Rychlost.cz Články Budoucnost je tady: Česká republika se připojila k prohlášení o 6G sítích

Budoucnost je tady: Česká republika se připojila k prohlášení o 6G sítích

Autor článku: Jakub Janíček | 04.03.2024

Česká republika se stala součástí mezinárodního prohlášení o 6G sítích. Společně s dalšími zeměmi, jako jsou USA, Kanada a Japonsko, se ČR zavázala k podpoře bezpečného vývoje 6G technologií. Jejich zavedení by mohlo navýšit rychlost internetu na několik terabitů za sekundu. Kromě toho povede k rozvoji dalších technologií, jako je pokročilé IoT nebo holografická teleprezence.

Ilustrační obrázek

Když mluvíme o 6G, nejedná se jen o další krok ve vývoji mobilních sítí, naopak mluvíme o velkolepém skoku, který má potenciál zcela změnit svět internetu. Právě proto se hned několik států včetně České republiky rozhodlo sepsat společné prohlášení o 6G sítích. Účelem je zajistit jejich bezpečný vývoj a ochranu osobních dat jednotlivců.

Česko v čele technologického pokroku

Česká republika se po dlouhé době angažuje ve světě technologií, a to prostřednictvím společného prohlášení o 6G sítích. K němu se připojily i další země jako USA, Kanada a Japonsko. V podstatě se jedná o jedno z gest, kterým dávají najevo, že nechtějí pouze sledovat technologický vývoj, ale také dohlížet na jeho bezpečnost.

V případě ČR se jedná o pokračování dlouhodobého úsilí o zajištění bezpečnosti v oblasti telekomunikačních technologií. Právě proto se v prohlášení všechny země zavázaly k ochraně osobních dat jednotlivců či udržitelnosti a dostupnosti sítí. Součástí je též výzva k pečlivému výběru důvěryhodných dodavatelů veškerých technologií spojených se stavbou sítě 6G.

Nejedná se přitom o první iniciativu spojenou s kybernetickou bezpečností, o kterou se postarala ČR prostřednictvím Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ten už v roce 2019 svolal konferenci Prague 5G Security Conference, kde velká část zemí podepsala Prague Proposals k bezpečnosti 5G sítí.

Co lze od 6G sítě očekávat?

6G síť slibuje revoluci ve světě internetu. Té chce dosáhnout nejen výrazně vyšší rychlostí a kapacitou datového přenosu, ale i zcela novými technologiemi, včetně pokročilých IoT aplikací či holografické teleprezence.

Podle předpokladů by se mohla rychlost internetu měřit v terabitech za sekundu. V souvislosti s tím se očekává, že 6G přinese významné zlepšení v oblastech, jako je zdravotnictví, vzdělávání, průmysl nebo doprava. Pokud půjde vše podle plánu, mohlo by ke standardizaci 6G sítě dojít už v roce 2028.

Hledáte rychlý a spolehlivý internet? Zadejte adresu a vyberte si.
Vyplňte adresu přípojky (ulice a č.p.):

Umělá inteligence (AI) mění svět zákaznické péče. Společnost O2 implementuje AI nástroje, včetně aplikace Virtual Buddy, která pomáhá zaměstnancům rychle a efektivně řešit dotazy klientů. Díky AI se zkracuje doba řešení dotazů, zvyšuje se efektivita práce a zlepšuje se spokojenost zákazníků.

O2 a Air Bank rozšiřují spolupráci pod hlavičkou projektu Unity. Společní zákazníci mohou získat k novému telefonu Samsung Galaxy S24 zdarma 50palcovou LED televizi Samsung. Pokračuje také odměna 300 Kč měsíčně za placení faktur O2 z běžného účtu Air Bank. Všechny výhody Unity si mohou klienti aktivovat v online samoobsluze. Do budoucna se počítá se zapojením dalších firem ze skupiny PPF.

Čtyři nejnebezpečnější počítačové viry, které aktuálně útočí na české uživatele, jsou spyware Agent Tesla a Formbook, malware Rescoms, umožňující vzdálené ovládání, a adware Andreed napadající Android. Škodlivé kódy se šíří hlavně přes podezřelé e-maily a falešné aplikace.

Internetové vyhledávání, jak ho známe, směřuje k obrovské proměně. Google a další technologičtí giganti údajně plánují zavést poplatky za prémiové vyhledávací služby využívající výkonnou umělou inteligenci (AI). Důvodem jsou obrovské náklady na provoz těchto pokročilých systémů. Experti předpovídají, že všichni hlavní hráči v oboru AI budou nuceni přejít na předplatné, aby své náklady dokázali pokrýt.

Český operátor CETIN a polský Towerlinek Poland plánují v následujících letech pokrýt 125 km dálnice A1 mezi Ostravou a městem Čenstochová revoluční 5G sítí. Ta dokáže podporovat provoz autonomních a chytrých vozidel díky vysokorychlostnímu a spolehlivému mobilnímu internetu. Projekt zahrnuje vybudování komplexní infrastruktury pro streamování a analýzu dat pomocí AI v reálném čase.