Rychlost.cz Články Práce po internetu - jaké připojení potřebujete?

Práce po internetu - jaké připojení potřebujete?

22.05.2019

Věnujete se své práci prostřednictvím internetu? Může se jednat o home office na plný úvazek nebo jen o občasnou práci z domova, rozhodně ale v takovém případě musíte internetovému připojení věnovat pozornost, kterou si zaslouží. Nejdůležitější jsou vždy dvě věci - rychlost a spolehlivost.

Takže prostě co nejrychleji a bez výpadků? Tak jednoduché to není...

Výběr vypadá jednoduše, ale pokud se nad celým problémem trochu zamyslíte a začnete rozebírat detaily, zjistíte, že to zdaleka tak snadné není. Rychlost je velmi důležitá, především pokud pracujete na zakázkách, které vyžadují odesíláni i přijímání souborů o větším objemu. Navíc mnohdy nejste doma vždy sami a nemáte celý přístup na internet jen pro sebe. Je třeba brát ohled i na další členy domácnosti, kteří by nejspíš nebyli příliš nadšení, pokud byste si v době, kdy se věnujete práci, usurpovali používání internetu pouze a výhradně pro sebe. Někdo hraje online hry (a především ty moderní jsou na rychlost připojení i objem odesílaných a přijímaných dat mnohdy zatraceně náročné), jiný si zase chce stáhnout na večer pěkný film. Problémy není třeba vymýšlet, objeví se samy. Jak tedy vybírat?

Bity a bajty se leckomu tak trochu pletou

Ještě než se začnete zaobírat konkrétním výběrem optimálního připojení, možná se neurazíte, když vám nabídneme možnost trochu si osvěžit základní používané termíny. Vlastně postačí vnímat rozdíl mezi bity a bajty, případně i jejich násobky. Vzájemný poměr je daný a neměnný, velikost jednoho bajtu je 8 bitů (1B = 8 b). Protože jsme zvyklí na desítkovou soustavu, může to pro někoho občas být trochu matoucí, nestačí jednoduše pracovat s posouváním desetinné čárky. Při výběru rychlosti internetu na to nezapomínejte a vždy se zapřemýšlejte nad tím, jak s velkými soubory pracujete. Zkratka Mbit/s vyjadřuje rychlost přenosu dat – konkrétně megabit za sekundu. Zkratka MB/s vyjadřuje také rychlost přenosu dat –megabajt za sekundu. Platí, že 1 Mbit/s = 0,125 MB/s.

Jaká rychlost tedy bude dostačující?

Tahle otázka vůbec není tak jednoduchá, jak na první pohled může vypadat. Rozhodně totiž musíte brát v úvahu, že požadavky na objem odesílaných i přijímaných dat a souborů se bude časem spíš zvětšovat. Navíc se rozhodně vyplatí mít určitou rezervu, ačkoli všeho s mírou. Rozhodně nevystačíme s rychlostí nějakých 10 Mb/s, což je jedna z nejlevnějších nabídek některých poskytovatelů. Tohle připojení postačí tak ke kontrole e-maliů nebo občasnému nahlédnutí na jednodušší webové stránky. To ale platí jen v případě, že používáte pouze jeden počítač nebo jiné připojené zařízení, jinak se taková rychlost nehodí ani pro běžné surfování.

Čím více zařízení totiž bude současně připojeno a zapnuto, tím bude požadavek na rychlost připojení vyšší. O něco lépe už na tom jste s připojením o rychlosti 25 Mb/s.Vv tomto případě už můžete sledovat i videa nebo stahovat poměrně obsáhlé soubory, nevadí ani současné připojení více zařízení. Pokud píšete například jako copywriter texty pro e-shopy nebo webové stránky a nepracujete s grafikou, obrázky ani s videem, nebude to nijak drahé připojení a přitom vašim potřebám vyhoví. Minimálně do té doby, než se rozhodnete rozšířit svou pracovní náplň a pracovat s mnohem objemnějšími soubory.

Pro grafika je samozřejmě nutností značně rychlejší připojení, minimálně 50 Mb/s, kvalitní podklady pro klasický tisk jsou mnohdy opravdu obsáhlé, ovšem pro dodržení požadované kvality to je zapotřebí. A dělit soubory na kousky nebo jinak improvizovat? Toto řešení může posloužit jako nouzovka, ale doporučit ho nelze. Pro odesílání je pochopitelně velice důležitá i dostatečná rychlost uploadu (odesílání), takže před uzavřením smlouvy si na to dejte pozor! To samé v zásadě platí i pro aktivní YouTubery, kteří se bez rychlého připojení neobejdou.

Pracujete-li jako fotograf a odesíláte fotografie ve vysokém rozlišení, je opět rychlé připojení nezbytné, v zásadě to platí i pro amatérské fotografy, sdílející své záběry v albech na internetu. Kde je možné získat připojení optickým kabelem, tam asi není nad čím přemýšlet, pokrytí se stále zvyšuje. Neváhejte si najít poskytovatele připojení přímo u nás na webu.

Kabelem nebo vzduchem?

Ačkoli mnozí zastánci Wi-fi už považují kabelové připojení za archaické, má tento způsob přenosu signálu stále své nesporné výhody. K nim patří absence nežádoucího rušení, pro potřebu mobilního pohybu s notebookem nebo tabletem stačí připojit router na pokrytí blízkého okolí. Bezdrátové připojení dnes už také disponuje vysokou rychlostí, je plně mobilní a pokud nemáte v cestě překážky ve podobě kovových konstrukcí nebo hodně olistěných stromů, nelze mu nic vytknout.

Práce přes internet v zahraničí

Práci si můžete vzít s sebou i do zahraničí, ovšem někdy to není úplně jednoduché. Vždy se vyplatí ověřit rychlost a dostupnost připojení v cílové destinaci. V zemích EU můžete využívat roaming bez nějakých omezení a bez příplatků, jinak může občas používání internetu mile překvapit, ale musíte být připraveni i na vysoké poplatky. Každopádně se vyplatí prověřit možnosti, rychlost a platby za připojení dříve, než práci ze zahraničí někomu slíbíte.

Autor článku: Lukáš Benzl