Používáte službu VPN? Potom už nejspíš víte, že veškeré kroky, týkající se nastavení, zabezpečení odchozích i příchozích dat, odblokování Netflixu nebo jiných streamovacích kanálů, anonymního surfování i nakupování a finančním operacím prostřednictvím internetu, jež lze ovládat pomocí vhodných aplikací a klientů. Je tedy vůbec třeba zajímat se o VPN routery a má smysl věnovat čas jejich nastavování? Určitě ano, přečtěte si následující text a budete nejspíš souhlasit.
K čemu využijete VPN router?
Router s VPN má prakticky stejný efekt, jako je tomu u běžně spuštěné aplikace pro stolní nebo mobilní VPN, rozdíl je ale v šíři konkrétního využití. Tím je myšleno to, že například v případě používání prémiové VPN služby jste omezováni počtem povolených připojení od vašeho poskytovatele a navíc můžete použít jen svoje vlastní zařízení. V případě použití VPN routeru se těchto provoz limitujících problémů zbavíte a navíc získáte ještě několik dalších výhod.
Co ještě VPN router nabízí?
- V případě, že použijete připojení k síti prostřednictvím VPN routeru, nejste v počtu připojení omezováni. Můžete tedy připojit libovolný počet zařízení a šifrované připojení sdílet i s přáteli nebo hosty, aniž by se museli starat jakýmkoli způsobem o sdílení účtu (což navíc většina VPN služeb ani nepovoluje).
- Postačí jen jediné přihlášení napořád, nemusíte ho opakovat. Tak se vám navíc nestane, že byste se náhodou zapomněli přihlásit k VPN síti, spuštění totiž proběhne automaticky.
- Co se týče nastavení VPN routeru, není třeba se o nic dále starat, jen jednou (poprvé) zadat přihlašovací údaje. Toto řešení určitě ocení i uživatelé, kteří používají VPN na více zařízeních.
- Připojení VPN prostřednictvím routeru je k dispozici nepřetržitě a můžete ke svému oblíbenému serveru zůstat připojeni stále (pokud necháte zapnutý VPN router, samozřejmě).
- Pokud používáte chytrou televizi nebo streamingovou konzoli (například Amazon Fire TV, Apple TV, Chromecast a podobně), tato zařízení nemají nativní podporu VPN - ovšem pomocí VPN routeru je můžete přidat do seznamu zabezpečených zařízení. VPN routery jsou navíc optimální volbou i v případě, že chcete mít k dispozici šifrování i globální přístup k vašim oblíbeným pořadům.
Najdou se samozřejmě i určité nevýhody a nedostatky, ukažme si je tedy také:
- Poměrně vysoká cena může leckoho odradit, kdo hledá, vhodné řešení ale najde. Ušetřit lze například upgradem softwaru routeru, případně nákupem routeru, který bude s VPN kompatibilní.
- Větší počet připojených zařízení se samozřejmě může negativně projevit na celkovém výkonu, mohlo by tedy dojít i ke snížení rychlosti
- Může dojít ke zmenšení flexibility serveru, například v případě, že máte dvě oblíbené lokality, mezi kterými často přepínáte. VPN router prostě není tak flexibilní jako běžný VPN klient. U některých modelů VPN routerů ale už se objevila možnost nastavení více než jednoho serveru.
Jak pořídit VPN router?
V zásadě jsou dostupné dvě varianty - buď si rovnou pořídíte zařízení s vestavěnou podporou VPN, nebo provedete upgradování vlastního routeru (pokud je to typ, u něhož je tento zásah proveditelný).
Samotné routery si můžeme pro přehlednost rozdělit do tří základních skupin:
- Router kompatibilní s VPN, který si pořídíte nejspíš v případě, že jste se rozhodli zakoupiti nový router a nechcete ztrácet čas s nastavováním (konfigurace se někdy musí zvlášť zaplatit). V takovém případě myslete rovnou na intuitivní software a nativní podporu Open VPN.
- Předkonfigurovaný VPN router nabízí nejrychlejší a mimořádně snadnou instalaci, ačkoli nepatří k nejlevnějším řešením. Volte vždy raději ověřenou a vyzkoušenou značku, vyhněte se podezřele levným, neznačkový modelům.
- Aktualizovaný stávající router je levné řešení, ovšem musíte překonat úskalí, spočívající v provedení takzvaného "blikání". Pod tímto pojmem je myšlena instalace pokročilého firmwaru do routeru - provést to samozřejmě lze jen u některých typů, které instalaci podporují, to je třeba předem ověřit. Oblíbené typy firmware jsou hlavně DD-WRT a Tomato.