Rychlost.cz Články Severní Morava se pyšní rekordním pokrytím 5G. O2 se s modernizací přesune na jih

Severní Morava se pyšní rekordním pokrytím 5G. O2 se s modernizací přesune na jih

Autor článku: Jakub Janíček | 25.03.2024

Společnost O2 ve spolupráci s firmou CETIN úspěšně dokončila modernizaci mobilní sítě na severní Moravě. Nejrychlejší 5G síť je nyní dostupná pro 94 % populace Moravskoslezského kraje a pokrývá 83 % jeho území. Výstavba trvala 24 měsíců a byla provedena na 618 základnových stanicích. Moderní technologie přináší obyvatelům Moravy kvalitní, rychlou a spolehlivou mobilní síť.

Ilustrační obrázek

Společnost O2 ve spolupráci s firmou CETIN dokončila rozsáhlou modernizaci mobilní sítě na severní Moravě. Nejrychlejší 5G síť je nyní dostupná pro 94 % populace Moravskoslezského kraje a pokrývá 83 % jeho území. Výstavba trvala 24 měsíců a byla provedena na 618 základnových stanicích. Do konce roku navíc plánuje zmodernizovat dalších 450 lokalit na jižní Moravě.

Nejmodernější technologie pro bleskurychlý internet

Operátor na základnových stanicích kompletně mění použitou technologii. Ačkoliv je tento proces finančně i logisticky náročný, přináší obyvatelům Moravy opravdu kvalitní, rychlou a spolehlivou mobilní síť. Díky moderním technologiím a plnému využití frekvenčního spektra se zvyšuje kapacita a rychlost mobilního internetu, což znamená výrazné zlepšení služeb pro zákazníky O2.

Modernizace mobilní sítě si na severní Moravě vyžádala velké úsilí a obrovské množství materiálu. Během pouhých 24 měsíců bylo zmodernizováno 618 základnových stanic, na které bylo dopraveno neuvěřitelných 270 tun vybavení. Práce na každé stanici trvaly v průměru 65 hodin a vyžadovaly čtyři výjezdy tříčlenného týmu.

Celkově technici vynesli potřebný materiál do souhrnné výšky přes 64 km, přičemž nejvyšší stožár na Pradědu měří úctyhodných 77 metrů. Při modernizaci bylo použito více než 17 700 spojovacích koaxiálních kabelů, 93 000 kabelových příchytek a 7 000 propojovacích optických kabelů v hodnotě přesahující 43 milionů korun.

Pokrytí se rozšiřuje do dalších okresů

Pokrytí 5G sítí se však neomezuje pouze na Moravskoslezský kraj. O2 rozšířilo dostupnost vysokorychlostního internetu i do dalších oblastí. Nově byly pokryty okresy Břeclav a Znojmo na jihu Moravy. Modernizace sítě se rozšířila také na okresy Jihlava a Třebíč na Vysočině, stejně jako Svitavy a Šumperk v Pardubickém a Olomouckém kraji. Jak je možné vidět, O2 ani Cetin nemají v plánu s modernizací přestat, což zvyšuje pravděpodobnost, že se brzy podaří 5G sítí pokrýt většinu území.

Hledáte rychlý a spolehlivý internet? Zadejte adresu a vyberte si.
Vyplňte adresu přípojky (ulice a č.p.):

Umělá inteligence (AI) mění svět zákaznické péče. Společnost O2 implementuje AI nástroje, včetně aplikace Virtual Buddy, která pomáhá zaměstnancům rychle a efektivně řešit dotazy klientů. Díky AI se zkracuje doba řešení dotazů, zvyšuje se efektivita práce a zlepšuje se spokojenost zákazníků.

O2 a Air Bank rozšiřují spolupráci pod hlavičkou projektu Unity. Společní zákazníci mohou získat k novému telefonu Samsung Galaxy S24 zdarma 50palcovou LED televizi Samsung. Pokračuje také odměna 300 Kč měsíčně za placení faktur O2 z běžného účtu Air Bank. Všechny výhody Unity si mohou klienti aktivovat v online samoobsluze. Do budoucna se počítá se zapojením dalších firem ze skupiny PPF.

Čtyři nejnebezpečnější počítačové viry, které aktuálně útočí na české uživatele, jsou spyware Agent Tesla a Formbook, malware Rescoms, umožňující vzdálené ovládání, a adware Andreed napadající Android. Škodlivé kódy se šíří hlavně přes podezřelé e-maily a falešné aplikace.

Internetové vyhledávání, jak ho známe, směřuje k obrovské proměně. Google a další technologičtí giganti údajně plánují zavést poplatky za prémiové vyhledávací služby využívající výkonnou umělou inteligenci (AI). Důvodem jsou obrovské náklady na provoz těchto pokročilých systémů. Experti předpovídají, že všichni hlavní hráči v oboru AI budou nuceni přejít na předplatné, aby své náklady dokázali pokrýt.

Český operátor CETIN a polský Towerlinek Poland plánují v následujících letech pokrýt 125 km dálnice A1 mezi Ostravou a městem Čenstochová revoluční 5G sítí. Ta dokáže podporovat provoz autonomních a chytrých vozidel díky vysokorychlostnímu a spolehlivému mobilnímu internetu. Projekt zahrnuje vybudování komplexní infrastruktury pro streamování a analýzu dat pomocí AI v reálném čase.