Rychlost.cz Články Jak vybrat nejlepší místo pro router

Jak vybrat nejlepší místo pro router

Autor článku: Radek Brázdil | 26.06.2019
Jak vybrat nejlepší místo pro router

Router ve středu místnosti zajistí ideální pokrytí

Elektromagnetické záření se nejlépe šíří ve volném prostoru. Pokud chcete zajistit pokrytí wifi signálem na co největší ploše bytu nebo rodinného domu, snažte najít vhodné místo ve středu místnosti. Odtud bude signál volně vyzařovat do všech stran. Router rozhodně nepokládejte na zem, minimální instalační výška by měla být alespoň 0,5 metru.

Elegantním řešením je montáž zařízení za podhledový strop. Polystyrenové desky způsobí jen minimální útlum, router přitom zůstane očím skrytý a nenaruší estetiku interiéru. Obecně však platí, že pro dosažení maximálního signálu byste měli na router při připojení k bezdrátovému zařízení vidět. Montáží routeru do rohů, různých zákoutí či krajních místností se ochudíte o velkou část signálu a na mnoha místech v bytě či domu se pravděpodobně vůbec nepřipojíte.

Tlusté stěny kvalitu signálu výrazně zhoršují

Pokud chcete využívat bezdrátové připojení k internetu ve více místnostech, můžete se potýkat s velkým útlumem způsobeným tlustými stěnami. Přes překážky proniká elektromagnetické záření jen velmi obtížně. Zatímco sádrokartonové stěny kvalitu signálu zhorší jen mírně, přes betonové zdivo, tlusté cihlové výplně či plechové konstrukce se signál často vůbec nedostane.

I v tomto případě je namístě popřemýšlet, z jakého místa bude přenos signálu co nejméně narušován. Zapamatujte si – čím méně překážek, tím lepší kvalita signálu. Pokud je router navíc vybaven jednou či více vysílacími anténami, nasměrujte je požadovaným směrem.

Pozor na umístění v okolí elektrospotřebičů

Signál z wifi routeru můžete spolehlivě „zabít“ umístěním zařízení do okolí spotřebičů vysílajících další elektromagnetické záření. Největší problémy způsobují mikrovlnné trouby, kvalitu však zhorší třeba i stolní počítat, televizor, výkonný reproduktor či lednice. Pokud máte router umístěný na volné ploše a bez výrazných překážek, ale stále se potýkáte se špatnou kvalitou signálu, pokuste se odhalit velké zdroje rušení.

Použijte aplikaci pro měření wifi signálu

Nebojte se s umístěním wifi routeru experimentovat a různě jej po místnostech přesouvejte, až dosáhnete uspokojivých výsledků ve všech prostorách, kde připojení k internetu potřebujete. Proces testování vám výrazně usnadní mobilní aplikace, které určí kvalitu signálu v daném místě.

Používáte-li mobilní telefon se systémem Android, naistalujte si například aplikaci Wifi Analyzer, která vás okamžitě informuje o kvalitě signálu a míře zarušení jednotlivých pásem. Hodnota síly signálu se udává v dBm. Dejte si pozor na to, že hodnota se vztahuje k výkonu 1mW, a tak je zobrazena v záporných číslech. Čím více se výsledek blíží k nule, tím větší je úroveň elektromagnetického záření v testovaném prostoru. Například hodnota -50 dBm značí silnější signál než -80 dBm. Pro představu, při měření signálu přímo u routeru se obvykle dostanete k výsledku kolem -30 dBm.

Samozřejmě platí, že čím výkonnější wifi router budete používat, tím bude schopnost přenosu signálu na větší vzdálenosti a přes překážky lepší. Umístění routeru však nepodceňujte ani při použití sebelepšího zařízení, zbytečně se ochuzujete o sílu přenosu a ve výsledku i o kvalitu a rychlost připojení.

Hledáte rychlý a spolehlivý internet? Zadejte adresu a vyberte si.
Vyplňte adresu přípojky (ulice a č.p.):