Rychlost.cz Články Amazon míří do vesmíru. Pomoci mu s tím má projekt Kuiper

Amazon míří do vesmíru. Pomoci mu s tím má projekt Kuiper

Autor článku: Jakub Janíček | 03.07.2024

Amazon se pouští do odvážného projektu Kuiper, který má za cíl poskytovat vysokorychlostní satelitní internet po celém světě. S tisíci satelitů na oběžné dráze chce konkurovat Starlinku a dalším. Projekt slibuje vysokou rychlost připojení, dostupnost i v odlehlých oblastech a relativně nízké ceny.

Amazon míří do vesmíru. Pomoci mu s tím má projekt Kuiper

Gigant online obchodu, Amazon, se pouští do nového ambiciózního projektu, a to satelitního internetu. Projekt s názvem Kuiper slibuje vysokorychlostní připojení k internetu i do odlehlých oblastí, čímž chce konkurovat Starlinku, HughesNet a Viasat. Kdy bude projekt spuštěn a jak rychlý internet můžeme očekávat?

Co je vlastně projekt Kuiper a jak bude fungovat?

Představte si oblohu posetou tisíci drobných satelitů, které přenášejí internetová data do vašeho počítače. Přesně tak by měl fungovat i Project Kuiper. Amazon plánuje vypustit na nízkou oběžnou dráhu Země přes 3 200 satelitů, které pokryjí signálem i ty nejodlehlejší kouty planety.

Tyto satelity budou komunikovat s pozemními stanicemi a s klientskými terminály, které si zájemci o satelitní internet budou muset pořídit. Amazon pro Project Kuiper vyvíjí vlastní technologie, včetně speciálních antén a čipů, které zajistí co nejefektivnější a nejrychlejší přenos dat. Společnost také spolupracuje s několika firmami na zajištění raketových startů pro vynesení satelitů na oběžnou dráhu.

Jak rychlý bude internet z vesmíru?

Podle informací od Amazonu se můžeme těšit na rychlosti od 100 Mbps až po závratný 1 Gbps. To je srovnatelné s nejrychlejšími dostupnými technologiemi pevného připojení. Amazon slibuje, že Kuiper nabídne dostatečnou kapacitu pro streamování videa ve vysokém rozlišení, online hraní her a další náročné internetové aktivity.

Každopádně reálná rychlost se bude lišit v závislosti na mnoha faktorech, jako je například poloha uživatele, počasí, zatížení sítě a další.

Kolik bude satelitní internet od Amazonu stát?

Amazon prozatím slibuje, že se bude snažit o co nejdostupnější ceny. Vzhledem k ambicióznímu plánu a konkurenčnímu prostředí se dá očekávat, že cena bude hrát klíčovou roli v boji o zákazníky.

Amazon zatím představil tři různé klientské terminály, které se budou lišit velikostí, výkonem a pravděpodobně i cenou. Nejmenší terminál bude určen pro běžné domácnosti, zatímco největší a nejvýkonnější zařízení cílí na firmy a organizace s vysokými nároky na internetové připojení.

Kdy bude Kuiper dostupný?

První testovací satelity byly úspěšně vypuštěny do vesmíru už v roce 2023, s plným spuštěním služby se počítá v roce 2024. Pokud půjde vše, jak má, brzy budeme mít možnost vyzkoušet, jak funguje internet z vesmíru od Amazonu.

Celkově je Kuiper ambiciózní projekt, který má potenciál zásadně změnit trh s internetovým připojením. Pokud se Amazonu podaří splnit sliby o vysoké rychlosti, dostupnosti a relativně nízké ceně, může se stát silným konkurentem pro stávající poskytovatele internetu.

Hledáte rychlý a spolehlivý internet? Zadejte adresu a vyberte si.
Vyplňte adresu přípojky (ulice a č.p.):