Rychlost.cz Články Jak prodloužit kabel na internet?

Jak prodloužit kabel na internet?

Autor článku: Lukáš Benzl | 16.05.2018

Máte smůlu a kabel s internetem nedosáhne tam, kam potřebujete? V tom případě se vám bude hodit několik praktických rad, jak ho prodloužit a pohodlně tak zavést internet v domě, velké kanceláři a dalších prostorách, kde chcete být online a Wi-Fi pro vás z libovolného důvodu není vhodné řešení.

Nejrychlejší řešení

Než dojde na rady, jak kabel prodloužit, je důležité uvědomit si, že propojování různých kabelů a drátových rozvodů je vždy spojeno s rizikem možného snížení rychlosti přenosu dat, rozpojením, opotřebením či jinou závadou. Jako nejbezpečnější řešení se tak paradoxně jeví zakoupení dostatečně dlouhého kabelu. Cena může být v takových případech nižší než v případě, kdy se rozhodnete kabely propojit. Pokud chcete (či musíte) i přes toto varování kabely propojit, máte na výběr několik možností.

Jednoduché propojení za pár korun

Cenově dostupným řešením nedostatečné délky propojovacího kabelu je spojka konektorů. Toto příslušenství k síťovým kabelům umožňuje jednoduché napojení klasických UTP kabelů křížených i nekřížených variant. Jakmile se rozhodnete pro využití spojky, nedojde ke zkřížení kabelů. Propojení je přímé. To pro vás v praxi znamená, že chcete-li mít výsledný kabel přímý, musíte použít dvojici přímých nebo dvojici křížených kabelů. Při použití jednoho přímého a jednoho kříženého kabelu získáte kabel křížený. Sofistikovanější alternativou spojky může být aktivní prvek – například switch.

Když konektory chybí

Nemáte na konci jednotlivých kabelů, které chcete propojit, koncovky? V tom případě máte prakticky dvě možnosti. První je precizní spájení kabelů. V tom případě si dejte velký pozor na křížení a kvalitu spojů. Druhou cestou je nacvaknout konektory přímo na datový kabely. Neobejdete se bez krimpovacích kleští. Práce s nimi je jednoduší než pájení. Pouze počítejte s tím, že nakrimpování konektoru je absolutně nevratné. Jakmile konektor, který lze zakoupit opět v prodejně s kabelovým příslušenstvím za několik korun, připojíte, již ho nelze bez poškození z kabelu odstranit a znovu použít. Kabely s konektory můžete propojit avizovanou spojkou konektorů.

Upozornění závěrem

Dokonce i s velmi levnými spojkami konektorů má mnoho uživatelů velmi dobré zkušenosti. Pokud náhodou spojka nefunguje a kabely vypadávají, nejedná se o tak velkou investici, aby vás mrzelo zakoupení jiného typu od jiného výrobce. Spojky nemusí být pouze plastové, k dispozici jsou v obchodech také kovové. Je však důležité upozornit, že spojky jsou vhodné pouze pro použití v interiérech. Pro venkovní použití, kde hrozí oxidace a mechanické namáhání, zvolte jiné řešení.

Vodafone jako jediný operátor v ČR spojil síly s Prima+. V souvislosti s tím 21. května přejmenoval svou internetovou televizi na Vodafone TV+. Uživatelé automaticky získají tarif Prima+ PREMIUM s přístupem k více než 2 000 českým i zahraničním titulům. Předplatné je vyjde na 220 až 390 Kč měsíčně.

Fanouškové kvalitní filmové a seriálové zábavy mají k dispozici další kanál plný nestárnoucích titulů, a to Warner TV. Za jeho spuštěním stojí mediální gigant Warner Bros. Discovery, který divákům přináší to nejlepší ze své bohaté knihovny. Těšit se můžete na trháky, jako je Blade Runner, ale i oblíbené superhrdiny z dílny DC. Jak Warner TV naladíte a co vše od ní můžete očekávat?

Internet se mění a hrozí, že se z něj stane „zombie“ plné automaticky generovaného obsahu. Tento fenomén, označovaný jako „slop“, je tvořen texty a obrázky generovanými umělou inteligencí bez lidského dohledu. Slop je nebezpečný zejména proto, že často obsahuje nepravdivé informace, které mohou být matoucí a zavádějící.

Google Bard (Gemini) a ChatGPT-4 jsou dva nejpokročilejší jazykové modely umělé inteligence. Jak se od sebe liší a co vše dokážou? Přečtěte si naše porovnání obou AI nástrojů a zjistěte, který z nich je pro vás tím pravým pomocníkem, ať už se chystáte AI využívat při práci nebo jste jen zvědaví, co vše umí. Prozkoumejte dostupné funkce, kvalitu výstupů i cenové rozdíly.

T-Mobile hlásí silný růst spotřeby dat a další investice do 5G sítě. Zákazníci T-Mobile stále více využívají mobilní data, jejichž spotřeba meziročně vzrostla o 33,2 %. Společnost pokračuje v masivních investicích do digitalizace a výstavby ultrarychlých 5G sítí, kdy pokrytí obyvatel 5G signálem dosáhlo 85 %, a do konce roku 2024 plánuje pokrýt přes 90 % populace.

Chraňte svá data na internetu s našimi 9 pravidly bezpečnosti na internetu. Naučte se vytvořit silné heslo, zapnout 2FA ověření a bezpečně používat internetové bankovnictví. Zjistěte, proč je důležitá aktualizace softwaru a z jakého důvodu byste měli věnovat pozornost webům, které navštěvujete. S naším průvodcem už nebudete snadným cílem hackerů.