Rychlost.cz Články Optické připojení k internetu pod lupou

Optické připojení k internetu pod lupou

Autor článku: Lukáš Benzl | 07.01.2019
Optické připojení k internetu pod lupou

Nejvyšší rychlost a stabilita

Optické připojení k internetu je v současnosti nedostižné – a to v rychlosti přenosu dat i stabilitě. Optická vlákna tvoří páteřní síť celého přenosu internetu po světě. Donedávna se ale tato možnost připojení nedostala ke koncovým zákazníkům. Dnes už mohou optické připojení zcela běžně využívat firmy i domácnosti.

Jakou rychlost čekat?

Optická síť zajišťuje možnost dosažení maximální současné rychlosti internetu. Běžně se můžete setkat s domácími tarify nabízejícími rychlost 100 Mbit/s pro download i upload. Dostupné jsou však už i produkty slibující rychlost až 1 Gbit/s. Takový datový přenos už je víc než dostačující i pro nejnáročnější využití internetu. Potenciál optických vláken je ale ještě vyšší – vědcům se podařilo dosáhnout v laboratorních podmínkách rychlosti až 111 Gb/s.

Jak se signál přenáší?

Optické vlákno může být vyrobeno ze skleněných nebo plastových materiálů a signál je skrz něj přenášen pomocí světla. Tímto typem kabelu se navíc může přenášet celé světelné barevné spektrum. Díky tomu je možné vysílat velké množství datových informací zároveň a je dosaženo obrovské kapacity.

Výhody optického připojení

Nejvyšší stabilita

Optická vlákna mají velmi vysokou životnost, jsou odolná vůči všem formám rušení, jsou použitelná i v nepříznivém prostředí a přenos jejich prostřednictvím je velice bezpečný. Těšit se tedy můžete na zdaleka nejstabilnější a nejtrvanlivější připojení.

Rychlost a potenciál do budoucna

O možnostech rychlosti přenosu internetu optickými vlákny jsme si již něco řekli. V současnosti nabízené tarify dokonale pokryjí i nejvyšší nároky pro využití internetu. Optický internet uspokojí nejen domácí, ale i firemní uživatele. A co víc. Do budoucna je zde enormní prostor pro další zrychlování a zkvalitňování připojení. Tam, kde jsou stará připojení formou ADSL apod. dávno na konci svých sil, optický internet teprve vybíhá ze startu.

Nízká cena

Pokud jste v oblasti, kde je pokrytí optickým kabelem, můžete jásat. Kromě vysoké rychlosti a stability se dočkáte taky velmi příznivé ceny za připojení i provoz internetu.

Možnost kombinace se silnou WiFi

Pokud si pořídíte kvalitní router, můžete s optickým připojením využívat i bezdrátový internet a připojit se vysokou rychlostí kdekoli v bytě nebo domě.

Nevýhody

Zatím jsme na optický internet jenom pěli ódy. Má tedy tento způsob připojení k internetové síti vůbec nějaké nevýhody nebo nedostatky? Z technického hlediska lze tuto variantu, alespoň v současné době, označit za v podstatě dokonalou. Jedinou slabinou je stále ještě poněkud omezená dostupnost této možnosti. Pokud ale bydlíte v místě, kde je optické připojení k dispozici, neváhejte. Dostupnost technologie máte možnost snadno zjistit v nezávazné poptávce připojení.

Hledáte rychlý a spolehlivý internet? Zadejte adresu a vyberte si.
Vyplňte adresu přípojky (ulice a č.p.):