Rychlost.cz Články ChatGPT zaznamenala masivní výpadek: Kolaps AI giganta nahrál do karet Gemini

ChatGPT zaznamenala masivní výpadek: Kolaps AI giganta nahrál do karet Gemini

Autor článku: Jakub Janíček | 08.06.2024

Svět technologií v úterý ráno zažil menší zemětřesení. Populární chatbot ChatGPT, na kterého se spoléhají miliony uživatelů, postihl neočekávaný výpadek. Během několika hodin, kdy byl mimo provoz, se přitom pozornost uživatelů přesunula na konkurenční nástroj Google Gemini.

ChatGPT zaznamenala masivní výpadek: Kolaps AI giganta nahrál do karet Gemini

Svět technologií se v úterý ráno probudil do pomyslné „apokalypsy“. Populární chatbot ChatGPT, na kterého se spoléhají miliony uživatelů a firem po celém světě, totiž zažil neočekávaný výpadek. Ten trval několik hodin, což donutilo některé uživatele přejít ke konkurenci v podobě nástroje Gemini z dílny Googlu.

Výpadek ChatGPT: Pád giganta, nebo pouhé zaškobrtnutí?

Uživatelé ChatGPT byli už od úterního rána zaskočeni, že se nedokážou spojit s nástrojem, který se stal běžnou součástí jejich pracovního i osobního života. Není divu, že se sociální sítě rychle zaplnily zprávami o výpadku a spekulacemi o jeho příčinách.

OpenAI, společnost stojící za vývojem ChatGPT, sice výpadek potvrdila a uvedla, že intenzivně pracuje na jeho odstranění, bližší informace o jeho příčinách však nezveřejnila. Událost zároveň vyvolala vlnu otázek ohledně spolehlivosti AI nástrojů. Velká část lidí, ale i odvětví je už dnes na nich natolik závislá, že při výpadku nedokážou plně fungovat.

Pozornost uživatelů se přesunula na Google Gemini

Zatímco ChatGPT bojovala s technickými problémy, konkurenční Google Gemini zažíval nečekaný příliv zájmu. Analytici zaznamenali během výpadku až 60% nárůst hledání fráze „Gemini“. Podle všeho se tedy uživatelé hromadně rozhodli použít konkurenční nástroj, kterému se sice výpadek nevyhnul, ale podařilo se ho rychleji zprovoznit.

Google Gemini je navíc považován za jednoho z největších konkurentů ChatGPT. Nabízí podobné funkce a slibuje uživatelům intuitivní a efektivní práci s informacemi. Ačkoliv je Gemini stále ve fázi vývoje, úterní události mu poskytly prostor oslovit nové uživatele, pro které se stal spolehlivější alternativou.

Výpadek ChatGPT a následný vzestup Google Gemini jasně ukazují, že trh s AI chatboty je dynamický a žádný hráč nemá 100% jistotu, že mu uživatelé zůstanou věrní. Podle všeho stačí menší zaškobrtnutí a z jedničky na trhu se může rázem stát vyvrhel. I když se ChatGPT tentokrát podařilo udržet si svou uživatelskou základnu, nelze očekávat, že tomu tak bude napořád.

Hledáte rychlý a spolehlivý internet? Zadejte adresu a vyberte si.
Vyplňte adresu přípojky (ulice a č.p.):