Rychlost.cz Články Jak sdílet připojení k internetu přes WiFi?

Jak sdílet připojení k internetu přes WiFi?

Autor článku: Lukáš Benzl | 11.07.2018

Chcete se o připojení k internetu bezdrátově podělit i s dalšími zařízeními? Tak to se vám bude hodit jednoduchý návod. Bez ohledu na operační systém bývá postup dost podobný, a proto pomohou instrukce ve více případech.

Kdy se vyplatí vytvořit hotspot?

Na úvod se vyplatí vůbec zmínit, kdy můžete narazit na potřebu internet přes WiFi sdílet. Zpravidla se jedná o situace, kdy máte k dispozici jen kabelové připojení a potřebujete připojit k internetu další zařízení, která podporují jen WiFi připojení. Může se jednat například o tablet či mobilní telefon. Vytvořením hotspotu a sdílením připojení se vám podaří zařízení připojit k internetu.

WiFi hotspot ve Windows 10

Operační systém Windows 10 v základu nabízí sdílení internetu přes WiFi jednoduše stisknutím jediného tlačítka v informačním okně síťových připojení. Tlačítko má na sobě popisek Mobilní hotspot. Samotnou konfiguraci WiFi sítě pak provedete v nastavení Windows. Konkrétně v části Síť a internet, kde se nachází položka Mobilní hotspot. Po nastavení vám nic nebrání se k nově vytvořené a sdílené síti připojit. V úpravách informací o síti ve Windows 10 zadáváte prakticky jen název sítě a síťové heslo, které musí mít alespoň 8 znaků. Mobilní hotspot můžete mít zapnutý neustále, případně ho máte možnost zapnout pouze v případě potřeby. U notebooku počítejte s tím, že sdílení internetového připojení patří k energeticky náročným úlohám. Stav baterie se bude snižovat rychleji, než by se vám mohlo líbit.

WiFi hotspot u macOS Sierra a vyšší

Jak na sdílení připojení vašeho Macu k internetu? Opět je to velmi jednoduché. Otevřete předvolby Sdílení a zaškrtněte políčko Sdílení Internetu. Následně klikněte na místní nabídku Sdílet připojení přes a vyberte internetové připojení. V nabídce S počítači používajícími vyberte WiFi. Wifi hotspot je na světě a vy máte možnost ho konfigurovat. Když internet zrovna nesdílíte, pojmenujte síť a vytvořte pro ni heslo. Opět platí, že je pouze na vás, kdy se rozhodnete internet sdílet.

WiFi hotspot z mobilu

Prakticky každý chytrý mobil umožňuje sdílet mobilní připojení přes WiFi. Přesný postup se liší podle verze operačního systému, nicméně ve většině případů najdete sdílení rovnou v nabídce u notifikační lišty nebo v nastavení připojení k internetu. Proveďte základní konfiguraci a je hotovo. U mobillního hotspotu počítejte s kratším dosahem WiFi signálu, menší přenosovou rychlostí a s rychlejším ubýváním energie v baterii.

Nezapomeňte na bezpečnost

Sdílet připojení k internetu přes WiFi patří určitě k dobrým skutkům, ale to neznamená, že byste neměli myslet na bezpečnost. Naopak přístupové údaje sdělte pouze uživatelům, se kterými se domluvíte. Stejně tak není většinou nutné mít hotspot permanentně zapnutý. Pokud chcete minimalizovat riziko, že se k vám na WiFi hotspot podívají nezvaní hosté, nepodceňujte sílu hesla.

Vodafone jako jediný operátor v ČR spojil síly s Prima+. V souvislosti s tím 21. května přejmenoval svou internetovou televizi na Vodafone TV+. Uživatelé automaticky získají tarif Prima+ PREMIUM s přístupem k více než 2 000 českým i zahraničním titulům. Předplatné je vyjde na 220 až 390 Kč měsíčně.

Fanouškové kvalitní filmové a seriálové zábavy mají k dispozici další kanál plný nestárnoucích titulů, a to Warner TV. Za jeho spuštěním stojí mediální gigant Warner Bros. Discovery, který divákům přináší to nejlepší ze své bohaté knihovny. Těšit se můžete na trháky, jako je Blade Runner, ale i oblíbené superhrdiny z dílny DC. Jak Warner TV naladíte a co vše od ní můžete očekávat?

Internet se mění a hrozí, že se z něj stane „zombie“ plné automaticky generovaného obsahu. Tento fenomén, označovaný jako „slop“, je tvořen texty a obrázky generovanými umělou inteligencí bez lidského dohledu. Slop je nebezpečný zejména proto, že často obsahuje nepravdivé informace, které mohou být matoucí a zavádějící.

Google Bard (Gemini) a ChatGPT-4 jsou dva nejpokročilejší jazykové modely umělé inteligence. Jak se od sebe liší a co vše dokážou? Přečtěte si naše porovnání obou AI nástrojů a zjistěte, který z nich je pro vás tím pravým pomocníkem, ať už se chystáte AI využívat při práci nebo jste jen zvědaví, co vše umí. Prozkoumejte dostupné funkce, kvalitu výstupů i cenové rozdíly.

T-Mobile hlásí silný růst spotřeby dat a další investice do 5G sítě. Zákazníci T-Mobile stále více využívají mobilní data, jejichž spotřeba meziročně vzrostla o 33,2 %. Společnost pokračuje v masivních investicích do digitalizace a výstavby ultrarychlých 5G sítí, kdy pokrytí obyvatel 5G signálem dosáhlo 85 %, a do konce roku 2024 plánuje pokrýt přes 90 % populace.

Chraňte svá data na internetu s našimi 9 pravidly bezpečnosti na internetu. Naučte se vytvořit silné heslo, zapnout 2FA ověření a bezpečně používat internetové bankovnictví. Zjistěte, proč je důležitá aktualizace softwaru a z jakého důvodu byste měli věnovat pozornost webům, které navštěvujete. S naším průvodcem už nebudete snadným cílem hackerů.