Rychlost.cz Články Jak mít pod kontrolou to, co dělají děti na internetu?

Jak mít pod kontrolou to, co dělají děti na internetu?

18.10.2017

Děti v dnešní době již od nízkého větu touží po chytrém telefonu, tabletu, notebooku či stolním PC. Všechna tato zařízení jim umožňují surfovat na internetu, a to včetně stránek pro dospělé. Lze dětem nějakým způsobem omezit pohyb v online světě?

Online nástrahy

Jako rodič je důležité uvědomit si, že děti mnohdy ani netuší, co na ně vše na internetu čeká a kam až takové vcelku neškodné objevitelské zájmy mohou zajít. Každý rodič má radost, když se jeho potomkové dokáží čile pohybovat ve virtuálním prostředí a berou si z něj to pozitivní. Ovšem je třeba si uvědomit i negativa a případná rizika, která s sebou takto strávený čas přináší.

K počítačům a internetu se dostávají děti stále mladší a mladší, často člověka překvapí brilantnost, s jakou surfují už předškoláci. Můžete sice být na své technicky nadané potomky hrdí a pyšní, ovšem pozor, nic se nesmí přehánět. Měli byste se snažit rozumným způsobem omezit čas strávený u monitoru a podle možností vysvětlit zásady používání. A kde nepomůže domluva, nastupuje rodičovská kontrola.

Software vše pohlídá

Přístup na internet by pro děti měl být časově omezen. Ideálně na dobu, kdy je přítomen někdo dospělý. Stejně tak musíte nastavit hranice toho, na co dítě může na internetu koukat. Pro kontrolu aktivit dětí na internetu existuje několik cest. Jednou z nich je instalace specializovaného softwaru, případně nastavení přímo v rámci operačního systému. Například Windows nabízí rodičovskou kontrolu pod pojmem Rodina.

Rodičovský zámek jako aplikaci můžete nainstalovat také na tablet, chytrý mobil a další mobilní zařízení. Dětský režim najdete v mnoha zařízeních s operačním systémem Android. Na iPhonu, iPadu a iPodu najdete funkci rodičovského dohledu taktéž. Vytvoření dozorovaného profilu umožňují také některé internetové prohlížeče. Chrome vám například umožňuje zobrazit weby navštívené uživatelem a zablokovat určité webové stránky.

Nekompromisní router

Rodičovským zámkem jsou vybaveny lepší routery. V nastavení vyberete některý z připojených přístrojů a nastavíte mu, co vše může při připojení přes router na internetu dělat. Kromě obsahu můžete kontrolovat i čas, kdy může být uživatel připojen. Díky tomu můžete například říct, že vaše dítě bude mít internet dostupný pouze od pondělí do pátku v čase od 15 do 18 hodin.

Každý by měl mít svůj účet

Na sdílených přístrojích v domácnosti by každý uživatel měl mít založen vlastní účet. Pomůže vám skutečně efektivně nastavit pravidla ochrany tak, aby s maximální efektivitou plnila svůj účel při práci i zábavě. Dítě bude mít aktivity omezeno a vám zůstanou k dispozici všechny možnosti. Vše ostatní je již pouze otázkou výše zmíněného nastavení. Investujte čas do ochrany vašich dětí a budete mít jistotu, že nechodí na internet za něčím, co může ještě několik let počkat.

Autor článku: Lukáš Benzl