Rychlost.cz Články 5G pro auta na dálnici: Internet budoucnosti umožní autonomní řízení

5G pro auta na dálnici: Internet budoucnosti umožní autonomní řízení

Autor článku: Jakub Janíček | 10.04.2024

Éra autonomních vozidel se blíží a společnost CETIN ve spolupráci s polským operátorem plánuje v následujících letech učinit první krok k její realizaci. Konkrétně vybudují 5G síť podél 125 km dálnice A1 mezi Ostravou a městem Čenstochová, která bude schopná umožnit provoz samoříditelných aut.

Ilustrační obrázek

Představte si, že sedíte ve svém voze a nemusíte se vůbec starat o řízení. Autonomní systém vše zvládne za vás, a to bezpečně a efektivně. Tato vize se brzy může stát realitou díky revoluční technologii 5G, která pokryje klíčové úseky dálnic vysokorychlostním mobilním internetem. U nás i v Polsku by se o to měla postarat společnost CETIN ve spolupráci s polským Towerlinek Poland.

Konektivita pro chytrá auta je na cestě

Český operátor CETIN ve spolupráci s polským Towerlinek Poland plánuje v letech 2024 až 2026 realizovat ambiciózní projekt s názvem BALTCOR5G. Ten pokryje 125 kilometrů dálnice A1 mezi Ostravou a polským městem Čenstochová sítí 5G, která bude schopná podporovat provoz autonomních a chytrých vozidel.

Zmíněná síť je pro provoz nových automobilů klíčová, jelikož nabízí vysokorychlostní internet a vysokou spolehlivost. Díky tomu bude možný nepřetržitý přenos obrovského množství dat potřebných pro bezpečné a plynulé řízení bez lidského zásahu. Díky nízké latenci a vysoké propustnosti bude systém schopen reagovat v reálném čase.

Inteligentní infrastruktura pro chytrou mobilitu

Projekt BALTCOR5G zahrnuje vybudování komplexní infrastruktury skládající se z pasivních a aktivních prvků, přenosových sítí a edge cloudových uzlů pro zpracování dat. Součástí bude i soustava senzorů včetně kamer, díky čemuž bude možné streamovat a analyzovat data v reálném čase pomocí umělé inteligence.

Vybudovaná 5G síť má být otevřená pro virtuální operátory, správce dopravy a další subjekty. To umožní vývoj a testování nových aplikací a služeb využívajících vysokorychlostní konektivitu pro chytrou a autonomní mobilitu.

Přestože si projekt klade za cíl hlavně technologický pokrok, je mimo jiné podporován evropskými dotacemi v rámci programu Connecting Europe Facility. Díky tomu se podaří pokrýt i oblasti, které by se pro operátory z komerčního hlediska nevyplatily. Nastupující éra 5G tedy slibuje nejen pohodlnější a bezpečnější cestování, ale také nové příležitosti pro inovace a rozvoj inteligentních dopravních řešení.

Hledáte rychlý a spolehlivý internet? Zadejte adresu a vyberte si.
Vyplňte adresu přípojky (ulice a č.p.):

Vodafone jako jediný operátor v ČR spojil síly s Prima+. V souvislosti s tím 21. května přejmenoval svou internetovou televizi na Vodafone TV+. Uživatelé automaticky získají tarif Prima+ PREMIUM s přístupem k více než 2 000 českým i zahraničním titulům. Předplatné je vyjde na 220 až 390 Kč měsíčně.

Fanouškové kvalitní filmové a seriálové zábavy mají k dispozici další kanál plný nestárnoucích titulů, a to Warner TV. Za jeho spuštěním stojí mediální gigant Warner Bros. Discovery, který divákům přináší to nejlepší ze své bohaté knihovny. Těšit se můžete na trháky, jako je Blade Runner, ale i oblíbené superhrdiny z dílny DC. Jak Warner TV naladíte a co vše od ní můžete očekávat?

Internet se mění a hrozí, že se z něj stane „zombie“ plné automaticky generovaného obsahu. Tento fenomén, označovaný jako „slop“, je tvořen texty a obrázky generovanými umělou inteligencí bez lidského dohledu. Slop je nebezpečný zejména proto, že často obsahuje nepravdivé informace, které mohou být matoucí a zavádějící.

Google Bard (Gemini) a ChatGPT-4 jsou dva nejpokročilejší jazykové modely umělé inteligence. Jak se od sebe liší a co vše dokážou? Přečtěte si naše porovnání obou AI nástrojů a zjistěte, který z nich je pro vás tím pravým pomocníkem, ať už se chystáte AI využívat při práci nebo jste jen zvědaví, co vše umí. Prozkoumejte dostupné funkce, kvalitu výstupů i cenové rozdíly.

T-Mobile hlásí silný růst spotřeby dat a další investice do 5G sítě. Zákazníci T-Mobile stále více využívají mobilní data, jejichž spotřeba meziročně vzrostla o 33,2 %. Společnost pokračuje v masivních investicích do digitalizace a výstavby ultrarychlých 5G sítí, kdy pokrytí obyvatel 5G signálem dosáhlo 85 %, a do konce roku 2024 plánuje pokrýt přes 90 % populace.