Rychlost.cz Články Jak vybrat poskytovatele internetu?

Jak vybrat poskytovatele internetu?

04.10.2017

Že to bez internetu v dnešní době prostě nejde, o tom není třeba diskutovat. Pokud stojíte před výběrem poskytovatele internetového připojení, bude se vám hodit následující přehled několika praktických rad.

Výběr nepodceňujte

Nechcete platit zbytečně vysokou částku za nekvalitní připojení? Na výběr vhodného poskytovatele se vyplatí vyhradit trošku času a zvolit toho opravdu optimálního. Každý má jiné požadavky, a proto nelze vždy vycházet z obecných doporučení uživatelů. Kvalita připojení se může lišit i v rámci jednoho poskytovatele na základě technologie a lokality.

Stanovit si kritéria pro výběr poskytovatele

V zásadě musíte hlavně důkladně zvážit, jaké je vaše očekávání, jak vysoké jsou požadavky na internetové připojení, jakým způsobem připojení budete využívat a v potaz musíte brát i objem přenášených dat. Nemáte-li v plánu nic většího než běžné procházení internetem, prohlížení textů a fotek, potom vám bohatě postačí základní připojení. Ovšem například pro sledování videa ve vysoké kvalitě nebo hraní moderních počítačových her online již budete muset zvolit připojení s vyšší přenosovou rychlostí. Důležitým kritériem pro mnohé uživatele je i rychlost uploadu (odesílání dat). Pokud budete například chtít do svého fotoblogu nahrávat desítky nebo i stovky fotografií vy vysokém rozlišení, bez rychlého uploadu se neobejdete.

Zvolit bezdrátové připojení?

Bezdrátové připojení je z běžně rozšířených technologií připojení velmi oblíbené a bezesporu má spoustu předností. Platí zde však určitá pravidla, která budete u bezdrátového připojení muset respektovat:

  • Musíte se vyskytovat v dosahu pokrytí vybraného poskytovatele, ideální je mít přímý a ničím nezakrytý výhled na vysílač signálu.
  • Pokud je to možné, pro optimalizaci příjmu a zajištění co nejlepšího signálu umístěte anténu přijímače před okno, na střechu nebo na balkón.
  • Každá pevná nebo pohyblivá překážka mezi vysílačem a přijímací anténou může trvale nebo chvílemi zhoršovat příjem a rušit.
  • Ve velkých městech a některých obcích je pásmo pro přenos WiFi poměrně zaplněné a dosažení požadované kvality není vždy stoprocentně zaručeno.
  • Povětrnostní vlivy mohou občas negativně ovlivňovat kvalitu a rychlost připojení.

Připojení k internetu přes kabel

Další rozšířenou technologií je připojení typu ADSL nebo rychlejší technologie VDSL. Pro vedení signálu je využito telefonní vedení, důležitá je jeho kvalita i vzdálenost od ústředny. Uváděná rychlost se často zcela neshoduje s reálnou, která bývá o něco nižší. V zásadě je to ale velmi rychlé připojení s možností přenosu velkého objemu dat. V poslední době se rozšířilo i připojení k internetu prostřednictvím kabelové televize, především ve větších městech a na sídlištích.

Vyhledejte si to nejlepší připojení

Nejkratší cestou k připojení s nejlepšími parametry je využití jednoduchého vyhledávání u nás na webu. Stačí zadat lokalitu a ihned máte k dispozici nabídky internetového připojení včetně rychlosti připojení, cen a hodnocení. Nemusíte tak již zdlouhavě procházet nabídky jednotlivých poskytovatelů. Vše máte na jednom místě. Stačí se pouze rozhodnout.

Autor článku: Lukáš Benzl