Rychlost.cz Články Pomalý internet: 8 nejčastějších příčin a způsobů, jak je vyřešit

Pomalý internet: 8 nejčastějších příčin a způsobů, jak je vyřešit

Autor článku: Jakub Janíček | 30.11.2023
Pomalý internet: 8 nejčastějších příčin a způsobů, jak je vyřešit

Čelíte problémům s pomalým internetem a nevíte, co s tím? S výpadky či zpomalením se potýká čas od času téměř každý bez ohledu na typ připojení či poskytovatele. Identifikace příčiny může být často složitá, a to zejména pro méně technicky zdatné uživatele.

Právě proto jsme pro vás sepsali průvodce osmi nejčastějšími příčinami pomalého internetu. Pojďte se s námi podívat, jak můžete jednoduše zrychlit internet a dosáhnout stabilnějšího připojení.

1. Přetížení vaší domácí sítě

Většina uživatelů za pomalý internet automaticky viní poskytovatele, často však neprávem. Zejména velké domácnosti se mnohdy potýkají s problémy kvůli přetížení vlastní sítě. V souvislosti s tím ihned dochází ke zpomalení připojení, které následně nemusí být dostačující pro náročnější online aktivity, jako jsou videohovory, sledování streamovacích služeb či hraní her.

Pokud víte, že je na vaší síti připojeno více zařízení, nebo ji využívá vyšší počet uživatelů, můžete provést hned několik kroků. Všechny si podrobně probereme níže.

Nastavení QoS pro prioritizaci aktivit

Mnoho routerů nabízí funkci Quality of Service (QoS), která umožňuje úpravu nastavení využití dané sítě. Ve zkratce si tedy uživatel může sám stanovit, jaká data by měla síť prioritizovat. Funkce je ideální zejména pro aktivity, které využívají vysokou šířku pásma, jako jsou videohovory, stahování aplikací nebo streamování her.

Pro lepší přehled si vše ukážeme na jednoduchém příkladu:

Představte si, že jste pomocí funkce přiřadili prioritu videohovorům. Během práce na počítači se připojíte k pracovnímu hovoru, a přitom budete dohledávat informace pomocí vyhledávače. Síť mezi tím vyčlení maximum dat pro videohovor, který by měl probíhat zcela hladce. Naopak u vyhledávání podstatně sníží rychlost připojení, což povede ke zpomalení nahrávání jednotlivých webových stránek.

Vytvořte pro návštěvy hostující síť

Pokud k vám přijde návštěva, pravděpodobně jí nabídnete možnost připojit se k vaší síti. V takovém případě je lepší vytvořit samostatnou síť určenou pouze pro návštěvníky. Ti tak nebudou moci využít celou šířku pásma a ani navštěvovat nebezpečné weby. Kromě možného zpomalení internetu se tedy vyhnete i případnému ohrožení v podobě malwaru či jiných rizik.

Odpojení neaktivních zařízení

Možná máte k síti připojená zařízení, která již aktivně nepoužíváte. Staré notebooky, mobilní telefony nebo tablety mohou čas od času spustit automatickou aktualizaci programů a aplikací, což logicky sníží rychlost internetu. Navíc si ověřte, zda váš router nemá dopředu omezený počet připojených zařízení.

Plánujte si náročné úkony dopředu

Pokud se vám i přes veškerou snahu nepodařilo zjistit, jak zrychlit internet, je třeba se rychlosti připojení trochu přizpůsobit. Dobrou strategií je plánování náročných úkonů dopředu. Jestliže víte, že vaše zařízení potřebuje aktualizaci nebo si chcete stáhnout aplikaci, naplánujte si je na noc nebo čas, kdy většina členů domácnosti není doma.

2. Přetížení sítě na straně poskytovatele

Podobně jako u vaší domácí sítě může dojít k přetížení také u vašeho poskytovatele internetu. V takovém případě bohužel nic nezmůžete a je třeba pouze čekat, až situaci vyřeší. Případně ho lze kontaktovat a seznámit ho se stavem vašeho připojení. Ještě před tím můžete provést vlastní měření připojení a konfrontovat poskytovatele s reálnými hodnotami.

Častým problémem je zejména pomalý internet přes kabel, který je velmi náchylný na počet připojených zařízení v dané oblasti. S tímto jevem se však můžete setkat i u bezdrátového internetu, a to hlavně na hustě osídlených místech, nebo naopak v odlehlých územích se slabým signálem, kde i pár připojených zařízení dokáže rychlost internetu výrazně snížit.

Výpadky můžete pozorovat hlavně ve večerních hodinách, kdy se lidé vrací z práce. Pokud se zpomalení pravidelně opakuje, je pravděpodobné, že dochází k přetížení sítě. Jediným možným řešením je plánování náročnějších úkonů na hodiny, kdy síť není tolik využívána.

