Rychlost.cz Fórum Všeobecná diskuze o různych typech připojení Výpadky na 5Ghz WiFi připojení ISP

Výpadky na 5Ghz WiFi připojení ISP

Výpadky na 5Ghz WiFi připojení ISP

Všeobecná diskuze o různych typech připojení
od davidasis
příspěvků: 4
IP: (zobrazit)
Rychlost (Mbits): 51,1/20,3
Poskytovatel: NetDataComm

Zdravím všechny,

potýkám se se záhadou. Mám připojení k internetu přes 5Ghz anténu Ubiquiti na střeše, je v režimu bridge a utp přímo do mého Mikrotik routeru (nový RB750Gr3 hEX). Poslední dobou jsem "mikro-výpadky" na ether1, tedy přímo připojení k anténě, někdy to je 1s, někdy 10s, pak se to vždycky obnoví, dle logu v Mikrotiku. Nepříjemné je, když sleduji IPTV, tak se to prostě sekne a někdy musím restartovat aplikaci v TV. Všechny rozvody jsou nové, i switche, v síti problém není (jsme v domě v nájmu a dělal jsem vše nově, pač zde nic nebylo). Jsme v nájmu, anténa na střeše byla nějakou dobu (cca 3 roky) nepoužívaná, ale technici natáhli od ní nový stíněný UTP kabel a nové originální POE. Zajímavé je, že to od zprovoznění (15.7.2024) cca měsíc nedělalo, začalo to potom. ISP přeladil frekvence, rychlost je v pohodě, i PING, ale prostě ty výpadky. Já si osobně myslím, že je špatná anténa, bylo by to možné?

Jinak vysílač je přímo viditelný bez překážek vzduchem na komínu bývalé Lachemy v Brně cca 920m vzduchem.

Díky za postřehy

 
od adam
moderátor
Rychlost (Mbits): 16,5/10,6
Poskytovatel: PointNET
hodnocení reakce: 1

Doporučil bych si přes traceroute zjistit prvních pár bodů a na všechny najednou do různých oken hodit kontinuální ping. Získá se tím jistota kde to vypadává.

1-10s mikro výpadky by podle mě to IPTV ovlivnit asi nemuselo.

 
od davidasis
příspěvků: 4
IP: (zobrazit)
Rychlost (Mbits): 51,1/20,3
Poskytovatel: NetDataComm

A to udělám já a jak prosím?

Ted jsem se dohadoval s ISP, oni tvrdí, že mezi anténou a jejich spojem je víceméně vše OK, že těch mých několik desítek výpadků v logu na Mikrotiku nevidí. Já jim tvrdím, že mezi Mikrotikem a jejich POE je přímý cat.6 UTP lanko, sice vede souběžně (je položený na konzolech zábradlí) silový kabel, který napájí ten Mikrotik - musel jsem si z půdy stáhnout dolů el.kabel, abych měl Mikrotik do čeho zapojit, ale to přece tohle nemůže způsobovat, ne? Nic jiného na ceště prostě není.

Přijede zítra technik, vymění anténu, kabel od ní a POE a když to neustane, tak je prý chyba na mojí straně a zaplatím marný výjezd.

 
od adam
moderátor
Rychlost (Mbits): 16,5/10,6
Poskytovatel: PointNET

Ve windows to je tusim: tracert cokoli na netu, napriklad tedy

tracert seznam.cz

a prvnich par IP budou ty na ceste a pak kontinualni ping

ping -t ip-adresa
Snad takto, windows nepouzivam.

 
od davidasis
příspěvků: 4
IP: (zobrazit)
Rychlost (Mbits): 51,1/20,3
Poskytovatel: NetDataComm

Výsledek:

Tracing route to www.seznam.cz [77.75.79.222]

over a maximum of 30 hops:

1 <1 ms <1 ms <1 ms 192.168.1.1

2 11 ms 5 ms 7 ms -.netdatacomm.cz [176.74.138.-]

3 7 ms 6 ms 5 ms bg1.netdatacomm.cz [176.74.150.1]

4 8 ms 25 ms 18 ms cz-brn-pop1-rb1-ae12-vla400.net.vodafone.cz [77.48.21.89]

5 17 ms 13 ms 21 ms a0sit-rc-01-ae66.net.vodafone.cz [185.188.187.3]

6 * * * Request timed out.

7 108 ms 59 ms 46 ms cst2-191-58.cust.vodafone.cz [31.30.191.58]

8 * * * Request timed out.

9 * * * Request timed out.

10 43 ms 25 ms 34 ms www.seznam.cz [77.75.79.222]

Ještě dotaz, může to ovlivňovat ten silový kabel, který vede souběžně volně vedle toho UTP cat6 lanko, je to 10m?

 
od adam
moderátor
Rychlost (Mbits): 16,5/10,6
Poskytovatel: PointNET

IP jsem odmazal, aby se tu neresili osobní udaje :)

Zkuste ten ping a uvidite. Cat6 by melo byt stinene ale i tak se vseobecne nedoporucuje mit silove kabely soubezne s datovymi, ale to je spise teorie.

Zkuste trvaly ping na ty prvni 3 ip v poradi (to co mate u sebe, zde jsem tu verejnou IP anonymizoval) a uvidite kde to vypadne.

 
od davidasis
příspěvků: 4
IP: (zobrazit)
Rychlost (Mbits): 55,0/20,6
Poskytovatel: NetDataComm

OK. Ale jak udělám ten trvalý ping, abych to nemusel pořád pouštět ručně? Jde mně jen přes cmd jednorázově ...

Našel jsem přes cmd jen tohle: ping 8.8.8.8 -t >C:ping.txt .Tohle pojede stále a ukládá se do souboru do *.txt.