Rychlost.cz Články Stavíte dům? Pozor na datové rozvody!

Stavíte dům? Pozor na datové rozvody!

Autor článku: Lukáš Benzl | 25.03.2019
Stavíte dům? Pozor na datové rozvody!

Myslete dopředu

Dodatečná montáž by mohla být zbytečně komplikovaná, takže na datové rozvody je třeba myslet s předstihem. Přes strukturovanou kabeláž v domě probíhá veškerá komunikace připojených zařízení a tímto způsobem bývá řešeno i připojení k internetu, zabezpečení objektu, domácí audiosystém a další funkce.

Copak na internet nestačí Wi-Fi?

Ačkoli má bezdrátové Wi-Fi připojení bezesporu spoustu výhod, myslete na to, že některá zařízení budou mít své pevné místo a tam je kabel rozhodně ve výhodě. Připojení kabelem je totiž zaručeně o něco rychlejší, nehrozí u něj rušení, přehlcování nebo zeslabení signálu při průchodu některými překážkami. Signál navíc není dostupný (i přes heslo a šifrování se do vašeho soukromého Wi-Fi nějaký ten šikulka dokáže dostat) v okolí pro cizí osoby a co se finanční stránky týče?

Když koupíte několik opravdu kvalitních routerů pro zajištění spolehlivého pokrytí objektu, přijde to značně dráž než kabelový rozvod signálu. Potom vystačíte s jedním routerem pro mobilní zařízení a výstup kabelu si naplánujete všude tam, kde v budoucnu počítáte s připojením zařízení, která budou vyžadovat kvalitní a rychlé připojení na internet. Nejedná se jen o počítače, internet využívají i chytré televizory či audiosystémy.

Budete potřebovat i další kabely

Kromě rozvodu internetového signálu v moderním domě budou zapotřebí i další kabelové rozvody. Zda budete používat hned od zabydlení inteligentní ovládání spotřebičů, automatický systém řízení domu (větrání, vytápění a pod.), telekomunikační systémy, alarm a kamerový systém zabezpečení, protipožární čidla i další zařízení, nebo se k jejich používání rozhodnete později, to není rozhodující.

Důležité ale bezesporu je raději budovat datové i kabelové rozvody tak, abyste měli určitou rezervu pro případ potřeby. Jedná se o možnost případných zásahů, opravy, úpravy, rozšíření a přidání dalších kabelů či jejich snadná výměna. Rozhodně se vyplatí projektovat rozvod datové a kabelové sítě tak, aby zůstaly i nějaké volné kabely "do rezervy" a aby bylo možné bez bourání nebo podobných stavebních zásahů do sítě zasáhnout v případě potřeby.

Moderní budovy jsou již vybavovány odpovídající kabeláží plošně a každá jednotlivá místnost je opatřena několika přípojkami. Detailní umístění přípojných míst je ovšem vhodné navrhnout s předstihem, abyste nakonec nemuseli využívat prodlužovacích kabelů a podobných nouzových řešení.

Data po elektrickém rozvodu?

Je možné využít i elektrického rozvodu pro přenos dat. Vedle všeobecně známého zapojení pomocí kabelů Ethernet nebo přenosu prostřednictvím Wi-Fi routeru lze vytvořit datovou síť, která bude využívat pro přenos dat elektrické vedení. Tato technologie je poměrně nová a do povědomí uživatelů teprve vstupuje, ovšem má mnoho předností a bylo by chybou ji přehlížet. Označuje se jako Powerline Communication (PLC) a mnohdy se s ní lze setkat spíš pod označením homeplug. Využívá běžné elektrické rozvody a datové pakety jsou přenášeny na vysoké frekvenci (1 až 30 MHz). Díky tomu, že střídavý elektrický proud využívá frekvenci 50 Hz, se oba přenosy nijak neruší a mohou probíhat souběžně bez nejmenších problémů. Pro vytvoření sítě postačí speciální adaptér pro připojení ethernetového kabelu na internetový modem a adaptéry na zásuvkách v místech, kde signál potřebujeme. Kvalita přenosu je velmi vysoká.

Kudy a jak vést kabeláž

Pokud projektant počítá s kabeláží a zvolí vhodným způsobem její vedení, máte spoustu starostí ušetřenou. Vhodná, dostatečně prostorná a na více místech přístupná kabelová šachta procházející celým domem je optimálním řešením. K ní pochopitelně patří i centrální bod, kde končí většina kabelů. Výhodou tohoto řešení je obrovská flexibilita a standardizace, přehlednost i dostupnost. Na centrálním místě se nachází nejčastěji typizovaná skříň, do níž se uchycují kabely a do speciálních úchytů se montují i nejrůznější síťová zařízení. Pokud je vedení 230 V vedeno v blízkosti nestíněného datového kabelu, je třeba dodržet odstup nejméně 30 centimetrů. To platí i pro videokabely a kabely přenášející audiosignál nebo video.

Jaké kabely budou zapotřebí?

Není to ta složité. Komplexní strukturovanou datovou kabeláž pro libovolný dům lze vytvořit s použitím pouhých tří druhů kabelů. Budou to kabely kategorie 5e/6 pro počítače, videokoaxiál a reproduktorový kabel be-wire. Při použití výše zmíněné technologie powerline postačí připojit adaptéry, spárovat je a k nim potom připojit počítač, DVD přehrávač, domácí kino, chytrý televizor, herní konzoli nebo další zařízení, která jsou kompatibilní se síťovým rozhraním. Mít doma správně rozmístěné datové rozvody je skvělou výhodou a výhrou, která zvyšuje komfort bydlení.

 

Hledáte rychlý a spolehlivý internet? Zadejte adresu a vyberte si.
Vyplňte adresu přípojky (ulice a č.p.):