Rychlost.cz Články Existuje internet bez agregace?

Existuje internet bez agregace?

Autor článku: Lukáš Benzl | 30.03.2018
Existuje internet bez agregace?

Agregace se používá zcela běžně

Termínem agregace je označováno sdílení kapacity internetové linky mezi větším počtem uživatelů. Tento způsob rozdělení kapacity je vcelku běžný a pro méně náročné uživatele bezesporu vyhovující. S ohledem na vyšší agregaci je totiž možné cenu za připojení pro jednotlivé uživatele opravdu výrazně snížit. A cena je často při výběru rozhodující. Správně nastavená agregace v přijatelném poměru nijak výrazně nekomplikuje přenos dat a sdílení linky se proto zpravidla nejeví jako problémové. Dojde-li ale z důvodu příliš velké agregace k přetížení linky, projeví se to pomalým načítáním stránek, nízkou či kolísající rychlostí stahování.

Kde najdeme úroveň agregace?

Ve smlouvě o podmínkách poskytovaného internetového připojení musí být v každém případě úroveň agregace uvedena, ovšem musíte vědět, co hledáte. Jinak je skryta v nenápadné formulaci kdesi v doplňujícím textu a snadno byste ji mohli přehlédnout. Pro domácí uživatele se u nás běžně používá agregace 1:50 a 1:40, pro Wi-Fi a lepší xDSL připojení agregace 1:20. Pro firmy jsou k dispozici i nabídky s ještě nižší agregací (například jen 1:10 nebo 1:8). Neomezený převod dat ale bude v takovém případě logicky kompenzován značně vyšší cenou za dokonalé připojení.

K čemu poslouží internet 1:1?

Jedná se o zcela ideální připojení, kdy klient nesdílí linku s žádným dalším uživatelem. Tento způsob připojení je skutečně v jiné cenové kategorii, než na jakou jste jako běžní uživatelé zvyklí, ovšem zaručuje maximální komfort. Přenos velkých souborů, online konference a sledování televize jsou zcela bez problémů. Odpadá spekulování o tom, zda se večer, v době velkého vytížení sítě, podaří stáhnout či odeslat soubory, v klidu si poslechnout hudbu nebo vychutnat film. Agregace 1:1 je lákadlem především pro korporátní zákazníky a IT společnosti, pro které je rychlost připojení klíčová.

Agregace není jediným důvodem pomalého připojení

Sdílení linky a vysoká agregace nemusí být jediným důvodem pomalého internetu. Po ověření úrovně agregace byste si měli také zkontrolovat stav počítače, kompletní hardware a zjistit, zda některé programy neubírají na rychlosti připojení zcela zbytečně. Důležité je i prověřit technologii připojení (ADSL, WiFi) i další specifická nastavení poskytovatele.

Pozor na slůvko „až“

U většiny poskytovatelů se setkáte s uvedením přenosové rychlosti ve spojitosti se zrádným slovíčkem „až“. To znamená, že rychlost, která je uvedena v označení tarifu, je maximem toho, co můžete očekávat v momentě, kdy linku využíváte pouze vy. Nechcete-li se o kapacitu dělit, zaměřte se skutečně na připojení s co nejnižší agregací, nebo rovnou na připojení zcela bez agregace.

Hledáte rychlý a spolehlivý internet? Zadejte adresu a vyberte si.
Vyplňte adresu přípojky (ulice a č.p.):