Rychlost.cz Články Jaký je rozdíl u Wi-Fi routerů na frekvenci 2,4 GHz a 5 GHz?

Jaký je rozdíl u Wi-Fi routerů na frekvenci 2,4 GHz a 5 GHz?

Autor článku: Lukáš Benzl | 27.09.2017
Jaký je rozdíl u Wi-Fi routerů na frekvenci 2,4 GHz a 5 GHz?

Nic není černobílé

Odpověď na otázku z úvodu tak jednoduchá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Každá frekvence má totiž své plusy, ovšem ani jedna z nich se nevyhne i nějakým těm detailům, které by vám nemusely v praxi vyhovovat. Před výběrem přístroje si tedy v klidu s rozvahou projděte možnosti a seznamte se s vlastnostmi dostupných routerů.

Rychlost, spolehlivost a dostatečný dosah

Dnešní moderní Wi-Fi routery pracují na dvou odlišných frekvencích. Co se rychlosti týče, je na tom určitě lépe přenos v pásmu 5 GHz. Při prováděných testech za optimálních podmínek je skutečně rapidně rychlejší v oblasti dowloadu (stahování dat) i uploadu (odesílání). Ovšem jsou tady ty zmíněné optimální podmínky, kterých rozhodně není možné dosáhnout pokaždé. Připojení na krátkou vzdálenost bez překážek je u frekvence 5 GHz bezproblémové a pásmo bývá volnější než v případě frekvence 2,4 GHz. Může tak docházet k nežádoucímu rušení. Na druhou stranu nižší frekvence (tedy 2,4 GHz) mnohem lépe proniká případnými překážkami, ačkoli je výrazně pomalejší.

Zdvojená varianta vysílání signálu je jedním z dostupných řešení

Mnoho modelů moderních routerů zvládá bez problémů vysílat současně signál na obou zmíněných frekvencích, takže buď zvolíme požadovanou frekvenci na přijímajícím zařízení manuálně, nebo se automaticky sama nastaví ta, která nabízí momentálně lepší připojení. Pokud se tedy rozhodnete zřídit si vlastní domácí bezdrátovou síť s využitím WiFi routeru, zvažujte jeho umístění tak, aby byl příjem maximálně snadný a signál nebyl výrazněji rušen ani cloněn. Využívat můžete obě frekvence v jeden moment a ke konkrétní síti připojit ta zařízení, u kterých se to více vyplatí.

Stručné shrnutí

  • Přenos dat je na frekvenci 5 GHz výrazně rychlejší.
  • V pásmu 2,4 GHz je větší množství ruchů a interferencí (včetně Bluetooth zařízení).
  • Moderní routery často podporují DFS (automatický výběr frekvence)
  • Pokud je router vybaven službou TPC (kontrola síly přenosu - Transmitting Power Control), vyhledá si sám nejméně zahlcený kanál s nízkým šumem
  • U routerů 5 GHz funkce TPC dokáže automaticky regulovat i sílu vyzařovaného signálu, neruší tedy zbytečně ostatní sítě v okolí
Hledáte rychlý a spolehlivý internet? Zadejte adresu a vyberte si.
Vyplňte adresu přípojky (ulice a č.p.):