3. Překročení maximálního datového limitu

Někteří poskytovatelé mohou u svých tarifů stanovovat maximální datový limit. Nejčastěji se s ním setkáte u mobilního či satelitního internetu. Po překročení limitu může dojít buď k úplnému přerušení připojení, nebo jeho výraznému zpomalení.

Pozor si dejte na automatickou obnovu, která by vás mohla při delším používání vyjít opravdu draho. Raději si zkontrolujte podmínky vámi využívaného tarifu a případně prozkoumejte dostupné alternativy, které budou odpovídat vašim potřebám a zároveň budou výhodné i z hlediska ceny.

4. Slabý Wi-Fi signál

Některé domácnosti se potýkají se slabým Wi-Fi signálem, za čímž stojí nedostatečné pokrytí signálu na daném území, velikost obytné plochy či překážky postavené mezi router a cílové zařízení. Pokud nebydlíte ve dvou místnostech, určitě vás bude trápit pomalý internet přes Wi-Fi v ostatních částech domu, a to hlavně v patře či na zahradě.

Naštěstí existuje již celá řada technických řešení, se kterými jednoduše zvýšíte dosah Wi-Fi signálu i o několik desítek metrů. Zvolit můžete například:

 • Extender – zachytává stávající Wi-Fi signál z vašeho routeru a znovu jej vysílá, čímž rozšiřuje dosah signálu. Jelikož je tento proces poměrně náročný, dochází během něj ke snížení rychlosti připojení.
 • Mesh Wi-Fi systém – skládá se z routeru a satelitních modulů či uzlů umístěných po celém domě. Všechna zařízení se sebou navzájem komunikují, a vytváří tak síť nad ohraničeným územím. Ideální jsou zejména pro velké domy s více patry.
 • Výkonnější router – pokud vlastníte router už nějaký ten pátek, je možné, že právě on způsobuje pomalý internet přes Wi-Fi. Běžným standardem jsou již routery podporující Wi-Fi 6, které mohou výrazně ovlivnit rychlost připojení.
 • Powerline adaptéry – využívají stávající elektrickou síť ve vašem domě k přenosu dat. Jeden adaptér se připojí k vašemu routeru a druhý se zasune do zásuvky v oblasti, kde potřebujete rozšířit pokrytí. Některé adaptéry mají navíc vestavěný Wi-Fi extender.

Problém může spočívat i ve špatném umístění routeru, což je obzvlášť důležité u bezdrátového internetu. V takovém případě můžete využít dodatečné antény, které vám pomohou zvýšit kvalitu přijímaného signálu. Jejich instalace může být trochu náročnější, jelikož je nutné je připevnit buď vysoko na fasádu domu, nebo přímo na střechu (v některých případech si vystačíte i s připevněním na půdě).

5. Vysoká latence

V tomto případě moc nepotěšíme méně technicky znalé jedince, kteří se ztrácí už v samotných typech připojení a podobných technikáliích. Kromě nich totiž v rychlosti internetového připojení hraje podstatnou roli i latence.

Ta ve zkratce představuje čas, který je potřebný k přenosu dat z vašeho zařízení k příslušnému serveru. Pokud chcete, aby bylo vaše připojení rychlé a plynulé, je k tomu třeba mimo jiné nízká latence.

Naopak vysoká latence vede ke zpomalení rychlosti připojení, výpadkům či zásekům, které vás potrápí obzvlášť při hraní her či videohovorech. Celkovou latenci ovlivňuje hned několik faktorů, které je ale možné ovlivnit jen v některých případech.

Jedná se zejména o typ připojení, vzdálenost mezi cílovým zařízením a serverem, kvalitu zařízení či přetížení sítě. Z hlediska typu připojení je na tom nejhůře satelitní internet, který zpravidla disponuje vysokou latencí. Naopak nejnižší latenci nabízí optický internet, který je však dostupný pouze v městských oblastech.

I když to tak na první pohled nemusí působit, latence se řadí mezi problémy, které nelze vyřešit do pár minut. Jak již bylo řečeno, ovlivňuje ji celá řada faktorů, které nelze jednoduše identifikovat. Pokud se i přesto nechcete vzdát, můžete vyzkoušet kroky níže:

 • zkuste restartovat svůj router
 • optimalizujte nastavení QoS
 • snižte počet připojených zařízení
 • místo bezdrátového připojení zvolte kabel
 • vyzkoušejte jiný typ internetového připojení (satelitní, bezdrátové, kabelové, DSL nebo optický internet).

6. Pomalé nebo zastaralé zařízení

Problém nemusí být hned na straně internetového připojení. V mnohých případech totiž za pomalým načítáním může stát to, že je vaše zařízení zastaralé. A nemluvíme jen o reálném stáří vašeho notebooku či mobilu, ale i aktuálnosti softwaru.

