Rychlost.cz Články Pomalému internetu ve vlacích odzvonilo. České dráhy posílí připojení ve více než 190 vozech

Pomalému internetu ve vlacích odzvonilo. České dráhy posílí připojení ve více než 190 vozech

Autor článku: Jakub Janíček | 01.03.2024

České dráhy a ČD - Telematika iniciovaly významný krok k modernizaci palubní Wi-Fi sítě směřující k výměně zastaralých routerů za pokročilou technologii ve více než 190 vozech. Upgrade slibuje rychlejší a stabilnější internetové připojení, přičemž je připraven i na integraci 5G sítě. Cestující se tak mohou těšit na vyšší kvalitu služeb, ať už cestují za zábavou či prací.

Ilustrační obrázek

Konečně skvělé zprávy pro všechny, kteří cestují vlakem a potřebují během jízdy spolehlivé internetové připojení. České dráhy oznámily velký krok vpřed v modernizaci své palubní Wi-Fi sítě. Ve spolupráci s dceřinou společností ČD - Telematika zahájily výměnu zastaralých routerů za nejnovější technologii, se kterou posílí připojení ve více než 190 vozech.

Modernizace na obzoru

Zlepšení se dočkají především cestující dálkových vlaků a ve vybraných spojích Pražské integrované dopravy. Právě v nich České dráhy ve spolupráci s dceřinou společností ČD – Telematika zahájily výměnu první generace Wi-Fi routerů za novější a výkonnější modely.

Celkem si projde upgradem 146 osobních vozů a všechny jednotky railjet. Michal Krapinec, generální ředitel Českých drah, upozornil na to, že se snaží vyjít vstříc cestujícím, kteří využívají internetové připojení k zábavě, ale i lidem, pro které je vlak pomyslnou pojízdnou kanceláří.

Nová technologie přinese podporu veřejných datových frekvencí od 700 po 2600 MHz a využití všech dostupných mobilních sítí díky technologii bonding. V souvislosti s tím bude Wi-Fi ve vlacích vždy využívat nejkvalitnější dostupný mobilní signál a zároveň se připraví na integraci 5G sítě.

Technologický skok vpřed

Jan Hobza, předseda představenstva společnosti ČD - Telematika, se nechal slyšet, že nové routery nejen podporují sítě nové generace, ale také nabízejí maximální rychlost připojení až 5,5 Gbps. Od instalace výkonných routerů si společnost slibuje mimo jiné prodloužení jejich životnosti, kdy si dokážou poradit i s vysokorychlostním internetem.

Upgrade se týká celkem 195 vozidel, včetně rychlíků a vozů railjet, které jsou nasazovány na nejprestižnější trasy. Celý proces modernizace zahrnuje nejen instalaci nového vybavení, ale i demontáž starých zařízení, zpracování dokumentace a školení personálu. ČD - Telematika navíc zaručí kompletní servis nově instalovaných Wi-Fi sítí po dobu 60 měsíců.

Hledáte rychlý a spolehlivý internet? Zadejte adresu a vyberte si.
Vyplňte adresu přípojky (ulice a č.p.):

Umělá inteligence (AI) mění svět zákaznické péče. Společnost O2 implementuje AI nástroje, včetně aplikace Virtual Buddy, která pomáhá zaměstnancům rychle a efektivně řešit dotazy klientů. Díky AI se zkracuje doba řešení dotazů, zvyšuje se efektivita práce a zlepšuje se spokojenost zákazníků.

O2 a Air Bank rozšiřují spolupráci pod hlavičkou projektu Unity. Společní zákazníci mohou získat k novému telefonu Samsung Galaxy S24 zdarma 50palcovou LED televizi Samsung. Pokračuje také odměna 300 Kč měsíčně za placení faktur O2 z běžného účtu Air Bank. Všechny výhody Unity si mohou klienti aktivovat v online samoobsluze. Do budoucna se počítá se zapojením dalších firem ze skupiny PPF.

Čtyři nejnebezpečnější počítačové viry, které aktuálně útočí na české uživatele, jsou spyware Agent Tesla a Formbook, malware Rescoms, umožňující vzdálené ovládání, a adware Andreed napadající Android. Škodlivé kódy se šíří hlavně přes podezřelé e-maily a falešné aplikace.

Internetové vyhledávání, jak ho známe, směřuje k obrovské proměně. Google a další technologičtí giganti údajně plánují zavést poplatky za prémiové vyhledávací služby využívající výkonnou umělou inteligenci (AI). Důvodem jsou obrovské náklady na provoz těchto pokročilých systémů. Experti předpovídají, že všichni hlavní hráči v oboru AI budou nuceni přejít na předplatné, aby své náklady dokázali pokrýt.

Český operátor CETIN a polský Towerlinek Poland plánují v následujících letech pokrýt 125 km dálnice A1 mezi Ostravou a městem Čenstochová revoluční 5G sítí. Ta dokáže podporovat provoz autonomních a chytrých vozidel díky vysokorychlostnímu a spolehlivému mobilnímu internetu. Projekt zahrnuje vybudování komplexní infrastruktury pro streamování a analýzu dat pomocí AI v reálném čase.