Rychlost.cz Články Nový 5G vysílač od O2 je už i na Pradědu. Vysokorychlostní internet je dostupný pro 81 % Čechů

Nový 5G vysílač od O2 je už i na Pradědu. Vysokorychlostní internet je dostupný pro 81 % Čechů

Autor článku: Jakub Janíček | 06.02.2024

V roce 2023 se O2 spolu s CETIN podařilo dosáhnout úspěchu v modernizaci mobilní sítě. Nejenže dokázalo instalovat 5G vysílače na Pradědu, ale také zmodernizovalo celkem 1074 vysílačů po celé České republice. Aktuálně pokrývá zhruba 51 % území ČR a okolo 81 % domácností – postupně tak šlape na paty Vodafonu s 83 % domácností. V modernizaci bude pokračovat i letos.

Ilustrační obrázek

O2 spojilo síly s CETIN za účelem rozšíření 5G sítě

V rámci ambiciózního projektu modernizace mobilní sítě, který probíhal po celý rok 2023, dosáhli technici z O2 a CETIN významného milníku – obě společnosti jsou přitom součástí známé skupiny PPF. Tím byla instalace nových 5G vysílačů na jednom z nejvyšších bodů České republiky, a to na Pradědu.

Technici čelili nejen technologickým výzvám, ale i náročným podmínkám. Kromě vysílače na Pradědu se jim v minulém roce podařilo modernizovat 1074 vysílačů. V souvislosti s tím je čekalo lezení na stožáry v průměrné výšce 32 metrů. Instalace není jednoduchá, jelikož je nutné na stožáry lézt opakovaně, a to i s potřebnou technikou.

Nově je 5G internet dostupný na Pradědu v nadmořské výšce 1 492 metrů. Opravený a modernizovaný vysílač ocení také obyvatelé Jeseníků, kteří budou moci nově využívat novou generaci vysokorychlostního internetu.

O2 má v plánu rozšířit 5G síť i do dalších lokalit

I letos O2 plánuje pokračovat v modernizaci a rozšiřování 5G sítě do dalších stovek lokalit, přičemž první na řadě je Brno a jeho okolí. Stejně jako v minulém roce bude využívat zařízení od švédské společnosti Ericsson, která postupně nahrazují vybavení od čínského Huawei a finské Nokie.

Aktuálně je podle slov O2 5G internet dostupný na 51 % území ČR, což představuje zhruba 81 % české populace. V porovnání s konkurencí je na tom lépe než T-Mobile, který podle vlastního tvrzení pokrývá zhruba 72 % českých domácností. Naopak Vodafonu se daří pokrývat zhruba 83 % české populace. Prozatím to tedy vypadá na boj mezi Vodafonem a O2.

Hledáte rychlý a spolehlivý internet? Zadejte adresu a vyberte si.
Vyplňte adresu přípojky (ulice a č.p.):

Česká republika se připojila k prohlášení o 6G sítích spolu s USA, Kanadou a Japonskem, aby zajistila bezpečný vývoj sítí a ochranu osobních dat jednotlivců. 6G slibuje extrémně rychlý internet a nové technologie, jako je například holografická teleprezence.

Rychlost internetu v únoru roku 2024.

České dráhy modernizují Wi-Fi připojení ve vlacích. Ve spolupráci s ČD - Telematika dojde k výměně starých routerů za novou technologii ve více než 190 vozech. Upgrade zahrnuje podporu veřejných datových frekvencí a přípravu na 5G sítě, přičemž zvýší maximální rychlost až na 5,5 Gbps. Modernizace se týká osobních i rychlíkových vozů, včetně jednotek railjet.

Vědci udělali obrovský krok směrem ke kvantovému internetu, což by mohlo výrazně zvýšit rychlost a bezpečnost online komunikace. Klíčovým průlomem je schopnost ukládat a znovu získávat qubity – základní jednotky kvantového výpočtu – při pokojové teplotě, což otevírá dveře k širšímu využití této technologie. Vědci se však musí poprat i s dalšími překážkami.

V roce 2023 T-Mobile navzdory ekonomickým výzvám investoval do své infrastruktury více než 3 miliardy Kč. To mu umožnilo rozšířit síť do více než 140 měst a obcí. Zároveň mohl zahájit testování vysokorychlostního internetu s rychlostí až 8 Gb/s. V průběhu roku se zaměřil také na své zákazníky, díky čemuž jejich počet meziročně vzrostl o 1,6 %.