Rychlost.cz Články Jak omezit rychlost připojení k internetu?

Jak omezit rychlost připojení k internetu?

Autor článku: Lukáš Benzl | 16.03.2018

„Proč byste vlastně chtěli omezit rychlost připojení k internetu?“. Takto zní asi nejčastější otázka na toto téma. Ovšem tahle záležitost zdaleka není tak jednoduchá, jak se na první pohled jeví. Pokud totiž není nastavena žádná priorita a množství přenášených dat pro jednotlivá zařízení není vhodně upraveno, mohou nastat komplikace.

Někdo surfuje, jiný sleduje TV

U některých zařízení se o omezení příchozích dat prakticky ani nebudete snažit, protože jejich fungování je podmíněno právě co nejrychlejším připojením. To se týká v první řadě kvalitního sledování televizních programů online. Omezení u prohlížení internetových stránek uživateli zase tolik vadit určitě nebude, když si současně uvědomí, že je třeba se „podělit“ o data i s dalšími uživateli připojení. V každém případě je vhodné zkusit situaci mezi uživateli řešit před provedením různých dočasných nebo trvalých omezení datového toku domluvou a vhodným rozvržením uživatelského času. Pokud to nebude možné, můžete zkusit některou z variant omezení.

„Přiškrtit“ přes šikovný router

Vcelku jednoduše lze problém řešit u pokročilých routerů. Nastavení rychlosti a omezení je možné u sofistikovaných modelů buď pro jednotlivé výstupy (je třeba si hlídat, který kabel kam vede), nebo pro všechny výstupy s tím, že hodnota propouštěných dat bude přibližně stejná. Stejně tak jsou zde routery s QoS (Quality of Service) umožňující nastavit priority různým datatovým tokům. Pořízení pokročilého routeru je však drahé. V některých případech můžete do routeru nainstalovat firmware třetí strany, který úpravu rychlostu připojení nabízí. Jedná se však o velký uživatelský zásah.

Je Wi-Fi spravedlivé?

Rychlost připojení Wi-Fi standardně upravovat nelze. To teoreticky znamená, že tři současně připojení a aktivní uživatelé budou mít každý přibližně třetinovou rychlost připojení. V praxi mohou být rozdíly výraznější dle umístění jednotlivých zařízení a dalších vlivů.

Nastavit parametry pro stahování není složité

Požadované omezení rychlosti je u většiny moderních downloaderů a traffic programů (včetně těch zdarma) poměrně jednoduché a lze ho změnit během chvilky (samozřejmě i v průběhu stahování) spolu s celkovou prioritou stahování, prioritou jednotlivých aplikací i dalšími detaily. I tak můžete umožnit ostatním uživatelům společné sítě využívat dostatečný datový tok v době, kdy ho potřebují.

Řešení nejméně bolestivé

V případě, že při omezení připojených zařízení jsou problémy na hranici únosnosti, měli byste raději začít uvažovat o jiném tarifu nebo změně poskytovatele připojení. V tom vám pomůže naše vyhledávání. Požadavky na rychlost, stabilitu a kvalitu připojení se budou s největší pravděpodobností neustále zvyšovat. Rychlost připojení, která stačila před pár lety, je dnes již nevhodná.

Umělá inteligence (AI) mění svět zákaznické péče. Společnost O2 implementuje AI nástroje, včetně aplikace Virtual Buddy, která pomáhá zaměstnancům rychle a efektivně řešit dotazy klientů. Díky AI se zkracuje doba řešení dotazů, zvyšuje se efektivita práce a zlepšuje se spokojenost zákazníků.

O2 a Air Bank rozšiřují spolupráci pod hlavičkou projektu Unity. Společní zákazníci mohou získat k novému telefonu Samsung Galaxy S24 zdarma 50palcovou LED televizi Samsung. Pokračuje také odměna 300 Kč měsíčně za placení faktur O2 z běžného účtu Air Bank. Všechny výhody Unity si mohou klienti aktivovat v online samoobsluze. Do budoucna se počítá se zapojením dalších firem ze skupiny PPF.

Čtyři nejnebezpečnější počítačové viry, které aktuálně útočí na české uživatele, jsou spyware Agent Tesla a Formbook, malware Rescoms, umožňující vzdálené ovládání, a adware Andreed napadající Android. Škodlivé kódy se šíří hlavně přes podezřelé e-maily a falešné aplikace.

Internetové vyhledávání, jak ho známe, směřuje k obrovské proměně. Google a další technologičtí giganti údajně plánují zavést poplatky za prémiové vyhledávací služby využívající výkonnou umělou inteligenci (AI). Důvodem jsou obrovské náklady na provoz těchto pokročilých systémů. Experti předpovídají, že všichni hlavní hráči v oboru AI budou nuceni přejít na předplatné, aby své náklady dokázali pokrýt.

Český operátor CETIN a polský Towerlinek Poland plánují v následujících letech pokrýt 125 km dálnice A1 mezi Ostravou a městem Čenstochová revoluční 5G sítí. Ta dokáže podporovat provoz autonomních a chytrých vozidel díky vysokorychlostnímu a spolehlivému mobilnímu internetu. Projekt zahrnuje vybudování komplexní infrastruktury pro streamování a analýzu dat pomocí AI v reálném čase.

T-Mobile přináší revolučně rychlý Bezdrátový internet díky 5G technologii. Od 2. dubna si zákazníci mohou vybrat z nových tarifů s rychlostmi od 20 do 250 Mb/s. Základní tarif s rychlostí 20 Mb/s stojí 449 Kč měsíčně, zatímco prémiový tarif s až 250 Mb/s vyjde na 749 Kč měsíčně. Instalace nižších tarifů je snadná a zvládnou ji sami zákazníci, u nejvyššího tarifu zajistí správné nastavení technik.