Rychlost.cz Články Modem versus router: V čem se zařízení liší a k čemu slouží?

Modem versus router: V čem se zařízení liší a k čemu slouží?

Autor článku: Jakub Janíček | 02.07.2024

Připadá vám svět modemů a routerů jako španělská vesnice? Nezoufejte. Náš článek vám srozumitelně a bez zbytečných technických termínů vysvětlí, jak obě zařízení fungují a proč jsou pro vaše online surfování nepostradatelná.

Modem versus router: V čem se zařízení liší a k čemu slouží?

Internet již většina z nás bere za samozřejmost, ale jen málokdo ví, jak přesně funguje. Běžní uživatelé si vystačí s tím, že pomocí modemu nebo routeru přijímají internet a vše šlape tak, jak má. Avšak modem i router jsou zcela odlišná zařízení, která se často zaměňují. Pojďte se s námi podívat, jak se od sebe liší a k čemu ve skutečnosti slouží.

Co je modem?

Modem je zkratka delšího názvu Modulator and Demodulator, který odkazuje na jeho funkci modulace a demodulace signálu. I když to může na poprvé znít složitě, není třeba věšet hlavu. Hlavní je vědět, že modem slouží k převádění dat tak, aby je bylo možné odesílat a přijímat skrze internetové připojení neboli wide area network (WAN) vámi zvoleného poskytovatele.

Z hlediska způsobu připojení k internetu se můžete setkat hned s několika typy modemů:

 • DSL modem – využívá k připojení telefonní linku;
 • Kabelový modem – využívá kabelovou televizní linku;
 • Satelitní modem – komunikuje pomocí satelitního spojení;
 • Modem s Wi-Fi routerem – univerzální zařízení určené k přijímání bezdrátového signálu LTE, 4G či 5G;
 • Optický síťový terminál ONT – využívá optické kabely pro extrémně rychlé připojení, přičemž k dešifrování jsou určené světelné signály fungující na podobném principu jako morseovka. Narazit lze i na zařízení, které kombinuje ONT a router.

TIP: Wide area network (WAN) označuje síť pokrývající rozsáhlou geografickou oblast – jednat se může o město, nebo celou zemi. Naopak local area network (LAN) představuje vaši domácí síť, kterou vytvoříte jednoduše pomocí routeru.

Jak modem funguje?

Modem je stručně řečeno bod, který spojuje vaši domácnost s internetem. U některých typů internetového připojení je navíc nutné digitální data modulovat na analogový signál. Pokud se tedy rozhodnete navštívit webovou stránku, bude pokyn zadán digitálně v podobě nul a jedniček.

Modem data převezme a moduluje je do analogové podoby. Signál následně putuje k datovému centru vašeho poskytovatele, kde je opět demodulován na digitální formát. Celý proces přitom probíhá v řádu milisekund.

Co je to router?

Router je zařízení, které řídí datový provoz v rámci vaší domácí sítě LAN. Jeho úkolem je data efektivně rozdělovat mezi připojená zařízení u vás doma nebo v kanceláři. S jeho pomocí je možné sdílet data nejen mezi zařízeními, ale i modemem – ten slouží k propojení vaší sítě s internetem.

Většina dostupných routerů má ve své nabídce i další funkce, včetně:

 • QoS (Quality of Service) pro prioritizaci dat,
 • blokování vybraných zařízení,
 • blokování předem zvolených webů,
 • vytvoření vlastního hotspotu.

Pokud se rozhodnete pořídit si nový router, nemůžete sáhnout hned po prvním zařízení, na které v obchodě narazíte. Velmi záleží na tom, jakým způsobem chcete internet napříč domácností rozvést a co od něj očekáváte. Obecně se můžete setkat se čtyřmi druhy:

 • Kabelový router – distribuuje internetové připojení pouze prostřednictvím ethernetového kabelu. Díky kabelovému připojení nabízí vyšší kvalitu i stabilitu.
 • Bezdrátový router – distribuuje internetové připojení pomocí rádiových vln skrze Wi-Fi síť. Na druhou stranu může být náchylnější k rušení kvůli jiným bezdrátovým zařízením, fyzickým překážkám nebo sousedním Wi-Fi sítím.
 • Hraniční router – nachází se na okraji nebo lépe hranici mezi dvěma sítěmi. Často se používá k propojení podnikové sítě s internetem.
 • VPN router – je upravený tak, aby zpracovával VPN připojení. Chráněná jsou tak veškerá připojená zařízení a nejen ta, do nichž je možné nainstalovat aplikace od VPN poskytovatelů.

TIP: Router může fungovat i samostatně, kdy vytvoří domácí síť LAN určenou ke sdílení dat mezi více zařízeními.

Jak router funguje?

Router ve zkratce funguje jako řídící stanice pro všechna zařízení připojená k síti. Jeho hlavním úkolem je rozhodovat o tom, jak a kam mají data cestovat. Když zařízení v síti požaduje komunikaci s jiným zařízením, odešle routeru datový paket.

Ten pak prozkoumá hlavičku paketu, zjistí cílovou adresu a rozhodne, kam jej odešle. Ve většině případů se bude jednat o odesílání dat mezi zařízením a modemem. Nastavit ale můžete i sdílení dat mezi připojenými zařízeními.

Modem vs router – jaký je mezi nimi rozdíl?

Jak jste se mohli přesvědčit, modem a router v žádném případě nejsou stejná zařízení. Kromě svého účelu se liší i v dalších aspektech, které si podrobněji probereme níže.

