači. CrowdStrike potvrdil chybu v aktualizaci a okamžitě začal pracovat na nápravě.
Svět se probudil do digitálního chaosu. Aktualizace bezpečnostního softwaru CrowdStrike, navrženého k ochraně před kybernetickými hrozbami, paradoxně způsobila masivní výpadky počítačů s operačním systémem Windows. Firmy, instituce i jednotlivci hlásí výpadky systémů, ztrátu dat či obávanou modrou smrt.
Výpadek softwaru Falcon Sensor od CrowdStrike, který slouží k detekci a blokování hrozeb v reálném čase, paralyzoval systémy napříč sektory. Letiště v USA musela pozastavit odbavení a odložit lety, vlaky ve Velké Británii hlásí zpoždění a výjimkou nejsou ani výpadky informačních systémů a odbavovacích zařízení na letištích.
Společnost CrowdStrike se okamžitě k situaci vyjádřila a ujistila uživatele, že se nejedná o cílený kybernetický útok, ale o kritickou chybu v distribuované aktualizaci softwaru. Dobrou zprávou je, že se problém týká pouze počítačů s operačním systémem Windows, systémy Mac a Linux zůstaly ušetřeny.
Naštěstí je možná manuální oprava, která zahrnuje smazání problematického souboru. Nicméně, musí být provedena na každém počítači zvlášť, což představuje pro firmy s tisíci zařízeními noční můru a hodiny intenzivní práce IT specialistů.
CrowdStrike již pracuje na odstranění problému a slibuje další informace a aktualizace. Mezitím experti doporučují firmám, aby zvážily obnovení systémů ze zálohy. Tato možnost sice znamená ztrátu dat od posledního zálohování, ale umožňuje alespoň částečnou obnovu provozu.
Událost má však i svá pozitiva. Opět totiž připoměla nejen firmám, jak moc je důležitá pravidelná záloha dat a pečlivě připravené plány, jak se zachovat v případě nouze. Kromě toho ale vyzvedla i otázky ohledně toho, zda se uživatelé mohou spolehnout na dostupné online služby.