Rychlost.cz Články Bude na internetu bezpečněji? Britská NCA infiltrovala největší kybernetický kriminální gang Lockbit

Bude na internetu bezpečněji? Britská NCA infiltrovala největší kybernetický kriminální gang Lockbit

Autor článku: Jakub Janíček | 22.02.2024

V nedávné době dosáhla britská Národní kriminální agentura (NCA) významného úspěchu v boji proti kyberkriminalitě. Ve spolupráci s FBI a Europolem úspěšně zasáhla proti Lockbitu, považovanému za největší skupinu zaměřující se na ransomware. Tato operace nejenže narušila činnost skupiny, ale také poskytla jedinečný vhled do jejích operací a způsobu fungování.

Ilustrační obrázek

V poslední době se stále častěji setkáváme s otázkou kybernetické bezpečnosti a útoky, které ohrožují firmy i jednotlivce po celém světě. Britská Národní kriminální agentura (NCA) však zase o kousek posunula boj proti kyberkriminalitě, když se jí podařilo zasáhnout proti Lockbitu. Ten je považován za největší kriminální skupinu zaměřující se na ransomware na světě.

Lockbit patří mezi největší kriminální skupiny na internetu

Cílem Lockbitu je vždy proniknutí do počítačových systémů firem a organizací, kde pachatelé šifrují data a požadují výkupné za jejich opětovné zpřístupnění.

Skupina má údajně své kořeny v Rusku a je známá pro svůj velký rozsah, ale také prodej služeb jiným zločincům. Mezi vysokoprofilové cíle Lockbitu patřily Royal Mail, Průmyslová a obchodní banka Číny (ICBC) a dodavatelé pro NHS, což mělo velký dopad na mezinárodní dopravu i finanční trh.

S tím se rozhodla zatočit britská NCA ve spolupráci s FBI, Europolem a dalšími zeměmi. Společně provedly operaci, která je označována za jeden z nejvýznamnějších úderů proti kyberkriminalitě.

Expertům NCA se podařilo proniknout do systémů Lockbitu, převzít kontrolu a získat velké množství dat o činnosti této skupiny. Tímto krokem poskytli jedinečný vhled do skutečného rozsahu operací Lockbitu.

NCA by se mohlo podařit skupinu zcela zničit

Operace představuje zásadní pokrok ve snaze zvýšit kybernetickou bezpečnost, a to nejen ve Velké Británii, ale po celém světě. V souvislosti s tím, že se podařilo narušit důvěryhodnost skupiny a odradit další zločince od spolupráce s Lockbitem, lze předpokládat, že bude kyberprostor v krátkodobém až střednědobém horizontu lépe chráněn před kyberútoky.

Akce proti Lockbitu je mnohými popisována jako jeden z nejvýznamnějších zásahů proti kyberzločincům, který má potenciál celou skupinu zničit. Bohužel se zločinci tak snadno nevzdávají, a proto nelze naivně věřit, že by tento krok mohl vést k úplnému rozpadu gangu. Každopádně se ale budou mít více na pozoru, což jim ztíží práci.

Hledáte rychlý a spolehlivý internet? Zadejte adresu a vyberte si.
Vyplňte adresu přípojky (ulice a č.p.):

Umělá inteligence (AI) mění svět zákaznické péče. Společnost O2 implementuje AI nástroje, včetně aplikace Virtual Buddy, která pomáhá zaměstnancům rychle a efektivně řešit dotazy klientů. Díky AI se zkracuje doba řešení dotazů, zvyšuje se efektivita práce a zlepšuje se spokojenost zákazníků.

O2 a Air Bank rozšiřují spolupráci pod hlavičkou projektu Unity. Společní zákazníci mohou získat k novému telefonu Samsung Galaxy S24 zdarma 50palcovou LED televizi Samsung. Pokračuje také odměna 300 Kč měsíčně za placení faktur O2 z běžného účtu Air Bank. Všechny výhody Unity si mohou klienti aktivovat v online samoobsluze. Do budoucna se počítá se zapojením dalších firem ze skupiny PPF.

Čtyři nejnebezpečnější počítačové viry, které aktuálně útočí na české uživatele, jsou spyware Agent Tesla a Formbook, malware Rescoms, umožňující vzdálené ovládání, a adware Andreed napadající Android. Škodlivé kódy se šíří hlavně přes podezřelé e-maily a falešné aplikace.

Internetové vyhledávání, jak ho známe, směřuje k obrovské proměně. Google a další technologičtí giganti údajně plánují zavést poplatky za prémiové vyhledávací služby využívající výkonnou umělou inteligenci (AI). Důvodem jsou obrovské náklady na provoz těchto pokročilých systémů. Experti předpovídají, že všichni hlavní hráči v oboru AI budou nuceni přejít na předplatné, aby své náklady dokázali pokrýt.

Český operátor CETIN a polský Towerlinek Poland plánují v následujících letech pokrýt 125 km dálnice A1 mezi Ostravou a městem Čenstochová revoluční 5G sítí. Ta dokáže podporovat provoz autonomních a chytrých vozidel díky vysokorychlostnímu a spolehlivému mobilnímu internetu. Projekt zahrnuje vybudování komplexní infrastruktury pro streamování a analýzu dat pomocí AI v reálném čase.