Rychlost.cz Články Jak vyřešit přehřívání routeru?

Jak vyřešit přehřívání routeru?

17.04.2019

Už samotné pořízení kvalitního routeru bývá poměrně komplikované, a proto problémy spojené s jeho používáním otravují dvojnásob. Podívejte se na několik praktických informací, tipů a rad, které vám v první řadě představí samotný router a v druhé poradí, jak vyřešit jeho nežádoucí přehřívání.

Co je to vlastně router?

Česky správně zní název tohoto zařízení směrovač, ale určitě ho budete spíš znát pod označením router, které se používá zcela běžně. Je to zařízení, které je v počítačové síti aktivní a slouží k přeposílání takzvaných datagramů na místo určení.

Routery většinou využívají protokol IP, použití ostatních protokolů je víceméně ojedinělé. Jako router může sloužit prakticky každý počítač, který je schopný zvládnout podporu síťování, pro menší sítě postačí dokonce zcela běžný typ osobního počítače.

Přehřívání routeru

Všimli jste si toho, že váš router produkuju až moc velké množství tepla? Než budete uvažovat o reklamaci nebo výměně routeru, prověřte základní varianty, u nichž k problémům s přehřátím může dojít. Je to například vadný adaptér, který sice při změření dodává odpovídající napětí, ale není v jeho možnostech poskytnout i potřebný proud.

Zkuste použít jiný zdroj, pokud má odpovídající nebo vyšší proudový výstup a router stále dělá problémy, bude problém asi jinde. Zkontrolujte také provozní podmínky - tedy teplotu a větrání v prostorách, kde je router umístěn. Za vysokých teplot se provoz routeru neobejde bez použití klimatizace, nebo lépe bez odpovídajícího chlazení (o kterém bude řeč dále).

A je zde samozřejmě i varianta další, která se objevuje nejčastěji při snaze o finanční úsporu při pořizování routeru - nekvalitní výrobek nebo přístroj, který na kladené nároky prostě nestačí. Co dodat? V tomto případě nemá cenu nějak improvizovat, je na řadě výměna za opravdu kvalitní router. Snaha ušetřit pár stovek se totiž u volby kvalitního routeru opravdu nevyplácí, myslete na to včas.

Další možné příčiny přehřívání

Starší zařízení samozřejmě také nemusí zvládat požadovaný výkon a vždy je třeba brát v úvahu, že kladené požadavky se časem značně navyšují. I to může být důvodem přehřívání nebo chybného fungování routeru. Musíte jít prostě s dobou a obměňovat nejen počítače, ale i router, který už má možná své nejlepší roky odslouženy a především svou kapacitou už na požadavky v současné době jednoduše nestačí. Také ztráta připojení k internetové síti může znamenat pro router značný problém. Náhodné nebo občasné přerušení připojení není pro hardware routeru nic příjemného.

I náruživý hráč může způsobit problémy

Moderní počítačové hry kladou na provoz routeru velmi vysoké nároky, což znamená, že i zde se objevují vysoké požadavky na provoz routeru (především při akčních a sportovních hrách online). Tyto hry mohou způsobit maximální zatížení routeru, jež následně mnohdy vede k jeho přehřívání. Potom může dojít i ke zpomalení počítače nebo dokonce k jeho chvilkovému nebo úplnému "zamrznutí".

Někdy pro lepší provoz a snížení pracovní teploty routeru postačí aktualizace firmwaru. Tu byste měli provádět pravidelně, ovšem občas k opomenutí prostě dojde... takže potom to je třeba urychleně napravit a vše je zase v pořádku.

Problém může nastat i v hardwaru

Tím ovšem není myšlena již zmíněná situace, kdy dojde k technickým problémům přímo v routeru, někdy však najdete skutečnou příčinu problému v základní desce nebo v softwarových aplikacích. Tyto situace sice nejsou příliš běžné, ale nelze vyloučit ani závadu tohoto druhu. Počítač vám sice nějakou chybu ohlásí, jenže někdy se v hlášení vyznat bývá velice obtížné, nepomůže ani kontaktování správce sítě nebo uživatelské podpory problematického zařízení. Nepomůže-li restart a kontrola routeru, případně jeho vyzkoušení v kombinaci s jiným počítačem, nezbývá většinou nic jiného než avizovaná reklamace.

Někdy je funkční řešení na dosah ruky

Při provozu v extrémním teple nebo při dočasně zvýšené zátěži kladené na provoz routeru pomůže jednoduché, tak trochu improvizované řešení. Routeru můžete zpřístupnit proudění chladícího vzduchu jednoduchým podložením nebo použitím nouzového větráčku. K tomuto účelu může posloužit například chladicí položka pro notebook, s ochlazováním ale vždy musíte postupovat pomalu a opatrně. Rychlé ochlazení by totiž pro router mohlo představovat neúmyslné způsobení nenapravitelných škod. Takže na sáčky s ledem a podobné hlouposti rozhodně rychle zapomeňte! Improvizaci se meze nekladou, ovšem vždy je třeba napřed rozmýšlet a potom konat.

Autor článku: Lukáš Benzl