Konstrukce

Modemy jsou obvykle menší a méně komplexní než routery. Vybaveny jsou jen pár LED diodami, které indikují stav připojení. Zpravidla se tedy jedná o malou krabičku s několika porty. Router je naopak větší a vybavený více porty či anténami pro šíření Wi-Fi signálu. Narazit ale můžete i na modemy s routerem.

Počet portů

Modem od routeru můžete rozpoznat také podle počtu dostupných portů. Modem zpravidla disponuje jedním WAN portem k připojení internetu a LAN portem k propojení s routerem – existují i modely s více porty, ale i tak se z hlediska bezpečnosti nedoporučuje připojovat zařízení přímo k modemu. Router naopak nabízí více LAN portů pro připojení několika zařízení najednou.

Funkce

Modem i router se od sebe liší především svými funkcemi, které se navzájem doplňují. Modem je určený k propojení internetu se zařízením či celou domácí sítí, přičemž v některých případech musí využívat i modulování a demodulování signálu. Modem je tedy ve zkratce přímým vstupem k WAN.

Pokud chcete připojit více zařízení nebo rozvést v domácnosti Wi-Fi, neobejdete se bez routeru. Jeho funkcí je třídění a rozdělování dat mezi více zařízení. V souvislosti s tím vytvoří místní domácí síť LAN, která může fungovat i bez připojení k internetu.

Rozdíl tkví také ve firmwaru obou zařízení. U modemu se používá základní firmware, který obvykle nenabízí žádné funkce navíc. Naopak router je mnohem komplexnější zařízení, které je schopné kromě směrování dat provádět i pokročilé úkony, jako je blokace webů či prioritizace dat.

Bezpečnost

Většina modemů nedisponuje žádnou ochranou. V tomto ohledu se spoléhají právě na router, který disponuje celou řadou bezpečnostních funkcí, včetně firewallu. Sám tak dokáže blokovat nežádoucí weby. Součástí je též WPA/WPA2 pro zabezpečení bezdrátových sítí. Některé routery mohou být vybaveny pokročilejší verzí ochrany WPA3.

Umístění v síti

Modem je prvním bodem, který vaši síť propojuje s internetem. Za ním se nachází router, který má na starosti distribuci internetového připojení mezi zařízení v síti. Na trhu jsou již dostupné i modemy s Wi-Fi routery, díky čemuž si vystačíte pouze s jedním zařízením.

Připojení

Na obě zařízení lze odlišně nahlížet i z hlediska připojení. Jediné zařízení připojené přímo k internetu je modem, jelikož dokáže data modulovat a demodulovat. To router nezvládne, a proto slouží pouze k distribuci internetového připojení mezi více zařízení.

TIP: Kromě routeru se můžete setkat i se síťovým přepínačem neboli switchem. Ten sám osobě není schopen vytvářet LAN, ale po připojení k routeru efektivněji propojuje jednotlivá zařízení. Hlavním rozdílem je přesné odesílání dat, kdy se neodesílají všem zařízením najednou, ale pouze jednomu konkrétnímu. Výhodou je také vyšší počet LAN portů pro připojení více zařízení.

Jak funguje internetové připojení za pomocí modemu a routeru?

Pokud jste dočetli až sem, už víte, že modem a router jsou zcela odlišná zařízení, která se však navzájem doplňují. Pro úplné pochopení bychom se ale měli podívat i na to, jak celý proces funguje v praxi.

Představte si, že si chcete přehrát video na YouTube a vlastníte klasický DSL modem:

 1. Kliknete na video, které si chcete přehrát, a vaše zařízení příkaz přepošle do routeru ve formě paketů dat.
 2. Router žádost přijme, zpracuje a přepošle do modemu.
 3. Modem digitální data moduluje na analogový signál a přepošle ho k vašemu poskytovateli internetu.
 4. Ten žádost přijme a zpětně analogový signál demoduluje do digitální formy, díky čemuž je server schopný žádost zpracovat.
 5. Poté je digitální signál modulován na analogový a přeposlán zpět k modemu.
 6. Ten signál opět demoduluje na digitální a přepošle ho do routeru.
 7. Router žádost zpracuje, přepošle data do vašeho zařízení a video se spustí.

Proces se odvíjí i od toho, jaké internetové připojení využíváte. U kabelového a DSL internetu je nutné signál demodulovat a modulovat. Naopak bezdrátový a optický internet využívá pouze digitální signál, díky čemuž tato funkce není potřebná.

Jestliže chcete svoji domácnost nebo třeba kancelář připojit k internetu, neobejdete se bez modemu. K němu sice můžete připojit potřebná zařízení, ale z pohledu bezpečnosti se nejedná zrovna o nejlepší rozhodnutí. Pro připojení více zařízení je lepší pořídit router. S jeho pomocí vytvoříte domácí síť LAN, ke které můžete zařízení připojit skrze Wi-Fi nebo kabel.

Pokud si nevíte rady s výběrem vhodného modemu či routeru, nebojte se obrátit na svého poskytovatele. Ten vám poradí, jaká konkrétní zařízení se hodí k danému typu připojení, nebo vám alespoň prozradí, na jaké parametry byste se měli v rámci výběru zaměřit.

Hledáte rychlý a spolehlivý internet? Zadejte adresu a vyberte si.
Vyplňte adresu přípojky (ulice a č.p.):