Rychlost.cz Články Co je to OKU kód a proč je důležitý pro přenos mobilního čísla?

Co je to OKU kód a proč je důležitý pro přenos mobilního čísla?

Autor článku: Jakub Janíček | 04.07.2024

Bojíte se, že během přechodu k jinému operátorovi přijdete o své telefonní číslo? S OKU kódem je přenos otázkou chvilky. V našem článku se dozvíte vše o OKU kódu, včetně toho, co to je, jak ho získat a jak vám usnadní převod telefonního čísla.

Co je to OKU kód a proč je důležitý pro přenos mobilního čísla?

Určitě to znáte – našli jste si výhodnější tarif u jiného operátora, ale děsí vás představa ztráty vašeho telefonního čísla a zbytečné papírování. Žádný strach, přenos čísla je dnes díky OKU kódu hračka. Celý proces vám zabere jen pár minut a o zbytek se postará operátor. Co je to OKU kód a kde ho najdete?

OKU kód je jako rodný list vašeho mobilního čísla

OKU kód, celým názvem ověřovací kód účastníka, je vaším klíčem k novému operátorovi. Jedná se o unikátní čtrnáctimístný kód, který je přidělen k vašemu telefonnímu číslu. Pro zjednodušení si ho můžete představit jako rodný list vašeho mobilního čísla, který slouží k jeho jednoznačné identifikaci v síti. 

Bez kódu by se váš nový operátor zbytečně ztrácel v záplavě čísel a přenos by byl mnohem složitější – a především zdlouhavější. Po převodu vám nový operátor vygeneruje nové OKU.

Proč je OKU kód při přenosu čísla důležitý?

OKU kód kromě identifikace čísla slouží i k potvrzení vašeho souhlasu s jeho převodem k novému operátorovi. Ten během převodu kód využije k ověření, že jste skutečně vlastníkem daného telefonního čísla. Celý proces je tak mnohem rychlejší, ale i bezpečnější. Samotný převod čísla trvá několik dní.

Kde hledat OKU kód?

Dohledání OKU kódu je snadné a zabere vám to jen pár minut. Stačí kontaktovat vašeho současného operátora a o kód zažádat. 

Můžete tak učinit hned několika způsoby:

  • Telefonicky –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Zavolejte na zákaznickou linku vašeho operátora a požádejte ho o sdělení OKU kódu.
  • Online –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Přihlaste se do své internetové samoobsluhy u operátora a vygenerujte si OKU kód sami.
  • Osobně –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Navštivte prodejnu operátora a požádejte o vygenerování OKU kódu osobně.

Ve většině případů vám bude během pár minut OKU kód doručen formou SMS zprávy.

Na co si dát při přenosu čísla pozor?

Přenos mobilního čísla je dnes sice díky OKU kódu jednoduchý, ale existuje pár věcí, kterým se vyplatí věnovat pozornost. Pozor si dejte především na to, abyste svůj OKU kód nesdělili někomu jinému. 

Jedná se o citlivý údaj, s jehož pomocí může kdokoliv dostat přístup k vašemu telefonnímu číslu. Zaměřte se také na podmínky smlouvy u stávajícího operátora. Některé společnosti si totiž mohou účtovat vysoké poplatky za předčasné ukončení smlouvy.

Přenos mobilního čísla k jinému operátorovi nemusí být noční můrou. Díky OKU kódu je převod doslova otázkou pár kliknutí. Můžete tak užívat výhod nového tarifu, aniž byste přišli o své telefonní číslo.

Hledáte rychlý a spolehlivý internet? Zadejte adresu a vyberte si.
Vyplňte adresu přípojky (ulice a č.p.):