Rychlost.cz Články Jak vybrat switch – na jaké parametry se zaměřit

Jak vybrat switch – na jaké parametry se zaměřit

Autor článku: Radek Brázdil | 23.08.2019

I doma mají síťové přepínače své využití

Pokud doma používáte hned několik zařízení, která připojujete k internetové síti pomocí kabelu, počet portů routeru pro vás nemusí být dostačující. Zapojením switche do domácí internetové sítě ji tak snadno a efektivně rozvětvíte. Kabelové připojení se považuje za stabilnější než připojení bezdrátové. Proto se doporučuje připojovat počítače, televizory, herní konzole, síťové tiskárny, kamery a jiné přístroje právě pomocí kabelu. Přes Wi-Fi se pak k internetu připojujte na přenosných zařízeních. Switch snadno připojíte ke svému stávajícímu routeru a počet portů třeba i zněkolikanásobíte.

Rozšíření počtu portů ale není jediným důvodem, proč zvažovat pořízení switche do domácí sítě. Pokud například potřebujete k internetu připojit více zařízení, která se nachází ve větší vzdálenosti od routeru (v jiné místnosti či podlaží), museli byste od routeru vést hned několik dlouhých kabelů. Praktičtějším řešením je od routeru do požadované místnosti natáhnout jen jeden dlouhý kabel a k němu připojit switch. Od něj pak povedete samostatné kabely k jednotlivým zařízením, které už nemusí být příliš dlouhé.

Switch a jeho základní parametry

Při výběru nového switche pro domácí využití byste se měli seznámit se základními parametry a s tím, co vlastně znamenají. Vyhnete se tak riziku pořízení síťového prvku, který nebude odpovídat vašim požadavkům. Mezi významné parametry síťových přepínačů patří:

  • Počet portů – běžné domácí switch mají standardní porty RJ-45. Jejich počet může být různý, od 5 po desítky. Čím víc portů bude switch mít, tím bude mít větší rozměry a nároky na výkon. Je proto třeba počítat s vyšší spotřebou energie a samozřejmě i vyššími pořizovacími náklady.
  • Přenosová rychlost – jeden z nejvýznamnějších parametrů, na které byste se při výběru síťového přepínače měli zaměřit. Levnější zařízení mají obvykle maximální přenosovou rychlost 100 Mb/s. Pokud doma používáte moderní vysokorychlostní síť s rychlostí až 1 Gb/s, použitím levného switche se o rychlost zbytečně připravíte. Proto doporučujeme pořídit si dražší switch s podporou gigabitové přenosové rychlosti, díky kterému vytěžíte ze své sítě maximum.
  • Přepínací kapacita – udává množství Gb, které je switch schopný přepnout za jednu vteřinu na všech portech v obou směrech. Výkonnější pětiportové domácí switche mají přepínací kapacitu kolem 10Gbps, takže zvládnou i přenos velkých dat bez většího čekání. Samozřejmě platí, že přepínací kapacita by měla být úměrná počtu portů a přenosové rychlosti, aby byla schopná zvládnou i vytížení všech portů. Například větší switch s 16 porty by měl mít přepínací kapacitu 32 Gbps.
  • Paketová kapacita – udává počet milionů 64B paketů, který dokáže switch přeposlat za sekundu.

Nepodceňujte kvalitu konstrukce

Při výběru nového switche do domácí sítě se nezaměřujte jen na technické parametry, ale také na samotnou konstrukci zařízení. Nejlevnější síťové přepínače jsou vyrobeny z plastu, a tak jsou až příliš lehké a špatně odvádí teplo. Proto se kvalitnější switche konstruují z odolného kovu, který zajišťuje účinné pasivní chlazení. Většina switchů je navržena pro montáž na zeď i umístění na rovnou plochu. Samostatnou kategorii switchů pak tvoří rack, což je standardizovaný systém, do kterého se přepínače montují s dalšími síťovými prvky.

Dražší switche jsou vybaveny řadou dalších funkcí

Pokud do síťového přepínače investujete, budete moci využívat řadu dalších užitečných funkcí, které levnější modely switchů neumí. Patří mezi ně například funkce napájení zařízení přes síťový kabel – PoE. O napájení zařízení přes PoE jsme nedávno sepsali samostatný článek, a tak si jej rozhodně nenechte ujít.

QoS – Quality of Service

Mezi další nadstandardní funkce síťových přepínačů patří řízení kvality služeb označované jako QoS (Quality od Service). Zařízení automaticky vyhodnocuje zatížení a zabraňuje přetížení. Díky tomu se nestane, že by například stahování objemných souborů narušilo kvalitu telefonování po internetu. Díky funkci QoS se switch postará o to, aby se rychlost stahování velkého soboru snížila a umožnila dostatečnou rychlost pro audio či videohovor.

Switche také umožňují manuální nastavení priorit jednotlivých portů. V praxi to znamená, že například port využívaný pro připojení internetu k televizoru může mít vyšší prioritu než port pro připojení do stolního počítače. Rychlost pro bezproblémové streamování tak bude dostatečná i při stahování souborů na PC.

Správa a vzdálený dohled a nastavení

Nesmíme zapomenout ani na užitečnou funkci správy a dohledu na dálku. V softwarovém prostředí switche můžete zařízení na dálku restartovat, aktualizovat firmware, monitorovat datové přenosy, sledovat chybová hlášení či omezit provoz na některém z portů. Switch může být doplněn také o funkci testování kabeláže, která snadno odhalí poškozený kabel zapojený do zařízení.

Obecně platí, že čím je vyšší přenosová rychlost a počet zařízení připojených v síti, tím jsou vyšší nároky na výkon a funkce síťového přepínače. Výběrem kvalitního a výkonného zařízení využijete plného potenciálu, který vaše síť nabízí.

Hledáte rychlý a spolehlivý internet? Zadejte adresu a vyberte si.
Vyplňte adresu přípojky (ulice a č.p.):