Pokud doma používáte hned několik zařízení, která připojujete k internetové síti pomocí kabelu, počet portů routeru pro vás nemusí být dostačující. Zapojením switche do domácí internetové sítě ji tak snadno a efektivně rozvětvíte. Kabelové připojení se považuje za stabilnější než připojení bezdrátové. Proto se doporučuje připojovat počítače, televizory, herní konzole, síťové tiskárny, kamery a jiné přístroje právě pomocí kabelu. Přes Wi-Fi se pak k internetu připojujte na přenosných zařízeních. Switch snadno připojíte ke svému stávajícímu routeru a počet portů třeba i zněkolikanásobíte.
Rozšíření počtu portů ale není jediným důvodem, proč zvažovat pořízení switche do domácí sítě. Pokud například potřebujete k internetu připojit více zařízení, která se nachází ve větší vzdálenosti od routeru (v jiné místnosti či podlaží), museli byste od routeru vést hned několik dlouhých kabelů. Praktičtějším řešením je od routeru do požadované místnosti natáhnout jen jeden dlouhý kabel a k němu připojit switch. Od něj pak povedete samostatné kabely k jednotlivým zařízením, které už nemusí být příliš dlouhé.
Při výběru nového switche pro domácí využití byste se měli seznámit se základními parametry a s tím, co vlastně znamenají. Vyhnete se tak riziku pořízení síťového prvku, který nebude odpovídat vašim požadavkům. Mezi významné parametry síťových přepínačů patří:
Při výběru nového switche do domácí sítě se nezaměřujte jen na technické parametry, ale také na samotnou konstrukci zařízení. Nejlevnější síťové přepínače jsou vyrobeny z plastu, a tak jsou až příliš lehké a špatně odvádí teplo. Proto se kvalitnější switche konstruují z odolného kovu, který zajišťuje účinné pasivní chlazení. Většina switchů je navržena pro montáž na zeď i umístění na rovnou plochu. Samostatnou kategorii switchů pak tvoří rack, což je standardizovaný systém, do kterého se přepínače montují s dalšími síťovými prvky.
Pokud do síťového přepínače investujete, budete moci využívat řadu dalších užitečných funkcí, které levnější modely switchů neumí. Patří mezi ně například funkce napájení zařízení přes síťový kabel – PoE. O napájení zařízení přes PoE jsme nedávno sepsali samostatný článek, a tak si jej rozhodně nenechte ujít.
Mezi další nadstandardní funkce síťových přepínačů patří řízení kvality služeb označované jako QoS (Quality od Service). Zařízení automaticky vyhodnocuje zatížení a zabraňuje přetížení. Díky tomu se nestane, že by například stahování objemných souborů narušilo kvalitu telefonování po internetu. Díky funkci QoS se switch postará o to, aby se rychlost stahování velkého soboru snížila a umožnila dostatečnou rychlost pro audio či videohovor.
Switche také umožňují manuální nastavení priorit jednotlivých portů. V praxi to znamená, že například port využívaný pro připojení internetu k televizoru může mít vyšší prioritu než port pro připojení do stolního počítače. Rychlost pro bezproblémové streamování tak bude dostatečná i při stahování souborů na PC.
Nesmíme zapomenout ani na užitečnou funkci správy a dohledu na dálku. V softwarovém prostředí switche můžete zařízení na dálku restartovat, aktualizovat firmware, monitorovat datové přenosy, sledovat chybová hlášení či omezit provoz na některém z portů. Switch může být doplněn také o funkci testování kabeláže, která snadno odhalí poškozený kabel zapojený do zařízení.
Obecně platí, že čím je vyšší přenosová rychlost a počet zařízení připojených v síti, tím jsou vyšší nároky na výkon a funkce síťového přepínače. Výběrem kvalitního a výkonného zařízení využijete plného potenciálu, který vaše síť nabízí.