Rychlost.cz Články Infrastruktura internetu pod lupou

Infrastruktura internetu pod lupou

Autor článku: Lukáš Benzl | 11.01.2018

Internet se stal běžnou součástí života. Zamysleli jste se však někdy nad tím, jak vlastně funguje a z čeho se skládá? Infrastruktura internetu je velmi zajímavé téma, které vám pomůže lépe pochopit, jakým způsobem fungují webové stránky a další služby.

Neplést si pojmy a dojmy

Termín „internet“ je složeninou z anglických výrazů IN (předpona, značící „mezi, uvnitř“) a NET („síť“). Tímto pojmem se všeobecně označuje systém celosvětově propojených počítačových sítí, které mají vzájemný kontakt prostřednictvím takzvaných síťových uzlů. Základním protokolem, díky kterému internet komunikuje, jsou protokoly TCP/IP. Detailní popis by byl poměrně složitý, ale zjednodušeně lze říci, že díky těmto protokolům probíhá komunikace mezi počítači při surfování na síti, stahování dat nebo posílání elektronické pošty. V žádném případě si ale nesmíte zaměňovat všeobecný a velmi obsáhlý pojem „internet“ s označeními pro internetové stránky, prohlížeče, součásti vybavení počítače nebo online dostupnými službami.

Jak se dostane až do vašeho pokoje?

Na světě je v současnosti přibližně 3,7 miliardy uživatelů internetu a tento počet se stále zvyšuje. Je to možné díky nejrůznějším typům dostupného připojení, které je řešeno optickým vedením nebo telefonním kabelem přes linku ADSL, přes televizní přípojku či bezdrátově. Připojení pro vás zajišťuje takzvaný provider – poskytovatel internetového připojení.

Kde sídlí internet?

Kde je hlavní centrum internetu, odkud vychází a je řízen? To je úplně špatná otázka, nic takového ve skutečnosti neexistuje. Veškerá infrastruktura internetu je decentralizovaná. To má v zásadě jednu velkou výhodu – internet jako celek je totiž díky tomu velmi obtížné vyřadit kompletně z provozu a i záměrná regulace pro potřeby politických či ekonomických zájmů je výrazně omezena. V období celosvětového rozvoje internetu došlo ke vzniku veřejných IXP (propojovacích bodů), které slouží pro propojení jednotlivých telekomunikačních společností. V České republice je propojovací bod označen jako NIX.CZ. Díky propojení IXP je zajištěno, že v případě výpadku jednoho z propojovacích bodů budou ostatní fungovat dál a nedojde ke kolapsu sítě.

Když konkrétní web funguje a v jiné zemi je nedostupný

Jak je možné, že se bez problémů připojíte k určitému webu a přitom je v jiné zemi nedostupný? K výpadkům jednotlivých serverů nedochází často, ale občas to vyloučit nelze. Provázaná struktura internetu si s tím většinou stejně poradí, aniž byste si něčeho povšimli. Když některá služba typu Facebook v určité zemi začne být nedostupná, vznikne kolem toho často poprask. Celosvětový výpadek je velmi ojedinělý, protože velké služby běží rovnou z několika datových center po celém světě.

Kde jsou webové stránky?

Podoba webových stránek je v elektronické formě uložena na serverech, což jsou v podstatě velmi výkonné počítače uložené v již avizovaných datacentrech. K jejich zobrazení nám slouží internetové prohlížeče.

Internet na dně oceánů

Možná se nyní ptáte, jak je tedy možné, že se jako český uživatel dostanete k webu, který je umístěný někde na serveru v Americe. Vysvětlení je jednoduché. Propojení na tisícikilometrové vzdálenosti v tomto případě zajišťují optické kabely umístěné na samém mořském dně. Jen přes Atlantik je nataženo kolem třinácti kabelů, které mají dostatečnou kapacitu na další růst přenosu dat. Vyčerpání kapacity tak v dohledné době rozhodně nehrozí.

Umělá inteligence (AI) mění svět zákaznické péče. Společnost O2 implementuje AI nástroje, včetně aplikace Virtual Buddy, která pomáhá zaměstnancům rychle a efektivně řešit dotazy klientů. Díky AI se zkracuje doba řešení dotazů, zvyšuje se efektivita práce a zlepšuje se spokojenost zákazníků.

O2 a Air Bank rozšiřují spolupráci pod hlavičkou projektu Unity. Společní zákazníci mohou získat k novému telefonu Samsung Galaxy S24 zdarma 50palcovou LED televizi Samsung. Pokračuje také odměna 300 Kč měsíčně za placení faktur O2 z běžného účtu Air Bank. Všechny výhody Unity si mohou klienti aktivovat v online samoobsluze. Do budoucna se počítá se zapojením dalších firem ze skupiny PPF.

Čtyři nejnebezpečnější počítačové viry, které aktuálně útočí na české uživatele, jsou spyware Agent Tesla a Formbook, malware Rescoms, umožňující vzdálené ovládání, a adware Andreed napadající Android. Škodlivé kódy se šíří hlavně přes podezřelé e-maily a falešné aplikace.

Internetové vyhledávání, jak ho známe, směřuje k obrovské proměně. Google a další technologičtí giganti údajně plánují zavést poplatky za prémiové vyhledávací služby využívající výkonnou umělou inteligenci (AI). Důvodem jsou obrovské náklady na provoz těchto pokročilých systémů. Experti předpovídají, že všichni hlavní hráči v oboru AI budou nuceni přejít na předplatné, aby své náklady dokázali pokrýt.

Český operátor CETIN a polský Towerlinek Poland plánují v následujících letech pokrýt 125 km dálnice A1 mezi Ostravou a městem Čenstochová revoluční 5G sítí. Ta dokáže podporovat provoz autonomních a chytrých vozidel díky vysokorychlostnímu a spolehlivému mobilnímu internetu. Projekt zahrnuje vybudování komplexní infrastruktury pro streamování a analýzu dat pomocí AI v reálném čase.

T-Mobile přináší revolučně rychlý Bezdrátový internet díky 5G technologii. Od 2. dubna si zákazníci mohou vybrat z nových tarifů s rychlostmi od 20 do 250 Mb/s. Základní tarif s rychlostí 20 Mb/s stojí 449 Kč měsíčně, zatímco prémiový tarif s až 250 Mb/s vyjde na 749 Kč měsíčně. Instalace nižších tarifů je snadná a zvládnou ji sami zákazníci, u nejvyššího tarifu zajistí správné nastavení technik.