Rychlost.cz Články CETIN se podařilo zvýšit průměrnou rychlost internetu. Nejvíce sází na optický internet

CETIN se podařilo zvýšit průměrnou rychlost internetu. Nejvíce sází na optický internet

Autor článku: Jakub Janíček | 05.02.2024

V posledních letech se trh s internetovým připojením v České republice hýbe více než kdy dříve. Máme za sebou nejen rozvoj optického internetu, ale i několik významných akvizic. Velkým hráčem se stala mimo jiné společnost CETIN vlastněná skupinou PPF. Jejím cílem je maximální navýšení rychlosti internetu. Prozatím na konci roku nabídla průměrnou rychlost 289 Mb/s.

Ilustrační obrázek

Optická síť je pro CETIN esem v rukávu

Optický internet začíná být v některých oblastech téměř samozřejmostí a je mu předpovídána velká budoucnost. Právě proto do něj vkládá velké naděje i CETIN. Jedním z jeho významných milníků bylo zavedení nového tarifu s rychlostí downloadu až 2 Gb/s.

V průměru tak na konci roku 2023 rychlost internetu činila 289 Mb/s. Ještě před rokem se přitom jednalo o 202 Mb/s a v roce 2021 průměrná rychlost dosáhla pouze na 177 Mb/s. Pokroku se podařilo dosáhnout pouze díky značným investicím do výstavby optické infrastruktury.

Za poslední rok přibylo více než sto tisíc optických přípojek, což nejenže umožňuje navýšení rychlosti připojení pro konečné uživatele, ale také přispívá k větší stabilitě sítě.

Společnost minulý rok ovládla Nej.cz

Velkým krokem pro CETIN byla akvizice společnosti Nej.cz, čtvrtého největšího poskytovatele internetového připojení v Česku. Společnost díky tomu rozšířila své portfolio o 250 tisíc aktivních internetových přípojek, rozsáhlou infrastrukturu, tři datová centra a internetovou televizi Kuki.

Pro zákazníky Nej.cz se nic nezměnilo, ale CETIN si tímto krokem připravil úrodnou půdu do budoucna. K úspěšnému dokončení akvizice došlo až v listopadu 2023. Prozatím tedy není jasné, v jakém rozsahu bude mít pořízení pozitivní vliv na rychlost internetu.

Očekává se, že by v průběhu tohoto roku mělo dojít k dalšímu navýšení průměrné rychlosti. CETIN se však pomalu ale jistě stává jedním z největších hráčů na našem trhu.

Hledáte rychlý a spolehlivý internet? Zadejte adresu a vyberte si.
Vyplňte adresu přípojky (ulice a č.p.):

Česká republika se připojila k prohlášení o 6G sítích spolu s USA, Kanadou a Japonskem, aby zajistila bezpečný vývoj sítí a ochranu osobních dat jednotlivců. 6G slibuje extrémně rychlý internet a nové technologie, jako je například holografická teleprezence.

Rychlost internetu v únoru roku 2024.

České dráhy modernizují Wi-Fi připojení ve vlacích. Ve spolupráci s ČD - Telematika dojde k výměně starých routerů za novou technologii ve více než 190 vozech. Upgrade zahrnuje podporu veřejných datových frekvencí a přípravu na 5G sítě, přičemž zvýší maximální rychlost až na 5,5 Gbps. Modernizace se týká osobních i rychlíkových vozů, včetně jednotek railjet.

Vědci udělali obrovský krok směrem ke kvantovému internetu, což by mohlo výrazně zvýšit rychlost a bezpečnost online komunikace. Klíčovým průlomem je schopnost ukládat a znovu získávat qubity – základní jednotky kvantového výpočtu – při pokojové teplotě, což otevírá dveře k širšímu využití této technologie. Vědci se však musí poprat i s dalšími překážkami.

V roce 2023 T-Mobile navzdory ekonomickým výzvám investoval do své infrastruktury více než 3 miliardy Kč. To mu umožnilo rozšířit síť do více než 140 měst a obcí. Zároveň mohl zahájit testování vysokorychlostního internetu s rychlostí až 8 Gb/s. V průběhu roku se zaměřil také na své zákazníky, díky čemuž jejich počet meziročně vzrostl o 1,6 %.