Rychlost.cz Články Kdy váš Wi-Fi router zpomaluje rychlost připojení?

Kdy váš Wi-Fi router zpomaluje rychlost připojení?

01.11.2017

Popularita bezdrátových technologií roste a Wi-Fi se pro mnohé uživatele stalo synonymem rychlého připojení. O to větší překvapením pak je, když je bezdrátový internet pomalý a na vině je nekvalitní router.

Zdi, sklo a další překážky

Šíření signálu u domácího Wi-Fi routeru může být výrazně ovlivněno nejrůznějšími překážkami. Vždy byste si měli nejprve změřit rychlost připojení k internetu bez použití routeru a potom výsledek po průchodu routerem. Bude-li se výrazně odlišovat, je třeba zkusit jiný typ routeru, zkontrolovat jeho nastavení a především otestovat odlišné umístění. Zdi, sklo, nábytek a další překážky bezproblémovému šíření signálu doopravdy nepomáhají. Komplikace působí také překážky ve formě ocelových a jiných kovových konstrukcí. Může dojít k poměrně výraznému útlumu až ztrátě signálu. I pro tyto situace je ale vždy možné vymyslet řešení.

Optimální umístění routeru

Před zapojením a zprovozněním Wi-Fi routeru byste si měli skutečně důkladně promyslet, jaké nároky budou na domácí bezdrátovou síť kladeny a kde bude nejvhodnější hlavní router umístit. Nejvhodnější místo pro umístění routeru je samozřejmě v bodě nejčastějšího využívání bezdrátové sítě, případně v centru obytného prostoru. Měli byste přemýšlet i do budoucna a uvažovat o tom, zda budete chtít časem bezdrátovou síť rozšířit.

Chcete-li zjistit sílu signálu v jednotlivých částech vašeho bydlení či kanceláře, využijte bezplatnou aplikaci Wifi Analyzer. Ta vám umožní získat praktická data o bezdrátové síti s cílem dostat z připojení to nejlepší.

Co dalšího ruší a komplikuje přenos signálu?

Wi-Fi technologie se šíří jako mikrovlnný signál, vysílaný routerem ve frekvenčních pásmech 2,4 GHz nebo 5 GHz. Tato pásma jsou definována jako volná Českým telekomunikačním úřadem. V pásmu 2,4 GHz však nepracují jen W-iFi zařízení. Je využíváno i některými dalšími technologiemi. Pásmo slouží k provozu například bezdrátových reproduktorů, LCD displejů, fotoaparátů a dalších periferních zařízení, dětských chůviček, bezdrátových telefonů, dálkově ovládaných modelů apod. Odtud může pocházet rušení nebo snížení úrovně routerem přenášeného bezdrátového signálu.

Když vyzkoušíte na svém počítači, kolik v dosahu vysílá různých sítí a dalších přístrojů, možná budete docela překvapeni. Především ve městech a v průmyslových oblastech je pásmo nezřídka přeplněno. A právě jakýkoli router ve vašem okolí (stejně jako ten váš pro ostatní uživatele) může působit výrazně zpomalené připojení. V tomto případě se nejedná ani tak o zhoršení síly a kvality signálu (počítač registruje stále dostatečně silný přijímaný signál). Dochází přitom ke zpomalení modulační rychlosti routeru, protože ten se začne zahlcovat zbytečným zpracováváním cizích signálů, které nedokáže ihned odlišit. Řešením může být to, že nastavíte na routeru jiný kanál, případně vyberete router, který si dokáže kanály měnit automaticky.

Pozor na zastaralý router

Připojení může být pomalé také kvůli nedostačujícím parametrům routeru. Chcete-li využívat připojení na maximum ve více uživatelích, zkontrolujte si datovou propustnost a podporované technologie. Je totiž velká škoda platit si rychlé připojení u poskytovatele a nevyužít ho jen kvůli tomu, že nechcete investovat do moderního routeru.

Autor článku: Lukáš Benzl