Rychlost.cz Články SpaceX chce dálkově ovládané lodě přetvořit na pozemní stanice. Internet tak bude dostupný i na širém moři

SpaceX chce dálkově ovládané lodě přetvořit na pozemní stanice. Internet tak bude dostupný i na širém moři

Autor článku: Jakub Janíček | 12.02.2024

SpaceX v čele s Elonem Muskem plánuje proměnit své dálkově ovládané lodě na pozemní stanice. Tím rozšíří pokrytí a zlepší kvalitu internetového připojení Starlink i na otevřeném moři. Společnost nedávno podala žádost o dočasnou licenci od FCC pro testování antén umístěných na lodích. Tento krok by mohl znamenat významný pokrok v poskytování internetu v odlehlých oblastech.

Ilustrační obrázek

SpaceX v čele s vizionářem Elonem Muskem se neomezuje pouze na tradiční metody šíření satelitního internetu. Nově chce společnost přetvořit své dálkově ovládané lodě na pozemní stanice určené k posílení pokrytí internetového připojení Starlink i na moři. V současnosti jsou lodě využívány pouze jako přistávací plochy pro rakety.

SpaceX technologii teprve testuje

SpaceX nedávno podalo žádost o dočasnou licenci od FCC (Federal Communications Commission) k testování až 12 antén zemních stanic umístěných přímo na dálkově ovládaných lodích. Antény mají za úkol komunikovat se satelitní sítí SpaceX, což by mělo vést k rozšíření dosahu a kvality internetového připojení Starlink i na moři.

První testy se zaměří na hodnocení schopnosti pozemních stanic přenášet data. Už teď Starlink provozuje službu Starlink Maritime, kterou využívá více než 10 000 lodí po celém světě. V některých částech byl ale internet nestabilní a někdy i zcela nedostupný. Zapojení dálkových lodí s anténami by však mělo problém vyřešit.

Podle některých se jedná o důležitý milník

Cílem Elona Muska je od samého začátku zpřístupnit internet všem po celém světě. Některé lokality jsou ale tak nedostupné, že je opravdovou výzvou najít způsob, jak v nich internet zpřístupnit. Moře bylo jednou z nich.

Pokud by se ukázalo, že je využívání dálkových lodí účinné a efektivní, bylo by možné tuto technologii využít i v jiných oblastech. Už teď se testuje posilování internetu pomocí dronů, ale většina plánů většinou zkrachovala na nedostatečném financování. S tím pravděpodobně nebude mít SpaceX problém, a proto jsou do ní vkládány velké naděje.

Hledáte rychlý a spolehlivý internet? Zadejte adresu a vyberte si.
Vyplňte adresu přípojky (ulice a č.p.):

Česká republika se připojila k prohlášení o 6G sítích spolu s USA, Kanadou a Japonskem, aby zajistila bezpečný vývoj sítí a ochranu osobních dat jednotlivců. 6G slibuje extrémně rychlý internet a nové technologie, jako je například holografická teleprezence.

Rychlost internetu v únoru roku 2024.

České dráhy modernizují Wi-Fi připojení ve vlacích. Ve spolupráci s ČD - Telematika dojde k výměně starých routerů za novou technologii ve více než 190 vozech. Upgrade zahrnuje podporu veřejných datových frekvencí a přípravu na 5G sítě, přičemž zvýší maximální rychlost až na 5,5 Gbps. Modernizace se týká osobních i rychlíkových vozů, včetně jednotek railjet.

Vědci udělali obrovský krok směrem ke kvantovému internetu, což by mohlo výrazně zvýšit rychlost a bezpečnost online komunikace. Klíčovým průlomem je schopnost ukládat a znovu získávat qubity – základní jednotky kvantového výpočtu – při pokojové teplotě, což otevírá dveře k širšímu využití této technologie. Vědci se však musí poprat i s dalšími překážkami.

V roce 2023 T-Mobile navzdory ekonomickým výzvám investoval do své infrastruktury více než 3 miliardy Kč. To mu umožnilo rozšířit síť do více než 140 měst a obcí. Zároveň mohl zahájit testování vysokorychlostního internetu s rychlostí až 8 Gb/s. V průběhu roku se zaměřil také na své zákazníky, díky čemuž jejich počet meziročně vzrostl o 1,6 %.