Rychlost.cz Články Stěhujete se? Ověřte si dostupnost internetu podle adresy

Stěhujete se? Ověřte si dostupnost internetu podle adresy

Autor článku: Lukáš Benzl | 22.08.2018

Pokud se stěhujete, pořizujete rekreační objekt nebo zařizujete firemní kancelář, měli byste se včas poohlédnout i po tom, jaké internetové připojení bude v dané lokalitě dostupné, za jakých podmínek a zjistit si i další důležité detaily. Ačkoli si to mnozí z nás nechtějí připustit, na internetovém připojení jsme pracovně většinou hodně závislí a využíváme ho bezesporu stále častěji a v širším rozsahu i v osobním životě. A co teprve naši potomci? Dorůstající generace bez internetu prostě nedá ani ránu.

Vědět, do čeho jdete

Určitě máte představu o tom, jaké připojení vám bude vyhovovat. Pro běžného uživatele stačí spolehlivé, ale nijak extrémně rychlé připojení, které bude cenově dostupné. Pokud ale občas hrajete (či někdo z rodiny) online hry nebo rádi sledujete filmy i bez zdlouhavého stahování, případně odesíláte a přijímáte velké datové soubory (grafika, hudba apod.), sáhnete spíš po vysokorychlostním připojení, které vás nebude nijak omezovat.

Nejrychlejší a zaručeně spolehlivé je připojení pomocí optického kabelu, které se pozvolna rozšiřuje a je o něj enormní zájem. I nejčastěji používané připojení DSL je velmi rychlé a spolehlivé. Bezdrátové Wi-Fi připojení bylo původně zamýšleno pro místní sítě, ale nakonec se rozšířilo i jako běžné připojení k internetu. Cenově je výhodné a při používání mobilních zařízení se skvěle osvědčilo, žádné kabely za sebou nemusíte tahat, což jistě oceníte. Existují i další varianty internetového připojení, ty ale nejsou zdaleka tolik rozšířené, třebaže i to se například u mobilního připojení na doma rychle mění.

Při hledání vám pomůžeme

Ideální pomůckou je hledání poskytovatele připojení na rychlost.cz, díky kterému lze zcela nezávazně a rychle získat informace o dostupnosti kabelového, optického nebo bezdrátového připojení. Po vstupu na stránku si můžete změřit a získat údaje o vašem současném aktuálním připojení, poskytovateli a průměrné rychlosti uploadu i downloadu (tedy nahrávání i stahování) v blízkém okolí.

Po kliknutí na ikonu Nezávazně poptat internetové připojení se rozbalí nabídka pro zadání budoucí adresy, na které byste chtěli zjistit podrobnosti o možném optimálním připojení. Vyplníte tedy adresu a okamžitě máte před sebou přehlednou nabídku bezdrátového, kabelového, mobilního a (pokud je dostupné) optického připojení. Po kliknutí na některou ze zajímavých nabídek připojení se zobrazí tabulka s kolonkami, kam vyplníte své iniciály a požadavky na připojení. Po odeslání nezávazné poptávky můžete čekat na odpověď ze strany osloveného poskytovatele, ozve se nejpozději do čtyř pracovních dnů. Většinou vás ale budou kontaktovat během chvilky. Další jednání se odvíjí podle toho, jak poskytovatel dokáže vyhovět vašim požadavkům a nárokům, je to už další krok k případnému uzavření smlouvy. Pokud kdykoli v průběhu sjednávání odstoupíte od jednání, nic se neděje, celý proces je skutečně nezávazný.

Internet vzduchem

Mapy pokrytí najdete na internetu snadno, ale přece jen se v některých kritických oblastech vyplatí navštívit cílové místo osobně a pokrytí si prověřit osobně. Vlny ze základových stanic (BTS) jsou tak trochu nevypočitatelné a mapy pokrytí nebývají stoprocentně přesné. Nedokáží totiž zobrazit takzvaná "hluchá místa", která vznikají právě vzájemným prolínáním (a z toho vznikajícím rušením) BTS nebo kvůli geografickým podmínkám. Jakmile jste na místě, mrkněte na váš telefon. V případě mobilního internetu vás bude zajímat síla signálu a dostupná technologie připojení, v případě Wi-Fi si dejte vyhledat dostupné sítě a srovnejte si je podle síly signálu. Z jejich názvu lze často poznat poskytovatele. Díky takovému předběžnému průzkumu budete mít jistotu, že na nové adrese nezůstanete offline.

 

Projekt Starlink od SpaceX slibuje globální vysokorychlostní internet, ale bývalá fyzička NASA Dr. Sierra Solter-Hunt varuje před jeho možným dopadem na magnetické pole Země. Tisíce satelitů Starlink totiž vytvářejí vodivou vrstvu v atmosféře, která by mohla narušit magnetosféru chránící Zemi před kosmickým zářením.

Umělá inteligence (AI) mění svět zákaznické péče. Společnost O2 implementuje AI nástroje, včetně aplikace Virtual Buddy, která pomáhá zaměstnancům rychle a efektivně řešit dotazy klientů. Díky AI se zkracuje doba řešení dotazů, zvyšuje se efektivita práce a zlepšuje se spokojenost zákazníků.

O2 a Air Bank rozšiřují spolupráci pod hlavičkou projektu Unity. Společní zákazníci mohou získat k novému telefonu Samsung Galaxy S24 zdarma 50palcovou LED televizi Samsung. Pokračuje také odměna 300 Kč měsíčně za placení faktur O2 z běžného účtu Air Bank. Všechny výhody Unity si mohou klienti aktivovat v online samoobsluze. Do budoucna se počítá se zapojením dalších firem ze skupiny PPF.

Čtyři nejnebezpečnější počítačové viry, které aktuálně útočí na české uživatele, jsou spyware Agent Tesla a Formbook, malware Rescoms, umožňující vzdálené ovládání, a adware Andreed napadající Android. Škodlivé kódy se šíří hlavně přes podezřelé e-maily a falešné aplikace.

Internetové vyhledávání, jak ho známe, směřuje k obrovské proměně. Google a další technologičtí giganti údajně plánují zavést poplatky za prémiové vyhledávací služby využívající výkonnou umělou inteligenci (AI). Důvodem jsou obrovské náklady na provoz těchto pokročilých systémů. Experti předpovídají, že všichni hlavní hráči v oboru AI budou nuceni přejít na předplatné, aby své náklady dokázali pokrýt.

Český operátor CETIN a polský Towerlinek Poland plánují v následujících letech pokrýt 125 km dálnice A1 mezi Ostravou a městem Čenstochová revoluční 5G sítí. Ta dokáže podporovat provoz autonomních a chytrých vozidel díky vysokorychlostnímu a spolehlivému mobilnímu internetu. Projekt zahrnuje vybudování komplexní infrastruktury pro streamování a analýzu dat pomocí AI v reálném čase.