Rychlost.cz Články Internet na Marsu? Vědci už na něm pracují a možná jsou blíže, než by se mohlo zdát

Internet na Marsu? Vědci už na něm pracují a možná jsou blíže, než by se mohlo zdát

Autor článku: Jakub Janíček | 13.02.2024

Vývoj internetu na Marsu otevírá nové horizonty v meziplanetární komunikaci. Vědci a inženýři intenzivně pracují na překonání technických výzev, jako je zpoždění signálu a omezení způsobená sluneční konjunkcí. Přelomové projekty jako laserová komunikace a ESA projekt MARCONI slibují vytvoření robustní komunikační infrastruktury pro podporu budoucích kolonií na Marsu.

Ilustrační obrázek

Budoucí kolonizace Marsu vyžaduje inovativní komunikační řešení, díky kterému budou moci nejen astronauti, ale i noví obyvatelé komunikovat se zemí nebo mezi sebou. Současné technologie jsou omezené, kvůli čemuž není připojení internetu ve vzdáleném vesmíru možné. Vědci však úporně pracují na možném řešení, k němuž by se mohli dobrat v řádu několika následujících let. Už teď testují některé nové technologie a řešení.

Vědci musí čelit nemalým výzvám

Výzvy v rámci vývoje internetu ve vesmíru jsou enormní. Vědci se musí potýkat hned s několika překážkami od zpoždění komunikace, které může trvat až 24 minut, po sluneční konjunkci, kdy je komunikace mezi planetami přerušena kvůli Slunci.

Přesto vědci a inženýři pracují na nových přístupech, které by mohly komunikaci na Marsu učinit podobně pohodlnou jako na Zemi. Jednou z přelomových myšlenek je vytvoření vlastního internetového připojení přímo pro Mars.

V současnosti se komunikace s Marsem opírá o síť orbitálních retranslačních stanic, které předávají data mezi povrchem Marsu a Zemí. Nicméně pro budoucí kolonizaci Marsu to nebude dostačující.

Jednou z možností je laserová komunikace

Laserová komunikace, testovaná například na misi NASA Psyche, se ukázala jako slibný kandidát pro překonání omezení současných rádiových vln. S její pomocí by mohla být data z Marsu přenášena s nebývalou rychlostí a efektivitou. Avšak výzvy jako je nutnost přesného zaměření a omezení způsobená atmosférickými jevy přetrvávají.

Možným řešením by mohl být i nový projekt MARCONI (Mars Communication and Navigation Infrastructure). Na něm pracuje Evropská kosmická agentura (ESA), která zkoumá možnosti posílení stávající komunikační infrastruktury. Její části by následně vytvořily potřebné komunikační uzly, s jejichž pomocí by šlo přeposílat data mnohem větší rychlostí a bez nežádoucího zpoždění.

Řešení internetu na Marsu se dočkáme dříve, než se čekalo

Představa Marsu s vlastním internetem není tak vzdálená, jak by se mohlo zdát. Síť satelitů na nízké oběžné dráze by mohla poskytnout pokrytí pro celou planetu, podobně jako systém Starlink od SpaceX na Zemi.

Toto řešení by umožnilo nejen efektivní komunikaci mezi astronauty a s řídícím střediskem na Zemi, ale budoucí obyvatelé Marsu by mohli jednoduše streamovat stejný obsah jako my. Technologie cloud computingu a edge computingu by navíc umožnily zpracování a ukládání dat přímo na Marsu, což by minimalizovalo zpoždění a zvýšilo efektivitu komunikace.

Prozatím se počítá s tím, že by pro pokrytí mohlo stačit 81 satelitů, s nimiž by se vytvořil efektivní celoplanetární komunikační systém. Už teď se vědci snaží některé z technologií testovat během jiných misí, díky čemuž mimo jiné snižují výši nákladů spojenou s vývojem nových projektů.

Hledáte rychlý a spolehlivý internet? Zadejte adresu a vyberte si.
Vyplňte adresu přípojky (ulice a č.p.):

Česká republika se připojila k prohlášení o 6G sítích spolu s USA, Kanadou a Japonskem, aby zajistila bezpečný vývoj sítí a ochranu osobních dat jednotlivců. 6G slibuje extrémně rychlý internet a nové technologie, jako je například holografická teleprezence.

Rychlost internetu v únoru roku 2024.

České dráhy modernizují Wi-Fi připojení ve vlacích. Ve spolupráci s ČD - Telematika dojde k výměně starých routerů za novou technologii ve více než 190 vozech. Upgrade zahrnuje podporu veřejných datových frekvencí a přípravu na 5G sítě, přičemž zvýší maximální rychlost až na 5,5 Gbps. Modernizace se týká osobních i rychlíkových vozů, včetně jednotek railjet.

Vědci udělali obrovský krok směrem ke kvantovému internetu, což by mohlo výrazně zvýšit rychlost a bezpečnost online komunikace. Klíčovým průlomem je schopnost ukládat a znovu získávat qubity – základní jednotky kvantového výpočtu – při pokojové teplotě, což otevírá dveře k širšímu využití této technologie. Vědci se však musí poprat i s dalšími překážkami.

V roce 2023 T-Mobile navzdory ekonomickým výzvám investoval do své infrastruktury více než 3 miliardy Kč. To mu umožnilo rozšířit síť do více než 140 měst a obcí. Zároveň mohl zahájit testování vysokorychlostního internetu s rychlostí až 8 Gb/s. V průběhu roku se zaměřil také na své zákazníky, díky čemuž jejich počet meziročně vzrostl o 1,6 %.