O používání VPN se stále častěji mluví, určitě i ve svém okolí už jste se setkali s lidmi, kteří si ho chválí a nedají bez něj, jak se říká "ani ránu". Je VPN opravdu tak skvělá věc a je důležité ji mít? Záleží to samozřejmě na vás a na vašich aktivitách, rozhodně byste se ale nad touhle variantou měli zamyslet a přečíst si následující řádky.
Když se přihlašujete ke svému bankovnímu účtu online prostřednictvím internetu, zadáváte choulostivé údaje, které je bezesporu třeba pečlivě ochránit. Moderní bankovnictví se bez online služeb prakticky neobejde a využívá ho téměř každý, pokud ovšem nemáte své připojení dostatečně zabezpečené a ochráněné, mohl by se k vašim údajům někdo dostat a následně už je jen krůček k jejich zneužití. Co by to znamenalo, to si asi dokážete snadno představit sami. Použití VPN vám dokáže zajistit natolik silnou a neprolomitelnou ochranu, že můžete být při finančních transakcích zcela v klidu.
Pokud cestujete do zahraničí nebo krátkodobě či dlouhodobě pobýváte v jiné zemi, můžete zjistit, že určitý obsah na vašich oblíbených streamovacích službách v jiné zemi najednou prostě není dostupný. VPN je službou, která vám i v zahraničí umožní připojení přes server v zemi, odkud pocházíte, protože streamovací služba bude mít dojem, že se připojujete z domova - a následně vám tedy umožní sledovat všechny vaše oblíbené pořady.
Při nakupování v domácích nebo zahraničních e-shopech si vždy všimněte, zda se v adresním řádku prohlížeče při použití VPN zobrazuje "https" nebo ikona zámku. To je totiž znakem , který vás ujití o to, že tento elektronický obchod chrání prostřednictvím bezpečnostních protokolů vaše platební i osobní údaje. Pokud by tomu tak nebylo, takovému obchodu se raději vyhněte!
Určitě občas využíváte připojení přes Wi-Fi síť v internetové kavárně nebo v jiných prostorách, kde je k dispozici signál. V té době sdílíte své připojení s mnoha dalšími uživateli, kteří se zde také připojili. Bez použití VPN by se mohlo stát, že veškeré informace a data, které odesíláte nebo přijímáte se dostanou do rukou nepovolané osoby, tedy takzvaného hackera. Nezáleží na tom, zda používáte notebook, tablet nebo chytrý telefon, VPN vaše data vždy spolehlivě ochrání.
Na většině letišť jsou zpravidla přístupné hotspoty, které slouží pro lidi, čekající na svůj spoj. Ovšem právě velké množství připojených uživatelů je lákadlem i pro hackery a zloděje identity. Pokud budete občas chtít letištní Wi-Fi využít, bez VPN je to zbytečné riskování.
Ačkoli například Facebook nebo Instagram patří mezi nejoblíbenější sociální sítě, dostává se jim i občasné cenzury a blokování. Když často cestujete do zahraničí nebo tam například studujete, bez VPN se k nim někdy jinak nedostanete.
To samé platí i pro pronajímání aut a další služby, pokud zůstanete díky VPN pro druhou stranu anonymní, nesetkáte se příště s navýšenou cenou a nebudou vás pronásledovat otravné reklamy. Stačí použít VPN a prohlížeč s přísným nastavením soukromí (například se zapnutou ochranou proti sledování).
Pokud hrajete rádi online a servery jsou nespolehlivé nebo již je dokonce vývojáři a výrobci vypnuli, můžete si zahrát i tak, pokud máte VPN. Svým počítačům totiž můžete dodat dojem, že jste na stejné síti a hrát následně multiplayerové hry přes internet. Je to proveditelné o pro starší konzole PS2 nebo Xbox, které už nejsou běžnými online službami podporovány, ovšem přes místní síť si můžete zahrát.
Pro chytré telefony se používání VPN určitě vyplatí, vždyť právě jejich prostřednictvím občas vyřizujete bankovnictví nebo posíláte důvěrné zprávy a přijímáte data, která by se neměla dostat do nepovolaných rukou. A šifrováním a zabezpečením, které poskytne VPN budete bez starostí.
Pokud tedy chcete surfovat a především posílat i přijímat osobní s choulostivá data bez obav jejich vyzrazení, je určitě právě VPN tím nejsnadnějším, finančně nenáročným a spolehlivým řešením.