Rychlost.cz Články Rozdíl mezi levným a drahým WiFi routerem

Rozdíl mezi levným a drahým WiFi routerem

Autor článku: Lukáš Benzl | 28.09.2018

Proč pořizujete WiFi router?

Tak jako u většiny elektronických zařízení, tak i v případě WiFi routeru je důležité říct si, z jakého důvodu si nový model pořizujete. Možná jste do teď žádný neměli, starý router se rozbil, potřebujete připojit více uživatelů, toužíte po větším dosahu… důvodů může být celá řada a měli byste je při výběru zohlednit. Při hledání rozdílů mezi levným a drahým zařízením tak budeme vycházet především z předpokladu, že se řadíte k náročnějším uživatelům, kteří nechtějí být při používání internetu omezování schopnostmi routeru.

Router sám o sobě internet nezrychlí

Kvalita a schopnosti WiFi routeru pochopitelně mají vliv na rychlost připojení, nicméně nedokáží překonat limity, které nastavuje poskytovatel internetu. Jinými slovy o tom, jak rychle můžete v ideálních podmínkách stahovat a nahrávat data, rozhoduje v první řadě samotná linka. Technicky zdatnější uživatele to nepřekvapí, ale některé zákazníky by to mohlo zaskočit. Investovat tisíce korun do routeru v naději, že budete mít svižnější internet, se vyplatí, když máte kvalitní internetový tarif.

Dvě pásma by měla být samozřejmostí

Prvním zásadním rozdílem je podpora pásma 2,4 Ghz a a 5 Ghz. Dražší router by měl být duální, tedy podporovat obě pásma najednou společně. Výhodou jsou funkce DFS (automatický výběr frekvence) a TPC (kontrola síly přenosu - Transmitting Power Control). Veškeré rozdíly mezi pásmy jsou velmi dobře popsány ve starším článku Jaký je rozdíl u Wi-Fi routerů na frekvenci 2,4 GHz a 5 GHz?

Většina zařízení dnes nabízí podporu standardů 802.11a/b/g/n. Dvě pásma automaticky znamenají podporu standardu 802.11ac. Základní routery s tímto standardem nabízí kombinovanou rychlost až 1,2 Gbps. Ty lepší a tím pádem dražší nabídnou rychlost až kolem 3 Gbps.

Antény a beamforming pro lepší signál

Vyšší cena by měla routeru přinést také lepší antény. Právě ty rozhodují o tom, jak dobře dokáže router signál šířit. Doporučit lze externí všesměrové antény s vysoce výkonným zesilovačem a technologií tvarování paprsku (tzv. beamforming). Levnější modely mají anténu zpravidla integrovanou a neumožní ani přidání externé antény, kterou si zakoupíte zvlášť.

USB by nemělo chybět

Z hlediska konektivity u dražších modelů vyžadujte přítomnost rychlého portu USB 3.0. Díky němu budete mít možnost k routeru připojit například tiskárny nebo externí úložiště. V druhém případě se vám otevře vzdálený přístup k datům na úložišti ze všech zařízení připojených v síti.

Bezpečnost v neposlední řadě

Dražší modely nabízí podporu moderních standardů, dvě pásma, pokročilé funkce nastavení a směřování signálu, výkonné antény, lepší konektivitu a hlavně také propracovanější bezpečnostní funkce. Na ty je v dnešní době rozhodně dobré myslet. Úplným základem je WPA2, v roce 2018 dorazí do routerů WPA3. Z hlediska šifrování je nejlepší volbou AES (Advanced Encryption Standard). Mezi další způsoby ochrany se řadí rodičovský zámek, whitelist a blacklist (správa zařízení), možnost nastavení sítě pro hosty a WPS (WiFi Protected Setup). Bezpečnostní funkce u lepších routerů vám umožní snadno zabezpečit WiFi síť před nezvanými hosty.

Na routeru se nevyplatí šetřit

Internet většina domácností používá každý den. Router je v provozu nepřetržitě, a proto se vyplatí investovat do kvality. V opačném případě vás mohou trápit různé komplikace od pomalého připojení přes nestabilní signál až po přehřívání routeru a jeho samovolné restartování. Chcete-li si užít surfování bez starostí a dostatečný uživatelský komfort, jsou pro vás ty nejlevnější kousky na trhu vyhozenými penězi.

Hledáte rychlý a spolehlivý internet? Zadejte adresu a vyberte si.
Vyplňte adresu přípojky (ulice a č.p.):