Rychlost.cz Články Svět se chystá na příchod 6G: EU a USA spojí síly ve vývoji nové generace internetu

Svět se chystá na příchod 6G: EU a USA spojí síly ve vývoji nové generace internetu

Autor článku: Jakub Janíček | 01.04.2024

Evropská unie a Spojené státy americké se chystají na nadcházejícím summitu Rady pro obchod a technologie (TTC) v belgickém Leuvenu představit společnou vizi pro 6G a prohloubit spolupráci v oblasti umělé inteligence a polovodičů. V rámci dohody o 6G se zaměří na posílení spolupráce mezi svými agenturami pro financování výzkumu a inovace v klíčových oblastech, jako je mikroelektronika, AI, cloudová řešení, bezpečnost a energetika.

Ilustrační obrázek

Zatímco většina z nás si teprve zvyká na výhody 5G sítí, technologičtí giganti a vlády po celém světě už upírají svůj zrak k budoucnosti v podobě 6G sítě. Proto se Evropská unie a Spojené státy americké chystají na nadcházejícím summitu Rady pro obchod a technologie (TTC) v belgickém Leuvenu představit společnou vizi pro 6G. V souvislosti s tím chtějí prohloubit spolupráci v oblasti umělé inteligence a polovodičů.

6G jako rychlejší, spolehlivější a bezpečnější internet budoucnosti

Ačkoliv může 6G znít jako hudba vzdálené budoucnosti, EU a USA jsou už teď přesvědčeny o jejím velkém potenciálu. Konkrétně věří, že tato technologie může podpořit inkluzivnější, udržitelnější a bezpečnější globální ekonomiku. Obě strany se přitom shodují na principech pro výzkum a vývoj 6G. Společnou prací chtějí podpořit rozvoj technologií a standardů.

EU a USA plánují spolupráci v klíčových oblastech

V rámci dohody o 6G se EU a USA zaměří na posílení spolupráce mezi svými agenturami pro financování výzkumu a inovací. Spolupráce bude zahrnovat oblasti jako mikroelektroniku, umělou inteligenci a cloudová řešení, bezpečnost či energetickou účinnost. Obě strany také plánují vytvořit plán spolupráce s podobně smýšlejícími partnery, aby podpořily vývoj a komercializaci těchto sítí.

Cílem je umělá inteligence i polovodiče

EU a USA také zdůrazňují svůj závazek k podpoře důvěryhodných a zodpovědných technologií umělé inteligence. Prostřednictvím dohody o spolupráci mezi Evropskou kanceláří pro AI a Americkým institutem pro bezpečnost AI budou pokračovat v pravidelných diskusích, včetně práce na vývoji společného rámce pro hodnocení generativních modelů AI.

Obě strany také uznávají, že úsilí o vybudování odolných dodavatelských řetězců polovodičů zůstává zásadní pro zajištění bezpečných dodávek čipů. Ty jsou nepostradatelné pro stále více průmyslových odvětví, ale i vývoj samotné umělé inteligence.

Nadcházející summit TTC, konající se 4. a 5. dubna v Leuvenu, může být navíc poslední svého druhu, neboť forum nemusí po letošních volbách přežít změny ve vedení. Právě proto se obě strany rozhodly rychle navázat potřebné spolupráce, které by mohly pokračovat i po zmíněných změnách.

Hledáte rychlý a spolehlivý internet? Zadejte adresu a vyberte si.
Vyplňte adresu přípojky (ulice a č.p.):

Umělá inteligence (AI) mění svět zákaznické péče. Společnost O2 implementuje AI nástroje, včetně aplikace Virtual Buddy, která pomáhá zaměstnancům rychle a efektivně řešit dotazy klientů. Díky AI se zkracuje doba řešení dotazů, zvyšuje se efektivita práce a zlepšuje se spokojenost zákazníků.

O2 a Air Bank rozšiřují spolupráci pod hlavičkou projektu Unity. Společní zákazníci mohou získat k novému telefonu Samsung Galaxy S24 zdarma 50palcovou LED televizi Samsung. Pokračuje také odměna 300 Kč měsíčně za placení faktur O2 z běžného účtu Air Bank. Všechny výhody Unity si mohou klienti aktivovat v online samoobsluze. Do budoucna se počítá se zapojením dalších firem ze skupiny PPF.

Čtyři nejnebezpečnější počítačové viry, které aktuálně útočí na české uživatele, jsou spyware Agent Tesla a Formbook, malware Rescoms, umožňující vzdálené ovládání, a adware Andreed napadající Android. Škodlivé kódy se šíří hlavně přes podezřelé e-maily a falešné aplikace.

Internetové vyhledávání, jak ho známe, směřuje k obrovské proměně. Google a další technologičtí giganti údajně plánují zavést poplatky za prémiové vyhledávací služby využívající výkonnou umělou inteligenci (AI). Důvodem jsou obrovské náklady na provoz těchto pokročilých systémů. Experti předpovídají, že všichni hlavní hráči v oboru AI budou nuceni přejít na předplatné, aby své náklady dokázali pokrýt.

Český operátor CETIN a polský Towerlinek Poland plánují v následujících letech pokrýt 125 km dálnice A1 mezi Ostravou a městem Čenstochová revoluční 5G sítí. Ta dokáže podporovat provoz autonomních a chytrých vozidel díky vysokorychlostnímu a spolehlivému mobilnímu internetu. Projekt zahrnuje vybudování komplexní infrastruktury pro streamování a analýzu dat pomocí AI v reálném čase.