Rychlost.cz Články Proč musíte zadávat e-mail při přihlašování k veřejné WiFi?

Proč musíte zadávat e-mail při přihlašování k veřejné WiFi?

19.11.2018

Potřebujete si zjistit odjezdy vlaků či autobusů, polohu adresy na mapě, nebo chcete jen najít dobrou restauraci v okolí, ale nemáte internet v mobilu? Řešením může být připojit se k některé veřejné WiFi síti. Nemusí být však tak zdarma, jak se na první pohled zdá.

Jak se připojit k veřejné WiFi?

S možností bezplatného připojení k internetu prostřednictvím WiFi se můžete setkat na různých místech. Nejčastěji v různých obchodech, restauracích a hotelích, případně na úřadech, ale mnohdy taky na nádražích, v dopravních prostředcích a podobně. Někdy je síť přístupná zcela volně, jindy je vyžadováno heslo, které získáte např. u obsluhy. Setkat se ale můžete i se sítí, u které je přihlášení podmíněno poskytnutím emailové adresy. V některých případech je i potřeba přihlásit se k emailu a potvrdit přihlášení prostřednictvím zaslaného linku.

Proč chce provozovatel vaši emailovou adresu?

K čemu je vlastně poskytovateli WiFi sítě vaše emailová adresa a proč dostanete přístup k internetu jen jako odměnu za její poskytnutí? Tento kontakt může sloužit především k různým marketingovým účelům. Na vaši emailovou adresu mohou začít chodit informační newslettery či nabídky společnosti, která síť provozuje. Velkým nešvarem je i prodávání emailových adres dál.

Tak se může stát, že vám do schránky začnou chodit nabídky a reklamy od firem, o kterých jste ani neslyšeli a nemáte s nimi nic společného. V současné době se podobným problémům snaží zabránit evropská směrnice známá GDPR, která vešla v platnost i u nás dne 25. května 2018. Požadování emailové adresy pro zasílání nabídek nebo newsletterů výměnou za přístup k internetu nebo jinou službu je v přímém rozporu s tímto nařízením.

Bez ohledu na nařízení si v každém případě přečtěte provozní podmínky. V těch by vás měl majitel sítě informovat, z jakého důvodu vaši emailovou adresu požaduje. Řešením může být i založení „rezervní“ emailové schránky, kterou budete využívat právě pro tyto a podobné situace, kdy jste na pochybách, zda je poskytnutí vaší hlavní adresy rozumné. Toto řešení je vhodné i z toho důvodu, že se pak nemusíte přihlašovat na důležitý mail přes síť, o jejímž zabezpečení nic nevíte.

Na co si dát u veřejné WiFi pozor?

Použití veřejné WiFi sítě může představovat dobré nouzové řešení k zjištění potřebných informací. Problém ale je, že nevíte nic o zabezpečení těchto sítí. Teoreticky mohou být dokonalým cílem hackerů a všechny údaje, které přes ně odešlete, jsou potencionálně v nebezpečí. Riziko neblahých důsledků můžete alespoň snížit, pokud budete dodržovat několik zásadních pravidel bezpečného chování na veřejné síti.

  • Ať už používáte mobilní zařízení nebo např. notebook, ujistěte se, že máte aktivní a aktuální antivirový program a zapnutý firewall.
  • Nepoužívejte na těchto sítích důležité přihlašovací údaje, které by mohli být „odposlechnuty“ a odcizeny. Jedná se např. o přihlašovací údaje k emailu, FB profilu apod.
  • Nikdy se nepřihlašujte přes prohlížeč k internetovému bankovnictví (použití oficiální aplikace je bezpečnější).
  • Nikdy nezadávejte údaje ze své kreditní karty. Internetové platby provádějte přes sítě, o kterých víte, že jsou dobře zabezpečeny.

Autor článku: Lukáš Benzl