Rychlost.cz Články Jak snížit objem přenášených dat na mobilu?

Jak snížit objem přenášených dat na mobilu?

22.11.2017

Smartphony se těší stále většímu zájmu uživatelů a v současné době představují většinu z celkového počtu používaných mobilních telefonů. Jejich funkce a aplikace s sebou přináší větší objem přenášených dat a tím pádem i vyšší účty. Jak objem přenášených dat chytře snížit?

Nějaký limit je vždy stanoven

I když někteří operátoři v zahraničí mají tarify s neomezeným mobilním internetem, u nás si spotřebovaná data stále musíme hlídat. Po překročení limitu dochází v horším případě k vypnutí dat, v tom o něco lepším ke znatelnému omezení přenosové rychlosti. Chcete-li opět rychlost, čekají vás další poplatky. Podívejte se na několik zajímavých postupů, které ukazují, jak je možné bez výraznějšího omezení komfortu vystačit i s omezeným limitem dat.

Pomůcka pro uživatele prohlížeče Chrome

Mnoho uživatelů systému Android používá jako výchozí webový prohlížeč aplikaci Chrome. Ne každý z nich ale ví, že tento browser disponuje funkcí umožňující výrazně snížit objem přenášených dat. Tato možnost by při správném využité měla snížit datové přenosy až na polovinu, což je skutečně markantní rozdíl.

V zásadě se jedná o to, že všechny požadavky na načtení stránky projdou přes servery Googlu, který přenášená data (obrázky, stránky atd) zkomprimuje a optimalizuje pro příslušné zařízení s menší obrazovkou. Teprve potom dochází k jejich odeslání do prohlížeče. Podobnou metodu už před několika lety začali používat i vývojáři pro norský prohlížeč Opera.

Jak funkci nastavit? Stačí stisknout tlačítko s kontextovou nabídkou. Přesunete se do sekce NASTAVENÍ, déle do oddílu SPOŘIČ DAT (najdete ho dole) a aktivujete přepínač. Zde si také později můžete zkontrolovat, jaký objem dat se podařilo zapnutím této praktické funkce ušetřit. Spořič dat je samozřejmě kdykoli možné opět vypnout.

Znáte Operu Max?

Princip komprese dat je obdobný jako u výše zmíněného Chrome. Tato funkce může být využita i mimo samotný prohlížeč. Jedná se o komplexní systém komprese datových přenosů. Díky funkci můžete ušetřit značný objem přenášených dat i ve všech ostatních aplikacích. Opera Max funguje také jako jednoduchý základní firewall, u kterého vybraným programům můžete zakázat přístup k mobilním datům, čímž dojde k výraznému omezení spotřeby dat. Domovská stránka aplikace vám následně kdykoli zobrazí údaje o tom, jaký objem dat dat se vám podařilo ušetřit.

I na pozadí probíhá přenos dat

Značné objemy dat se pohybují v některých aplikacích také v případě, že s telefonem vlastně zrovna nepracujete. Mezi největší „žrouty“ dat patří sociální sítě, komunikační programy či některé hry. Přístroj sice tímto způsobem udržuje údaje a data v aktualizované podobě, ale dochází k nekontrolovanému přenosu dat a navíc i ke snižování kapacity baterie. Přitom mnohé aplikace nemusejí být stále aktivní a v pohotovosti.

Nastavení aktivity funkcí je možné provést v systémovém nastavení prakticky u každého nového telefonu. Stačí si najít žebříček aplikací, které jsou seřazeny podle celkového objemu přenesených dat. Například u telefonů s operačním systémem Android jsou u konkrétní aplikace tmavě zobrazena data přenesená na pozadí, světlý tón značí celkový objem přenesených dat. Chcete-li některým aplikacím omezit běh na pozadí, postačí zapnout volbu Omezit data aplikací na pozadí.

Pozor na streamování

Velký vliv na objem přenášených dat má také rozmanitý multimediální obsah, zejména pak videa ve vysoké kvalitě a streamovaná hudba. Proto byste při připojení prostřednictvím mobilního operátora

Autor článku: Lukáš Benzl