Rychlost.cz Články Co je to VPN a využijete ji při surfování?

Co je to VPN a využijete ji při surfování?

30.08.2017

Používání VPN se mezi uživateli stává relativně běžnou záležitostí, a proto je nejvyšší čas položit si otázku, co může nabídnout vám a vašemu surfování na internetu.

Virtuální privátní síť v praxi

Virtual Private Network (virtuální privátní síť) neboli VPN je optimální a přístupné řešení pro bezpečné spojení mezi serverem a vaším koncovým zařízením. Tím je nejčastěji osobní počítač, notebook, tablet, smartphone apod. Používá se především k zabezpečenému připojení a přístupu do počítačové sítě, často ho využívají firmy při vstupu do své privátní sítě z externích pracovišť nebo při cestování a práci z domova. Pro běžné uživatele je VPN navíc i skvělou ochranou při surfování na webu.

Zabezpečené připojení je jistota

Díky připojení prostřednictvím VPN máte k dispozici všechny možnosti dostupné při klasickém fyzickém připojení a současně jste lépe zabezpečeni proti narušení i pokusům o neautorizované zásahy, manipulaci s daty, jejich kopírování a další nežádoucí vstupy do soukromí.

Praktické možnosti VPN

VPN nabízí spoustu zajímavých možností. Jednotlivé sítě VPN jsou vlastně jen nadstavbou nad danou fyzickou infrastrukturou. Pokud to tedy umožňují kapacitní možnosti této infrastruktury, lze jednotlivé sítě VPN snadno zvětšovat, rozšiřovat nebo zmenšovat pro oprávněné uživatele. Díky virtuální podobě umožňují VPN oddělit praktickou realizaci od konečného efektu, kterého má být dosaženo. To tedy znamená, že si uživatel může nastavit své požadavky ohledně vzhledu virtuálního prostředí v rámci VPN a současně ponechá otázku praktické realizace na poskytovateli. Ten dokáže pro dosažení maximální efektivity využít nejlépe odpovídající nástroje a adekvátní technologie podle zadaných uživatelských parametrů.

V rámci VPN lze zavést i takzvanou podporu kvality služeb (QoS) a zaručit díky tomu přenosovou kapacitu spolu s vyžadovanou mírou zabezpečení. Při realizaci infrastruktury ve větším měřítku výrazně klesají i relativní náklady, protože jeden poskytovatel může v rámci jedné infrastruktury zřídit a provozovat i větší počet VPN sítí. Struktura sítě VPN je snadno predikovatelná, díky tomu je ihned zřetelná i výše nákladů. Používat síť VPN můžete i bez toho, byste museli jakoukoli přenosovou infrastrukturu museli vlastnit nebo ji budovat. Nemusíte se starat ani o provozní aspekty, správu a know-how, můžete se plně soustředit jen na její využívání podle potřeby.

Využití VPN pro bezpečné surfování

Vstoupit na internet můžete leckde i přes dostupnou veřejnou wifi síť. Tento způsob připojení s sebou ale samozřejmě nese i určitá rizika, která právě VPN pomůže eliminovat. Díky zabezpečenému připojení přes HTTPS protokol, využívaný dnes většinou důležitých serverů, není pokus o neoprávněné získání osobních údajů snadný, ovšem není ani stoprocentně vyloučen. V případě využívání nezabezpečené sítě mohou teoreticky i ostatní uživatelé získat informace o vašich kontaktech, e-mailových adresách nebo dalších aktivitách. Využití zabezpečeného VPN připojení je proto v takovém případě rozhodně správným krokem.

Mnohé VPN služby nabízejí zabezpečení pro aplikace iOS nebo Mac, neplatí to ale pro všechny bez rozdílu. To je třeba vždy ověřit při výběru spolu s dalšími parametry. Liší se samozřejmě také cena služeb. Na zkoušku většinou dostanete pro začátek několik dnů zdarma. Cena služby se odvíjí i podle objemu přenášených dat a dostupnosti serverů. Ceny začínají řádově na několika desítkách korun měsíčně.

Výhody včetně blokovaných služeb

Používání VPN s sebou přináší řadu nesporných výhod. Pro běžného uživatele se jedná především o možnost obejít různá regionální omezení. Skvělým příkladem jsou služby a videa na internetu. Určitě jste na YouTube již zahlédli video, které nebylo možné spustit kvůli omezení pro daný stát. Často se jedná o různé záznamy televizních a sportovních přenosů. S VPN dokážete toto regionální omezení (geoblocking) velmi snadno obejít.

Více informací o VPN zde.

Autor článku: Lukáš Benzl