Pokud jste si zařízení koupili nedávno, zkuste zkontrolovat, zda pro něj nejsou dostupné aktualizace. Ke zpomalování může dojít také kvůli zahlcení zařízení tím, že musí zpracovávat hned několik úkolů najednou. Zkuste ho tedy nejdřív vypnout nebo restartovat. Pozor si dejte především na otevírání více aplikací či stránek najednou.

U vyhledávačů můžete zkusit vyčistit cookies či celkovou historii vyhledávání. V neposlední řadě si ověřte i to, že zařízení nebylo napadeno virem či malwarem. Pro jistotu spusťte scan antiviru a v případě nalezení jakýchkoliv nakažených souborů je ihned odstraňte.

7. Příliš pomalý tarif

Jedním z častých problémů je výběr špatného tarifu. Poskytovatelé obvykle nabízí hned několik variant tarifů, které se od sebe liší zejména rychlostí připojení. Ještě předtím, než se rozhodnete změnit zvolený tarif, ověřte si reálnou rychlost připojení. Tu můžete jednoduše změřit pomocí našeho online nástroje, který provede měření rychlosti během několika minut.

Pokud rychlost odpovídá vámi zvolenému tarifu, je zde velká šance, že pro vás bude dostupná i rychlejší varianta. V opačném případě je možné, že se nacházíte na území s nedostatečným pokrytím signálu. V takovém případě vás rychlost internetu pořádně potrápí zejména v případě, že v domácnosti využíváte více zařízení najednou.

V případě domácnosti, kde ve stejném čase streamuje více osob například videa v HD kvalitě, budete potřebovat připojení s rychlostí minimálně 15 až 30 Mbit/s. Naopak velké domácnosti s nadšenými hráči online her či osobami využívající internet 24/7 bude potřeba o trochu větší kalibr, a to okolo 100 Mbit/s.

8. Nevhodný typ internetového připojení

Běžně se můžete setkat hned s několika druhy internetového připojení. Nejlépe jsou na tom obyvatelé měst a jejich okolí, kteří mohou vybírat z opravdu široké škály nabídek, a to jak z hlediska typů připojení, tak i poskytovatelů.

O trochu hůře jsou na tom lidé žijící na vesnici či v odlehlých lokalitách, pro ně jsou totiž zpravidla dostupné méně výkonné formy připojení. Nejčastěji se setkáte s DSL připojením, satelitním či bezdrátovým internetem. Velká část poskytovatelů se naštěstí snaží zlepšovat své služby a dále rozšiřovat rozsah i kvalitu sítě.

Pro lepší přehled se v následující tabulce podíváme na to, co vše vám dokážou jednotlivé typy připojení nabídnout.

Typ připojení

Výhody

Nevýhody

Průměrná rychlost

Dostupnost

DSL

 • Vysoce stabilní
 • Dostupný téměř všude
 • Levnější
 • Nižší rychlost stahování i odesílání
 • Rychlost může klesat se vzdáleností

1 až 100 Mbit/s

Města, příměstské oblasti i odlehlá místa

Kabel

 • Vyšší rychlost než DSL
 • Stabilní
 • Nákladnější
 • Horší kvalita signálu při vysokém vytížení

5 až 500 Mbit/s

Hlavně městské a příměstské oblasti

Optický internet

 • Extrémně vysoké rychlosti
 • Stejná rychlost pro stahování a odesílání
 • Vysoká stabilita
 • Není dostupný všude
 • Obvykle dražší tarify

250 až 1,000 Mbit/s

Hlavně velká města a jejich okolí

Satelitní internet

 • Vysoká dostupnost
 • Vyšší latence
 • Nižší rychlost
 • Lehce ovlivněno počasím

3 až 100 Mbit/s

Zejména ve venkovských a odlehlých oblastech

Bezdrátový internet (LTE,4G)

 • Přenosný
 • Vyšší dostupnost
 • Snadná instalace
 • Výhodné tarify
 • Méně stabilní
 • Nižší kvalita signálu během špatného počasí

2 až 50 Mbit/s

Téměř celé území (nižší kvalita signálu v odlehlých oblastech)

Bezdrátový internet 5G

 • Extrémně vysoké rychlosti
 • Nízká latence
 • Přenosný
 • Není všude dostupný
 • Vyžaduje nová zařízení kompatibilní s 5G

50 až 300 Mbit/s

(na velké části území dosahuje rychlost max. 100 Mbit/s)

V městských a některých příměstských oblastech

Jak jste se mohli přesvědčit, za pomalým internetem stojí celá řada příčin. Jejich identifikace může být sice složitější, ale s trochou trpělivosti se vám tu vaši jistě podaří odhalit. Pokud si nejste jistí rychlostí internetu, můžete využít náš online nástroj k měření rychlosti. Během chvilky tak zjistíte, zda kvalita připojení odpovídá vašemu tarifu, nebo jestli dochází ke snižování rychlosti v průběhu dne.

Hledáte rychlý a spolehlivý internet? Zadejte adresu a vyberte si.
Vyplňte adresu přípojky (ulice a č.p.):