Rychlost.cz VPN VPN pro mobily a na mobilu

VPN pro mobily a na mobilu

Služby VPN jsou čím dál populárnější a jejich používání se stále rozšiřuje. Vlastně ani není divu, protože vám umožní zabezpečené připojení do veřejné sítě a tudíž poslouží k ochraně citlivých osobních dat, ochrání vaši komunikaci, dovolí anonymně surfovat, nakupovat a komunikovat prostřednictvím internetu, obejít geoblokaci, umožní přístup i na servery, u nichž je vstup povolen jen pro některé národnosti a umožní sledovat streamovací stanice. Šifrování a komunikace pomocí vytvořeného "tunelu" je prostě zárukou soukromí - je možné tyto služby využívat i na mobilním telefonu? Ano, je to proveditelné a podívejme se tedy společně na možnosti, které se nabízejí.

Proč používat VPN na mobilním telefonu?

Důvodů k používání VPN na mobilu lze vyjmenovat celou řadu. Původně byla tato technologie využívána především firmami, protože umožňovala zaměstnancům bezpečné připojení do interní sítě. Kde je dostupný internet, tam je s použitím VPN možné použít i firemní intranet, mít přístup k privátním firemním dokumentům, pracovním datům a aplikacím. Protože data jsou díky VPN na mobilním telefonu šifrována v podstatě stejným způsobem jako na stolním počítači nebo notebooku, nehrozí ztráta dat zachycením nepovolanou osobou ani odposlechem v průběhu přenosu. Navíc i z mobilního telefonu často uživatelé navštěvují nejrůznější webové stránky, kde by se bez aplikace VPN mohl uživatel snadno dozvědět s velkou přesností i místo, odkud se připojují a dokonce získat jejich IP adresu.

Připojení mobilních zařízení včetně telefonů

Pokud se jedná o mobilní zařízení, které má přístup k podnikovým zdrojům, je vždy třeba ověřit jeden nebo více parametrů pro zabezpečení výkonných bodů tak, jak to běžně umí například firewall nebo VPN brána. Potom bude mít mobilní zařízení přímý přístup do podnikové sítě s využitím stávajících bezpečnostních bran a v rámci firemní bezpečnostní politiky. U některých řešení je ale podmínkou, aby před proniknutím do firemní sítě mobilní přístroj prošel nejprve přes takzvaný proprietární server (server s uzavřeným kódem). To s sebou ovšem přináší zvýšené náklady, náročnější údržbu a navrstvení bezpečnostní politiky nad rámec běžné praxe.

Protože mobilita zaměstnanců je důležitá, snaha o maximální zabezpečení vzdáleného připojení přispívá k vývoji dalších řešení, aby zaměstnanci měli dobrý přístup i ke vnitropodnikovým e-mailům, mohli pracovat s kalendářem nebo surfovat na webu.

Jak získat VPN pro zařízení Android

Protože i u mobilního telefonu hrozí, že vaše údaje získá někdo neoprávněný, případně v některých zemích dochází i ke sledování aktivit uživatelů a ukládání těchto dat k pozdějšímu použití či dokonce zneužití, je používání VPN vhodné i pro běžného uživatele. S ohledem na to, že v poslední domě se právě mobilní zařízení stávají nejoblíbenějším a nejčastěji používaným prostředkem pro přístup na internet, narůstají i obavy o ochranu soukromí. Vždyť dokonce samotný operační systém Android byl navržen za účelem shromažďování údajů o uživatelích a jejich použití pro poskytování cílených reklam! Prostřednictvím VPN se však můžete těmto tendencím účinně bránit. Asi nejlepším řešením z dostupných variant je právě použití VPN (virtuální privátní sítě). Získat i nastavit VPN pro mobilní telefon s operačním systémem Android je poměrně jednoduché, v rámci komunity totiž existuje velký počet poskytovatelů. Nejjednodušší je určitě stažení bezplatné aplikace z obchodu Google Play. Ovšem u verze zcela zdarma je nutné počítat s tím, že se jedná o nejlevnější, a tedy ne úplně sofistikovaný produkt. Chcete-li mít zaručenu opravdu vysokou úroveň ochrany svých dat, vyplatí se pořídit některou z placených verzí. Fungují nejčastěji na bázi měsíčního nebo celoročního předplatného a poplatek není vysoký.

Připojení VPN

Díky tomu, že operační systém Android má v sobě podporu pro některé typy VPN, můžete je využít k připojení k již realizované síti, máte-li přihlašovací údaje. Není potom nutná instalace aplikace třetí strany. Správný postup je následující:

  • Nejprve otevřete NASTAVENÍ aplikace klikněte na tlačítko DALŠÍ v oddíle BEZDRÁTOVÉ SÍTĚ
  • Klikněte na symbol VPN na obrazovce BEZDRÁTOVÉ SÍTĚ
  • V pravém horním rohu bude symbol "+" nebo "PŘIDAT PROFIL VPN", na ten klikněte a zadejte přihlašovací údaje (ty vám poskytne správce sítě)
  • Stiskem tlačítka ULOŽIT dokončíte nastavení a kliknutím na položku VPS se už můžete připojit