Simulaci pomalého připojení využívají například vývojáři nebo tvůrci webových stráněk a dalších aplikací, kteří potřebují zjistit, jak se bude jejich výsledný produkt chovat v případě pomalého připojení. Simulace se může hodit i na vyzkoušení toho, jak by se počítač choval při pomalejším (a tedy výrazně levnějším) připojení, pokud budete chtít využívat připojení jen občas a nejste si jistí, jakou rychlost připojení budete vlastně v reálu potřebovat.
Pokud máte kvalitní router, prostudujte návod k použití, ten by měl nabízet i možnost snížení či omezení průchodu množství dat, procházejících směrem ven i dovnitř (upload a download). Nastavení se u jednotlivých routerů liší, postup tedy nelze univerzálním způsobem popsat do detailu a krok za krokem. Ovšem po připojení routeru k počítači tuto volbu snadno najdete a dál postupujte podle pokynů. Počítejte však s tím, že jednodušší (a cenově přístupnější) routery často touto funkcí vybaveny nejsou, potom je třeba simulaci omezení rychlosti připojení nastavit podle postupů, které jsou popsány o něco dále. Je-li router opatřen funkcí IP QoS Bandwidth Management, lze u něj nastavit (tedy omezit) nejen rychlost připojení, ale mnohdy i datový tok pro jednotlivé počítače nebo další zařízení. To se vyplatí v případě, že je k routeru připojeno více přístrojů a při plném vytížení jedním z nich by ostatní byly zpomalovány a omezovány.
Lze použít i program NETLIMITER. Jedná se o šikovný nástroj pro řízení a sledování internetového toku a provozu, který funguje v operačním systému Windows. Pomocí této aplikace lze nastavit limity přenosových rychlostí pro download (stahování) i upload (nahrávání) nebo samotné připojení. Provoz a tok dat je můžete sledovat v přehledné grafice, navíc tento program nabízí i komplexní soubor internetových statistických nástrojů.
Měření může probíhat v reálném čase a navíc můžete sledovat internetový provoz i prostřednictvím dlouhodobé statistiky. Pokud vyžadujete přehled o velikosti stahovaných nebo odesílaných dat, je to velmi praktický pomocník. K dispozici jsou tři oddělené nástroje, jejichž pomocí lze podle potřeby řídit síťovou (internetovou) komunikaci v počítači:
Použijete prohlížeč Google Chrome, po stisku klávesy F12 se dostanete na kartu Network a vpravo uvidíte šipku (pokud je funkce deaktivována, vedle ní se zobrazuje "No throttling!). Tady si potom můžete zvolit pro simulaci nejen rychlost připojení, ale k dispozici je i latence EDGE. Můžete tak snadno nasimulovat například připojení iPhonu, tabletu a podobně přes mobilní internet.
Pokud už nebudete simulované snížení rychlosti internetového připojení potřebovat, nezapomeňte vrátit nastavení do původního stavu, jinak byste se najednou mohli divit, jak stahování nebo odesílání a načítání stránek s komplikovanou grafikou trvá dlouho. Komplikace a nesrovnalosti by mohly nastat i v případě, že počítač používají i další členové domácnosti, kteří o simulaci pomalého připojení nic nevědí, udělejte si tedy raději uzel na kapesníku, abyste nezapomněli vše nastavit do původního režimu! Simulace ovlivňuje také výsledky měření na rychlost.cz.