Rychlost.cz VPN Příklady použití VPN v praxi

Příklady použití VPN v praxi

Pro používání VPN mluví hned několik věcí - zaručuje díky šifrování bezpečný přenos důvěrných a citlivých dat, umožňuje sledovat filmy na sítích, u nichž je přístup nějakým způsobem, omezován a umožňuje hrát na síti multiplayerové hry i když servery nejsou k dispozici. To jen tak namátkou, výhod používání VPN je samozřejmě mnohem víc. Podívejme se tedy na některé další.

Surfování a nákupy na webu

Při použití VPN se zbavíte dotěrných a otravných reklam, můžete vstupovat na libovolné stránky zcela anonymně a pokud budete online nakupovat, obchodník nemá šanci zjistit, odkud ve skutečnosti pocházíte. To se vyplatí především v případě, že opakovaně někde nakupujete - kdyby prodávající podle připojení zjistil, že pocházíte z většího města, mohl by se pokoušet o navýšení cen. To dělají některé na internetu obchodující firmy, protože vycházejí z toho, že obyvatelé větších měst jsou na tom finančně lépe a mohou platit větší částky za stejné zboží.

Bezpečné finanční transakce

Pokud provádíte operace prostřednictvím online bankovnictví z domova, není sice pravděpodobnost napadení účtu nebo získání dat neoprávněnou dobou příliš vysoká, ale i v tomto případě existuje. Použitím VPN tomuto riziku snadno a spolehlivě zabráníte. A pokud potřebujete provést finanční převod nebo jen kontrolu svého účtu v internetové kavárně nebo na jiném místě s veřejnou Wi-Fi sítí, kde je připojen velký počet účastníků současně, tam už riziko napadení účtu či ztráty dat je opravdu výrazně vyšší, v takovém případě je služby VPN opravdu potřebná. VPN je možné používat i na notebooku, tabletu nebo smartphonu, takže vždy můžete být ochráněni a používat i veřejné sítě zcela bez obav.

Filmy a seriály

Pokud sledujete filmy a seriály prostřednictvím streamovacích služeb, občas to může být problém, protože v některých zemích to mají nastavené tak, abyste se na jejich vysílání nedostali. Ovšem pokud použijete VPN a zvolíte si odpovídající IP adresu, jste nad věcí, najednou to půjde bez problému. Příkladem může být třeba velmi oblíbený Netflix.

VPN používají i firmy, které si chrání data

Když se posílají citlivá firemní data, není žádná ochrana dost dobrá, vždyť se může jednat o smlouvy, technické specifikace nebo finanční plány a rozpočty, tedy o věci, které je třeba držet "pod pokličkou". K zabezpečení těchto dat výborně slouží VPN, protože využívá šifrování v obou směrech (příjem i odesílání dat) a posílá data prostřednictvím vytvořených tunelů.

Když se řekne geoblocking

Jedná se o neoprávněné (ale občas realizované) zeměpisné blokování, které komplikuje některé online nákupy. S pomocí VPN ale můžete budit dojem, že se připojujete z úplně jiného místa na zeměkouli, než jak tomu ve skutečnosti je a tudíž máte šanci toto blokování obejít.

VPN funguje na různých zařízeních a i pro různé operační systémy

Pokud potřebujete zabezpečit data nebo skrýt či změnit svoji IP adresu, je právě VPN tím pravým řešením. Můžete ji často využít i na více zařízeních současně. Některé VPN služby umožňují využít zabezpečení i pro Mac nebo iOS, musíte si to ale při výběru ověřit, neplatí to totiž úplně pro všechny. Možnost dostupnosti různých serverů a objem přenášených dat se samozřejmě odráží i na ceně VPN služby, výběru je tudíž třeba věnovat odpovídající pozornost. Cena VPN však není nijak vysoká a je to zabezpečení, které se určitě vyplatí.

VPN jako nadstavba nad fyzickou infrastrukturou

Jednotlivé sítě VPN lze snadno rozšiřovat, zvětšovat nebo zmenšovat podle potřeby, to znamená, že jako oprávněný uživatel máte možnost tyto zásahy provádět. Díky tomu si můžete podle svých představ a potřeby vzhled virtuálního prostředí v rámci VPN upravovat a praktickou realizaci přitom ponechat na poskytovateli. Síť VPN tedy můžete používat i bez toho, abyste museli infrastrukturu budovat a nebo ji dokonce vlastnit.

Pokud hodně cestujete po světě

VPN využijete i při pobytu v zahraničí nebo při cestování, umožní vám totiž připojit se ke svým oblíbeným streamovacím službám i tam, kde by to s běžným uživatelským připojením nebylo možné. Jednoduše použijete takovou IP adresu, kterou servery budou považovat za připojení z vašeho domova, ačkoli se nacházíte třeba i stovky nebo tisíce kilometrů daleko.