Rychlost.cz VPN Klasifikace VPN

Klasifikace VPN

Pokud používáte VPN, určitě více, co všechno nabízí. Ovšem i mezi VPN jsou určité rozdíly v řešené, principu fungování, instalaci, cenách a dalších detailech. V zásadě VP slouží jako ochrana proti úniku online dat, chrání vaše soukromí na internetu, dokáže vás zbavit otravných nabídek a reklam, ochrání síť i před počítačovou kriminalitou, malwarem, umožní nakupovat anonymně a v neposlední řadě dává možnost sledovat o kanály a pořady, které jsou v některých zemích omezeny.

Využití VPN v byznysu

VPN služby, které jsou určeny pro byznys a tudíž o ně projevují zájem především firmy, jsou prakticky vždy hrazeny určitým poplatkem. Za to firma pro své obchodní aktivity získává spolehlivou ochranu dat a šifrovanou vnitropodnikovou komunikaci, která může probíhat v národním nebo i mezinárodním měřítku. Firmy dávají přednost dedikovaným serverům, které zaručují vyšší rychlost a maximální spolehlivost, jedná se o řádově vyšší úroveň zabezpečení, než jaké se používá u běžných serverů pro veřejnost. Firma také dostane vyhrazenou IP adresu, aby byl zajištěn bezproblémový přístup zaměstnanců z kteréhokoli místa na světě. To ocení zejména firmy s větším počtem kanceláří, situovaných daleko od sebe a se zaměstnanci, kteří občas pracují formou Home-office.

VPN pro osobní použití

Virtuální privátní síť (VPN) je stále častěji používána i běžnými uživateli v domácnostech. Název vychází z toto, že je skutečně VIRTUÁLNÍ - zajišťuje totiž pomyslné spojení s jakýmkoli dalším počítačem nebo podobným zařízením kdekoli na světě; PRIVÁTNÍ - jelikož všechna komunikace je šifrovaná a nenastavíte-li ji jinak, probíhá pouze mezi vámi a navštívenými stránkami nebo určeným serverem. A samozřejmě se jedná o SÍŤ, protože ke svému fungování a realizaci používá rozsáhlou síť VPN serverů, umístěných téměř po celém světě.

Kromě ochrany dat a údajů pro domácnost chrání VPN vaše soukromí i při nakupování, surfování po internetu a umožňuje také například sledování seriálů a filmů prostřednictvím streamovacích služeb. Ty jsou totiž někdy nastaveny tak, že se k nim z jiných zemí nelze připojit. Příkladem je třeba stále populárnější služby Netflix, nabízející velký výběr zajímavých pořadů.

Jednoprotokolové a víceprotokolové VPN

Pro dosažení maximální ochrany se někdy používají poměrně komplikované protokoly, často současně využívající více typů VPN současně. Ty lze označit jako víceprotokolové. Zatímco pro běžné využití postačí jednodušší, jednoprotokolové VPN, záleží na jejich určení a stupni ochrany dat.

Klasickým příkladem jednoprotokolového VPN může být typ PTTP (Point-to-Point Tunelling Protocol), který vytváří tunel a zachycuje data. Používá se i pro vzdálené připojení a je to velmi oblíbená služba pro domácí uživatele i pro obchodníky. Jeho nespornou výhodou je to, že nemusíte nakupovat nový hardware a veškeré funkce se dají ovládat pomocí levného doplňkového softwaru. Navíc je spolehlivě kompatibilní s operačními systémy Windows, Mac i Linux.

Co se týče dvouprotokolových VPN, u nich je využita kombinace hned dvou protokolů, které se vzájemně vhodným způsobem doplňují. Ke světově nejoblíbenějším bezesporu patří typ, označovaný jako L2TP (Layer 2 Tunelling Protocol), jenž se nejčastěji používá k realizaci privátních virtuálních sítí s vyšším zabezpečením. Jsou v něm obsaženy hned dva spolehlivě fungující protokoly: PPTP firmy Microsoft a protokol Cisco L2F. Tudíž výsledkem je opravdu spolehlivý protokol VPN, který patří mezi ty skutečně "neprůstřelné".

Co je to No-login VPN?

Protože pro většinu uživatelů VPN leží na prvním místě ochrana soukromí, mohou si vybrat z velkého počtu VPN protokolů. Označení No-login kromě jiného znamená, že žádné podrobnosti o uživateli připojení nebudou nikde evidovány, zaznamenány ani ukládány. Poskytuje tolik žádoucí anonymní přihlášení, které umožní nakupovat, surfovat a komunikovat, aniž by druhá strana věděla, kdo jste, odkud jste se přihlásili a mohla případně o vás získat i další informace. Jedná se o zpravidla placenou službu, která ale není nijak drahá.

Prémiové VPN

Co se týče prémiových VPN, ty jsou spravovány proxy servery pouze pro své (povětšině platící) uživatele. Spojení je u nich šifrováno a webové stránky, které navštívíte, vidí jen identifikační údaje VPN, v žádném případě ne ty vaše, zůstáváte anonymní.

VPN zdarma

Soukromí online by mělo být pro každého, ovšem někdy tomu tak není. Ale i bezplatně můžete najít řešení, jak si svou anonymitu zachovat. Najdou se totiž i varianty, jak VPN pořídit zcela bezplatně. Žádné skryté poplatky, jen si stáhnete VPN a je to hotové. Proč tedy váhat mezi placenou nebo neplacenou službou? Jasně, přece jen i taková bezplatná věc nakonec totiž něco stojí. U VPN to nebudou finance, ale může jít o snížení rychlosti připojení, nějaké ty nežádoucí reklamy, prostě u věcí zadarmo nemůžete čekat to samé jako od těch placených.

Takže už jste si vybrali, která VPN pro vás bude ta pravá?